Generální tajemník OSN Antonio Guterres nezvládá základní náplň své práce. Místo toho, aby zachoval nestrannost a obhajoval mezinárodní právo se staví na stranu teroristů a teroristických režimů. Zdá se, že je potřeba nejen reformovat Radu bezpečnosti, ale také post, který zastává někdejší portugalský premiér a předseda Socialistické internacionály.
Poradce šéfa Kremlu Jurij Ušakov informoval, že se generální tajemník OSN Antonio Guterres zúčastní říjnového summitu skupiny BRICS v ruské Kazani. Zavítá zde také čínský lídr Si Ťin-pching, íránský prezident Masúd Pezeškiján nebo turecký prezident Recep Tayyip Erdogan.
Guterres potvrdil účast na summitu sotva týden od chvíle, kdy mu Izrael zakázal vstup do země. „Jedná se o generálního tajemníka, který dosud neodsoudil masakr a sexuální zvěrstva spáchaná vrahy z Hamásu 7. října, ani nevedl žádné úsilí o jejich prohlášení za teroristickou organizaci,“ zdůraznil šéf izraelské diplomacie Israel Katz.
Tel Aviv rozzlobilo, že generální tajemník OSN rezolutně neodsoudil íránský raketový útok proti židovskému státu z minulého úterý. „Odsuzuji rozšiřování konfliktu na Blízkém východě a jeho další eskalaci. Musí to přestat. Rozhodně potřebujeme příměří,“ uvedl Guterres bez toho, aby jakkoli zdůraznil roli Teheránu.
Jeho reputaci v Izraeli nepomohl ani fakt, že dvě hodiny před touto zprávou odsoudil izraelské akce v Libanonu. „Jsem velmi znepokojen eskalací konfliktu v Libanonu a vyzývám k okamžitému příměří. V Libanonu je třeba za každou cenu zabránit totální válce a respektovat svrchovanost a územní celistvost Libanonu,“ shrnul.
Když Írán zaútočil na Izrael v dubnu, Guterres přišel s podobně zdrženlivou reakcí a vyzval Tel Aviv, aby byl při zvažování odvety zdrženlivý. Varoval, že „Blízký východ stojí na pokraji konfliktu.“ Dodal, že lidé v této oblasti čelí reálnému nebezpečí rozsáhlého konfliktu a zdůraznil nutnost deeskalace.
„Je čas ustoupit z okraje. Je nezbytné se vyhnout jakékoli akci, která by mohla vést k rozsáhlým vojenským střetům na více frontách na Blízkém východě,“ líčil Guterres, přičemž upozornil na civilisty, kteří již „náklad tohoto konfliktu nesou a platí nejvyšší cenu“.
Šéf OSN sotvakdy pronese cokoli o znepokojení z toho, že na suverénní Izrael útočí hned několik teroristických organizací. Ty svou činnost propagují prostřednictvím vlastních médií a okupují území plné civilistů. Hizballáh drží v šachu Libanon, Hamás zase zavedl oficiální vládu v Pásmu Gazy, Hutíjové devastují Jemen, Islámské revoluční gardy (IRGC) pak působí jako de facto žoldnéři v řadě blízkovýchodních zemí.
Ani jedna z těchto organizací podle mezinárodního práva dlouhodobě nedodržuje jakékoli zásady lidskosti, a už vůbec nerespektuje suverenitu a územní integritu států. Ignorují v podstatě cokoliv, na čem je založeno mezinárodní společenství od té doby, co nacistické Německo okupovalo více než polovinu Evropy.
Zdá se, že jediné, co generálnímu tajemníkovi OSN nedá spát, je Izrael. Neustále odsuzuje další a další kroky, které tato země učiní a alespoň v rámci své rétoriky nedbá na to, že problém je daleko komplikovanější, než že „Izrael provádí něco špatného“. V tuto chvíli se na Blízký východ asi nejvíce hodí přísloví „hoď kamenem, kdo je bez viny“.
Na to by měl Guterres myslet, jakmile se na summitu BRICS setká s vůdci Ruska, Íránu a Číny. Generální tajemník OSN se ukázal jako velice chabý politik, a ještě méně zdatný řečník.
Namísto toho, aby se skutečně postavil za mezinárodní právo (což je jeho náplň práce, mimo jiné), tak neustále odsuzuje Izrael, který v konečném důsledku „pouze“ velice tvrdě reagoval na absolutně nehumánní útok Hamásu z října minulého roku a eventuálně také útoky Hizballáhu, které donutily tisíce obyvatel severního Izraele opustit jejich domovy.
Možná je čas na to provést strukturální reformu OSN. Rada bezpečnosti je disfunkční tak dlouho, jak existuje. Guterres ve své roli šéfa největší mezinárodní organizace na světě selhává a nezvládá ani tak základní přístup, jako je nestrannost. Domnělý největší zastánce mezinárodního práva na světě si ve skutečnosti vybral stranu, která dodržování práva ani nemá v popisu práce – tedy stranu teroristů a teroristických režimů.
Související
Proti komu Izrael vlastně bojuje? Většinu civilních obětí v Gaze tvoří ženy a děti
Největší biologická konference OSN v historii skončila fiaskem. Politikům je příroda ukradená, tvrdí vědci
OSN , António Guterres , komentář
Aktuálně se děje
včera
Bidenova administrativa povolila nasazení amerických vojenských dodavatelů na Ukrajině
včera
Největší konference o počasí dostala ránu. Světoví lídři na ni nepojedou
včera
Trump si den po výhře ve volbách telefonoval se Zelenským. Připojil se k nim Musk
včera
Fico a Orbán vyzvali EU k přehodnocení strategie vůči Ukrajině. Byli jediní
včera
Výbuchy balíků v kurýrních skladech: Polsko zjistilo, která země za nimi stojí
včera
Víme, co pijeme? Vědce znepokojil nový objev, čistírny vody v jednom případě nedokáží zničit viry a bakterie
včera
Poskytne Biden Ukrajině vše, než bude příliš pozdě? Kyjev nástup Trumpa do úřadu znervózňuje
včera
Průzkumy Harrisovou favorizovaly, tak proč vyhrál Trump? Důvodů může být několik
včera
Trumpův slib deportovat 11 milionů lidí naráží na realitu. Nepomůžeme mu, vzkazují města
včera
Šachová partie o třech hráčích začala. Trump, Zelenskyj a Putin odstartovali geopolitické hry
včera
Prohra Harrisové ve volbách vrací Američany k zásadní otázce týkající se žen
včera
Ukrajinská armáda v Rusku bojuje se Severokorejci. Svět mezi tím řeší Trumpův slib
včera
Proti komu Izrael vlastně bojuje? Většinu civilních obětí v Gaze tvoří ženy a děti
včera
Politico: Ani Ukrajina, ani Blízký východ. Třetí světová začne v ještě žhavějším regionu
včera
Důchodová reforma schválena. Věk odchodu do penze poroste, stát chce na důchodcích ušetřit
včera
Kreml zchladil Trumpa. Válku za 24 hodin neukončí ani náhodou
včera
Kdyby se Evropa chovala jako Polsko, tak Trump nemá nejmenší problém, míní Visingr pro EZ
včera
Draghi po vítězství Trumpa bije na poplach: Reforma ekonomiky EU je urgentní
včera
Američané odpověděli na otázku, c by měl Trumo řešit ze všeho nejdříve
včera
V Británii přetékají, v Nizozemí zejí prázdnotou. Experti pátrají, proč v tamních věznicích nikdo není
Ačkoliv celosvětově kriminalita narůstá, Nizozemí je výjimka. Prázdné věznice se tam tak mění na hotely, kulturní centra azylové domy, ubytování pro uprchlíky, či jsou pronajímány jiným státům. V Nizozemí je nyní ve vězení jedenáct a půl tisíce lidí z 18 milionů obyvatel. Pro srovnání v ČR je nyní ve vězení 19,6 tisíc z 10,8 milionu obyvatel.
Zdroj: Tereza Marešová