Jednodenní volby v pátek jsou dobrá a legitimní volba, míní sociolog i politolog

Konání voleb v jeden den je evropským standardem a česká veřejnost by si na tuto změnu nejspíš rychle zvykla, řekl dnes ČTK sociolog a ředitel výzkumné společnosti STEM Martin Buchtík. Výběr pátku hodnotí kladně i politolog Tomáš Lebeda. Důvody pro změnu jsou legitimní a pátek je pro všechny skupiny voličů nejvhodnější, řekl ČTK.

Vláda ve středu schválila ústavní novelu a nový předpis o správě voleb, podle nich by se od roku 2026 volby konaly jen v pátek od 07:00 do 22:00. Dosud se chodí volit v pátek od 14:00 do 22:00 a v sobotu od 8:00 do 14:00. Voliči by nově také měli dostat možnost požádat o voličský průkaz elektronicky na kterémkoli obecním úřadě. Předlohu nyní projedná Parlament.

"Jednodenní volby jsou v podstatě evropský standard, v pátek ovšem nejsou příliš často. Z pohledu veřejnosti je každá taková změna velmi složitě přijímaná," míní Buchtík. Veřejnost podle něj v těchto případech prosazuje status quo, tedy žádné změny.

Na volební účast bude mít změna podle Buchtíka vliv nejspíš jen při prvních volbách, pak si lidé rychle zvyknou. Jednodenní konání bude "problematické pro lidi pracující ve směnném provozu nebo ve 24hodinových službách," a zaměstnavatelé se tomu zprvu nejspíš nebudou umět přizpůsobit.

"Výběr pátku mi přijde velmi rozumný. Pátek je den, kdy všechny potenciální voličské skupiny mají zhruba podobnou šanci přijít," míní Lebeda. Pátek je podle politologa dobrou volbou i s ohledem na sčítání hlasů, které po volbách následuje. To je během víkendové noci komfortnější, než by bylo během noci mezi pracovními dny.

K možným volbám během víkendu mají výhrady Buchtík i Lebeda. Podle Buchtíka by "volby v sobotu nebo v neděli mohly představovat jistý typ bariéry pro lidi, kteří jsou více mobilní, častěji odjíždí na víkend pryč. Typicky to jsou vysokopříjmové rodiny, rodiny s dětmi a lidé, kteří mají k dispozici další nemovitost."

Lebeda zase poukazuje na nutnost sčítání hlasů po uzavření volebních místností, které by po nedělním hlasování narušilo pracovní týden sčítacích komisařů.

Lebeda také připomíná, že při rozdělení voleb do dvou dnů zůstávají volební urny s odevzdanými hlasy sice zapečetěné a zamčené, ale přesto nehlídané, což je podle něj představuje "obrovské riziko pro integritu volebního procesu". Při manipulaci s hlasy v jednom okrsku v rámci prezidentských voleb je dopad relativně zanedbatelný, ale při komunálních volbách může být zcela zásadní, dodává Lebeda.

Pokud by volby končily po jednom dni ve večerních hodinách, komise by po celém dni byla velmi unavená a mohla by udělat při sčítání více chyb, varuje Lebeda. Řešením by podle něj mohla být změna procesu sčítání, kdy by se hlasy svezly na jedno místa, kde by se počítání hlasů ujali další, odpočatí, lidé.

Buchtík zmiňuje i ekonomické důvody pro jednodenní volbu, která podle něj vládě "ušetří stovky milionů korun za každé volby". Oceňuje část vládního návrhu, která počítá s možností žádat o vydání voličských průkazů na kterémkoliv úřadě. Podle Buchtíka je to "napravení demokratického deficitu".

Související

Moldavsko

Moldavské prezidentské volby ovlivnily rozsáhlé zásahy z Ruska

Moldavské prezidentské volby se ocitly pod tlakem zahraničního vměšování. Podle úřadů a poradce moldavské prezidentky pro národní bezpečnost došlo k "rozsáhlým zásahům" ze strany Ruska, které mohou výrazně ovlivnit výsledky druhého kola voleb. Tento vývoj vyvolává obavy, protože boj o prezidentské křeslo je vyhrocený, a probíhá v atmosféře geopolitického napětí.

Více souvisejících

Volby

Aktuálně se děje

před 31 minutami

před 1 hodinou

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

Orbán chce pozvat Netanjahua do Maďarska. Slibuje, že ho nezatkne

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v pátek poděkoval maďarskému premiérovi Viktorovi Orbánovi za jeho podporu, když uvedl, že by Netanjahua pozval do Maďarska i přes zatykač, který na něj vydal Mezinárodní trestní soud (ICC).

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy