Obchody od ledna zdraží, i přesto, že DPH na potraviny klesne

Ceny potravin v České republice od ledna porostou, přestože bude snížena sazba daně z přidané hodnoty. Dnes to na tiskové konferenci uvedli ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL) a prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu (SOCR) Tomáš Prouza.

Prouza uvedl, že dodavatelé potravin plánují zvýšení cen o pět až deset procent, obchody jsou proto nuceny také zdražit. Od Nového roku přitom budou mít potraviny novou sjednocenou sazbu DPH ve výši 12 procent, na rozdíl od současné sazby 15 procent.

Podle Prouzy potravináři zdůvodňují zdražování vysokými náklady na energie, zvýšením cen dopravy spojeným s růstem mýtného a vyššími náklady na práci v důsledku změn v pracovních dohodách. Také zmínil vyšší daně z nemovitostí a příjmu, které přináší vládní konsolidační balíček.

Prouza dodal, že od obchodníků nepřišla jasná odpověď na otázku, proč jsou ceny v České republice výrazně vyšší než v Polsku, když rozdíly v DPH to nevysvětlují. Výborný pak upozornil na trojnásobné množství obchodů na obyvatele v Česku ve srovnání s Německem, což podle něj logicky vede k vyšším cenám.

Prouza také naznačil, že lze očekávat zvýšení cen nápojů, neboť nealkoholické nápoje budou od ledna zatíženy základní sazbou DPH ve výši 21 procent, zatímco nyní jsou ve snížené sazbě 15 procent. Mléčné výrobky budou pravděpodobně nejvíce zasaženy růstem cen, který je způsoben energeticky náročnou výrobou. 

Prouza upozornil na skutečnost, že potravinářské firmy plánují zvýšit ceny, ačkoliv zaznamenávají růst zisků. Vláda nemá přímý vliv na ceny, ale Výborný považuje za svou povinnost jasně sdělit, že některé kroky, jako je zdražování potravin navzdory růstu zisků některých firem, jsou neakceptovatelné.

Související

Vejce, ilustrační fotografie

Inflace klesá více, než se čekalo. Padají ceny vajec nebo mléka

Prosincová míra inflace v Česku zaostala prakticky za všemi expertními odhady. V meziročním pohledu dosáhla úrovně 6,9 procenta. Bez započtení vlivu energetického úsporného tarifu, jenž předloni v prosinci hladinu spotřebitelských cen uměle snižoval, by inflace v prosinci 2023 činila dokonce jen 4,2 procenta. To proto, že dochází ke srovnání s uměle poníženou základnou prosince 2022. Tento efekt však již z nadcházejícího, lednového meziročního srovnání vymizí. 

Více souvisejících

ceny potravin Obchody

Aktuálně se děje

včera

Delon, Alain

Delon opět zaměstnává justici. Má desítky zbraní, ale bez oprávnění

Francouzská policie provedla domovní prohlídku u legendárního Alaina Delona a nestačila se divit. Ačkoliv slavný herec nevlastní zbrojní průkaz, našlo se 72 střelných zbraní a přes tři tisíce kusů munice. Na pozemku je navíc soukromá střelnice. Zahájeno tak bylo vyšetřování kvůli podezření z nelegálního držení zbraní.

včera

Fotbal, ilustrační fotografie

O první jarní trenérský vyhazov se postarali v Olomouci. Po nevydařených výsledcích končí Jílek

Po čtyřech jarních kolech fotbalové Fortuna ligy přikročil první prvoligový klub ke změně trenéra. Stalo se tak v Olomouci, kde se kvůli třem prohrám a jedné remíze rozhodlo klubové vedení ukončit spolupráci s trenérem Václavem Jílkem. Zároveň ve svém pondělním prohlášení klub uvedl, že ho nahradí dosavadní asistent Jiří Saňák, přičemž ale půjde o dočasnou variantu.

včera

včera

včera

včera

Jaromír Soukup (TV Barrandov)

Soukup získal pro TV Barrandov ochranu před věřiteli. Dostal tři měsíce na nápravu

Už to není tajné. Firma Barrandov Televizní Studio podnikatele Jaromíra Soukupa dluží téměř miliardu korun, ukazují údaje v insolvenčním rejstříku. Pražský městský soud v pondělí souhlasil s návrhem firmy a vyhlásil moratorium na majetek dlužníka, které na tři měsíce ochrání společnost před věřiteli. Je ale nutné připravit reorganizaci. 

včera

Praha hostila summit premiérů zemí V4. (27.2.2024)

Nelehký summit V4 v Praze. Představy zemí o pomoci Ukrajině se liší

Premiéři zemí V4 se na úterním summitu v Praze shodli, že ruská agrese vůči Ukrajině je porušením mezinárodního práva. Kyjev podle všech čtyř státníků potřebuje pomoc, rozdílné jsou jen představy o ní. Podle českého premiéra Petra Fialy (ODS) nebyla dnešní diskuze politiků lehká. 

včera

včera

včera

včera

film Po čem muži touží

České romantické komedie: Spotřební zboží a nepochopení žánru? Proč kvalitativně nestačí na filmy Láska nebeská či Pretty Woman?

České romantické komedie jsou v posledních letech často zmiňované téma. V internetových diskusích panuje přesvědčení, že se u nás netočí nic jiného a nedá se na ně dívat, přesto jsou stále komerčně úspěšné. Je tomu ale skutečně tak? A jsou skloňované kasovní trháky opravdu romantickými komediemi? Nebo je to zkrátka trochu složitější? 

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Severokorejské továrny se nezastaví. Rusko zásobují municí výměnou za jídlo

Podle jihokorejského ministra obrany Sina Won-sika pracují severokorejské muniční továrny na plný výkon s cílem dodávat zbraně do Ruska výměnou za potraviny a další komodity.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy