Nejvyšší soud potvrdil rozsudek v kauze tunelování Oleo Chemical

Nejvyšší soud potvrdil rozsudek v kauze tunelování petrochemické firmy Oleo Chemical. Podaná dovolání odmítl, řekl dnes ČTK mluvčí Nejvyššího státního zastupitelství (NSZ) Petr Malý. 

V platnosti tedy zůstává jak odsouzení některých aktérů, například zakladatelů firmy Michala Urbánka a Kamila Jirounka, tak zproštění ostatních, včetně právníka Davida Michala. NS rozhodoval bez veřejného jednání, obsáhlé odůvodnění zatím na webu nezpřístupnil.

Zakladatelé firmy Urbánek a Jirounek si v kauze vyslechli tříleté tresty vězení, stejně jako Peter Kmeť, někdejší obchodní partner lobbisty Ivo Rittiga. Šéf výroby Oleo Chemical Radomír Kučera dostal podmínku. Urbánek a Jirounek podle pravomocného verdiktu účelově uzavřeli fiktivní smlouvy o poradenství s Kmeťovou karibskou firmou Cokeville Assets. Pod záminkou poradenství vyváděli z Olea peníze a akcionářům způsobili škodu téměř 20 milionů korun.

Dovolání v kauze podali jak někteří odsouzení, konkrétně Kmeť, Urbánek a Jirounek, tak NSZ. Šlo rovnou o dvě dovolání, pod kterými byl podepsán ještě tehdejší šéf žalobců Pavel Zeman. U Nejvyššího soudu kauza čekala na rozhodnutí od roku 2019 až do loňského léta, od té doby trvalo zpracování rozsudku, který se v posledních týdnech postupně doručoval účastníkům řízení.

Jeden z podnětů NSZ se týkal odsouzených Kmetě, Urbánka a Kučery. Pavel Zeman se domníval, že se dopustili zpronevěry, což by mohlo znamenat přísnější trest oproti použité právní kvalifikaci, tedy porušení povinnosti při správě cizího majetku.

"K tomu Nejvyšší soud uvedl, že byť se verze skutkového děje předestřené naším dovoláním nezdají být nelogické, jsou pro dovolací řízení limitující skutkové závěry soudů nižších stupňů a z těch se podávala právní kvalifikace mírnější," řekl Malý.

Zeman zároveň podal dovolání v neprospěch Rittigových právníků Michala s Karolínou Babákovou a účetních Jany Šádkové s Jaroslavem Kubiskou, kteří byli zproštěni obžaloby. Pražské soudy podle Zemana opomenuly některé zásadní důkazy. "Nejvyšší soud měl za to, že dovolání představovalo pouze polemiku se způsobem hodnocení důkazů soudy nižších stupňů," uvedl Malý.

V případu údajného tunelování Oleo Chemical byl původně obžalován a později osvobozen také lobbista Rittig.

Firma Oleo Chemical vznikla v roce 2004 se záměrem vyrábět moderní biopaliva. Po řadě problémů skončila v insolvenci a podle reorganizačního plánu fúzovala s firmou Temperatior.

Související

Nejvyšší soud České republiky

Nejvyšší soud potvrdil trest pro Tušla. Vydíral ženu a vyhrožoval strážníkovi

Nejvyšší soud odmítl dovolání dezinformátora Patrika Tušla proti patnáctiměsíčnímu trestu odnětí svobody. Odůvodnění potvrzení rozsudku zatím není k dispozici. Soudy Tušla potrestaly za to, že telefonicky vydíral správkyni skupiny namířené proti dezinformátorům, a za vyhrožování strážníkovi, který ho v autobuse vyzval k nasazení respirátoru. 

Více souvisejících

Nejvyšší soud soudy Oleo Chemical

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Dominik Feri

Feri míří na tři roky do vězení, rozhodl odvolací soud

Exposlanec Dominik Feri půjde na tři roky do vězení za znásilnění dvou dívek a jeden další pokus o znásilnění, rozhodl odvolací soud v pondělí. Feri byl už loni v listopadu uznán vinným ve všech třech bodech obžaloby a potrestán nepodmíněným trestem v délce tří let. Někdejší politik, který vinu odmítá, se může dovolat k Nejvyššímu soudu.

včera

včera

Válka v Izraeli

Válka v Pásmu Gazy má už 34 tisíc mrtvých. Úřady nacházejí stovky těl u nemocnic

Pracovníci úřadu civilní obrany v Pásmu Gazy od pátku vyzvedli těla 210 Palestinců z improvizovaného pohřebiště v areálu nemocnice Násir ve městě Chán Júnis na jihu oblasti, informuje agentura AP. Od začátku izraelské operace loni v říjnu v Pásmu Gazy zemřelo nejméně 34 151 Palestinců a dalších 77 084 bylo zraněno, sdělily dnes tamní úřady.

včera

včera

včera

včera

včera

Rusko se pomstí za pomoc USA. Posílí útoky na Ukrajinu, tvrdí experti

Západní vojenští odborníci očekávají v následujících týdnech posílení ruských raketových a dronových útoků na Ukrajinu, než dorazí nová americká vojenská pomoc schválená Sněmovnou reprezentantů. Uvedla to agentura DPA.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy