Kalousek znovu v akci, tentokrát jako šedá eminence TOP 09

Praha - Poslanec a exministr financí Miroslav Kalousek vede koaliční kandidátku TOP 09 a Starostů a nezávislých ve Středočeském kraji. Utká se tam s Milanem Urbanem z ČSSD, Petrem Bendlem z ODS nebo Stanislavem Grospičem z KSČM.

Loni v červnu vyvrcholily spory mezi lidovci a trvalé neshody mezi Kalouskovým křídlem a levicovým křídlem Cyrila Svobody. Kalousek se proto rozhodl z KDU-ČSL vystoupit a spolu s Karlem Schwarzenbergem založil novou stranu.

Kalousek je ostřílený politik, který se v aréně nejvyšší české politiky pohybuje již od konce 90. let. Od roku 1998, kdy byl v předčasných volbách do Poslanecké sněmovny zvolen poprvé, poslanecký mandát vykonává nepřetržitě.

Na ostravském sjezdu KDU-ČSL v roce 2003 byl zvolen do čela strany. O tři roky později ovšem na post šéfa lidovců abdikoval. Spolustraníci odmítli jeho koncept menšinové vlády s ČSSD za podpory komunistů. Po volebním patu v roce 2006 totiž začal jednat s předsedou ČSSD Jiřím Paroubkem o sestavení vlády poté, co selhaly snahy sestavit vládu ODS, lidovců a Strany zelených.

Rozsáhlé protesty lidovců proti Kalouskovu porušení základního předvolebního slibu, tedy nespolupracovat s komunisty, byly podle hlasité kritičky Barbory Javorové označovány jako takzvaná javorová revoluce. Kalouska v čele strany vystřídal Jiří Čunek.

Když se předsedovi ODS Mirku Topolánkovi podařilo sestavit vládu ODS, KDU-ČSL a Strany zelených, byl Kalousek jmenován ministrem financí. Funkci vykonával od ledna 2007 do května 2009.

Před vstupem do profesionální politiky působil Miroslav Kalousek ve veřejné správě. Na počátku 90. let zastával funkci poradce místopředsedy vlády Antonína Baudyše se zaměřením na otázky ekonomické transformace. Kromě toho zastupoval v době transformace Česko v několika řídících pozicích v hospodářské sféře. Byl členem dozorčí rady Jihočeských pivovarů, členem správní rady a jednatel Západočeských pivovarů nebo členem Prezidia Pozemkového fondu.

V letech 1993 až 1998 vykonával post náměstka ministra obrany pro rozpočet a akviziční procesy.

Od poloviny 90. let se musel potýkat s řadou kauz a podezření. Z těch větších lze připomenout nákup nepoužitelných armádních padáků za 200 milionů korun a nepotřebné armádní techniky takřka za 100 milionů v době, kdy byl náměstkem ministra obrany. Na jeho konto se mu připisuje i řada neúspěšných výběrových řízení pro armádu, na kterých stát výrazně tratil. Tendry ovšem pokračovaly i po Kalouskově odchodu z ministerstva obrany.

Na počátku nového tisíciletí se zase rozhořela kauza ohledně majetku Kalouskovy rodiny a praní špinavých peněz. Kalouskův švagr Lubomír Kašák totiž koupil luxusní byt v Praze poté, co od své sestry dostal směnku na 6,5 milionu korun. Vdova po Kašákovi, který byl zastřelen svým obchodním partnerem, po manželově smrti byt na Kalouskovi přepsala. Machinace kolem bytu se však nikomu prokázat nepodařilo.

Kalousek se narodil 17. prosince 1960 v Táboře. Vystudoval Vysokou školu chemicko-technologickou v Praze. Po studiích pracoval v Praze ve výrobním podniku Mitas jako vedoucí investičního útvaru.

Související

Miroslav Kalousek

Kalousek zkritizoval návrh státního rozpočtu. Vládu osočil ze lži

Bývalý ministr financí Miroslav Kalousek kritizoval návrh státního rozpočtu vlády slovy, že jde o "účetní zoufalství lidí, kteří vůbec netuší, jaké systémové změny by měli promítat do fiskální politiky." Na sociální síti X naznačil, že kabinet opět neříká pravdu.

Více souvisejících

Miroslav Kalousek top 09 Volby

Aktuálně se děje

před 54 minutami

Leonid Iljič Brežněv, byl sovětským politikem, nejvyšším představitelem Sovětského svazu v období let 1964–1982, mj. čtyřnásobným Hrdinou SSSR.

Pochmurnost ruských dějin. Zdroje nostalgie po brežněvismu 60 let po převratu v Kremlu

Před šedesáti lety, 14. října 1964, proběhl v Kremlu palácový převrat, který z čela Komunistické strany Sovětského svazu odstranil Nikitu Chruščova. Vůdcem jedné ze dvou tehdejších světových supervelmocí se stal sedmapadesátiletý Leonid Brežněv. Ačkoliv o jeho schopnostech mnozí pochybovali – což byl ostatně jeden z důvodů, proč byl vybrán jako Chruščovův nástupce –, ostřílený stranický byrokrat následně vládl dlouhých osmnáct let a zemi podstatně proměnil. Skutečnost, že i současní Rusové vnímají brežněvovskou éru velmi pozitivně, vypovídá mnohé o pochmurnosti moderních ruských dějin. 

před 1 hodinou

Konvoj OSN

Útoky na mise OSN otřásly světem. Izrael se kaje, vysvětluje a kritizuje

Evropská unie ostře odsoudila nedávné útoky izraelské armády na mírové jednotky OSN (UNIFIL) operující v jižním Libanonu, které vyústily ve zranění několika příslušníků mírových sil. Šéf unijní diplomacie Josep Borrell ve svém prohlášení vyjádřil vážné znepokojení nad těmito incidenty a zdůraznil, že podobné útoky představují závažné porušení mezinárodního práva, přičemž vyzval k jejich okamžitému zastavení.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Volodymyr Zelenskyj na návštěvě ve Vatikánu u papeže Františka (13. května 2023).

Zelenskyj dovezl papeži Františkovi netradiční dar

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj se v pátek setkal s papežem Františkem na soukromé audienci ve Vatikánu, během níž mu předal symbolický dar – olejomalbu inspirovanou vražděním civilistů v Buči, kyjevském předměstí, kde v prvních týdnech ruské invaze došlo k masakru.  

před 3 hodinami

před 3 hodinami

António Guterres

Guterres nezvládá náplň své práce. Škodí i tak disfunkční Radě bezpečnosti

Generální tajemník OSN Antonio Guterres nezvládá základní náplň své práce. Místo toho, aby zachoval nestrannost a obhajoval mezinárodní právo se staví na stranu teroristů a teroristických režimů. Zdá se, že je potřeba nejen reformovat Radu bezpečnosti, ale také post, který zastává někdejší portugalský premiér a předseda Socialistické internacionály.

před 3 hodinami

Prezidentská debata CNN: bývalý prezident Donald Trump

Kamala sice vede průzkumy mezi voliči, v jednom netradičním ale zvítězil Trump

V klíčových amerických státech si voliči myslí, že republikánský kandidát Donald Trump lépe zvládne řešení války na Ukrajině a ozbrojených konfliktů na Blízkém východě než jeho demokratická soupeřka Kamala Harrisová. Vyplývá to z průzkumu veřejného mínění, který si objednal list Wall Street Journal (WSJ).

před 4 hodinami

Ve Varšavě proběhlo setkání Volodymyra Zelenského s Donaldem Tuskem (8. července 2024).

Spojenectví Ruska a KLDR se prohlubuje

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v neděli varoval před rostoucím spojenectvím mezi Ruskem a režimy, jako je komunistická Severní Korea. Upozornil, že nejde jen o transfer zbraní, ale v případě Severní Koreje dokonce o možnost zapojení jejích vojáků do ruských okupačních sil. Tato prohlášení pronesl ve svém video-vystoupení na síti Facebook.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Aktualizováno včera

včera

včera

Ilustrační fotografie.

Přelom v nakládání s nápojovými obaly v Česku. Chystá se zálohování

Česko se chystá zavést povinné zálohování nápojových obalů. Podle ministerstva životního prostředí pomůže dostat k recyklaci více než 2,5 miliardy kusů plastových lahví a nápojových plechovek, snížit množství nevyužívaného odpadu a také zmenšit znečištění veřejných míst ve městech, obcích a volné krajině. Vláda schválila příslušný návrh novely zákona o obalech, která vedle zálohování zavádí i zpoplatnění reklamních letáků.

včera

včera

Marian Jurečka

Jurečka představil nový návrh růstu platů v politice

Jen o 6,9 procenta místo původně avizovaných 14 procent mají stoupnout platy politiků v příštím roce. Navrhne to ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL). Řekl to dnes v diskuzním pořadu Partie. Debatovat chce i o tom, aby výdělky soudců a státních zástupců rostly stejně jako ostatním ústavním činitelům.

včera

Ukrajinští vojáci brání svou zemi před ruskými agresory.

Válka na Ukrajině může skončit mírem za ruských podmínek. Co by to znamenalo?

Ukrajina nutně potřebuje mír, ale ne za ruských podmínek. Pokud Moskva ovládne mírová jednání svými požadavky, miliony Ukrajinců na novém „ruském“ území čeká krutý osud. Je čas zapojit veškeré diplomatické snažení do toho, aby se výsledná dohoda co nejvíce blížila návrhům ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského. Svět další genocidu skutečně nepotřebuje. Pokud dojde ke splnění ruských požadavků, budeme se na ni muset dívat.

včera

včera

Zelenskyj nastínil aktuální bojovou situaci v ruské Kurské oblasti

Ukrajinská armáda odrazila ruské útoky v Kurské oblasti, do které pronikla přes hranici na začátku letošního srpna. Tvrdí to ukrajinský premiér Volodymyr Zelenskyj. Vojáci podle jeho slov drží linii a neustupují. Moskva přitom v pátek oznámila, že v oblasti získala zpět dvě obce. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy