KOMENTÁŘ | Guterres nezvládá náplň své práce. Škodí i tak disfunkční Radě bezpečnosti

Generální tajemník OSN Antonio Guterres nezvládá základní náplň své práce. Místo toho, aby zachoval nestrannost a obhajoval mezinárodní právo se staví na stranu teroristů a teroristických režimů. Zdá se, že je potřeba nejen reformovat Radu bezpečnosti, ale také post, který zastává někdejší portugalský premiér a předseda Socialistické internacionály.

Poradce šéfa Kremlu Jurij Ušakov informoval, že se generální tajemník OSN Antonio Guterres zúčastní říjnového summitu skupiny BRICS v ruské Kazani. Zavítá zde také čínský lídr Si Ťin-pching, íránský prezident Masúd Pezeškiján nebo turecký prezident Recep Tayyip Erdogan.

Guterres potvrdil účast na summitu sotva týden od chvíle, kdy mu Izrael zakázal vstup do země. „Jedná se o generálního tajemníka, který dosud neodsoudil masakr a sexuální zvěrstva spáchaná vrahy z Hamásu 7. října, ani nevedl žádné úsilí o jejich prohlášení za teroristickou organizaci,“ zdůraznil šéf izraelské diplomacie Israel Katz.

Tel Aviv rozzlobilo, že generální tajemník OSN rezolutně neodsoudil íránský raketový útok proti židovskému státu z minulého úterý. „Odsuzuji rozšiřování konfliktu na Blízkém východě a jeho další eskalaci. Musí to přestat. Rozhodně potřebujeme příměří,“ uvedl Guterres bez toho, aby jakkoli zdůraznil roli Teheránu.

Jeho reputaci v Izraeli nepomohl ani fakt, že dvě hodiny před touto zprávou odsoudil izraelské akce v Libanonu. „Jsem velmi znepokojen eskalací konfliktu v Libanonu a vyzývám k okamžitému příměří. V Libanonu je třeba za každou cenu zabránit totální válce a respektovat svrchovanost a územní celistvost Libanonu,“ shrnul.

Když Írán zaútočil na Izrael v dubnu, Guterres přišel s podobně zdrženlivou reakcí a vyzval Tel Aviv, aby byl při zvažování odvety zdrženlivý. Varoval, že „Blízký východ stojí na pokraji konfliktu.“ Dodal, že lidé v této oblasti čelí reálnému nebezpečí rozsáhlého konfliktu a zdůraznil nutnost deeskalace.

„Je čas ustoupit z okraje. Je nezbytné se vyhnout jakékoli akci, která by mohla vést k rozsáhlým vojenským střetům na více frontách na Blízkém východě,“ líčil Guterres, přičemž upozornil na civilisty, kteří již „náklad tohoto konfliktu nesou a platí nejvyšší cenu“.

Šéf OSN sotvakdy pronese cokoli o znepokojení z toho, že na suverénní Izrael útočí hned několik teroristických organizací. Ty svou činnost propagují prostřednictvím vlastních médií a okupují území plné civilistů. Hizballáh drží v šachu Libanon, Hamás zase zavedl oficiální vládu v Pásmu Gazy, Hutíjové devastují Jemen, Islámské revoluční gardy (IRGC) pak působí jako de facto žoldnéři v řadě blízkovýchodních zemí.

Ani jedna z těchto organizací podle mezinárodního práva dlouhodobě nedodržuje jakékoli zásady lidskosti, a už vůbec nerespektuje suverenitu a územní integritu států. Ignorují v podstatě cokoliv, na čem je založeno mezinárodní společenství od té doby, co nacistické Německo okupovalo více než polovinu Evropy.

Zdá se, že jediné, co generálnímu tajemníkovi OSN nedá spát, je Izrael. Neustále odsuzuje další a další kroky, které tato země učiní a alespoň v rámci své rétoriky nedbá na to, že problém je daleko komplikovanější, než že „Izrael provádí něco špatného“. V tuto chvíli se na Blízký východ asi nejvíce hodí přísloví „hoď kamenem, kdo je bez viny“.

Na to by měl Guterres myslet, jakmile se na summitu BRICS setká s vůdci Ruska, Íránu a Číny. Generální tajemník OSN se ukázal jako velice chabý politik, a ještě méně zdatný řečník.

Namísto toho, aby se skutečně postavil za mezinárodní právo (což je jeho náplň práce, mimo jiné), tak neustále odsuzuje Izrael, který v konečném důsledku „pouze“ velice tvrdě reagoval na absolutně nehumánní útok Hamásu z října minulého roku a eventuálně také útoky Hizballáhu, které donutily tisíce obyvatel severního Izraele opustit jejich domovy.

Možná je čas na to provést strukturální reformu OSN. Rada bezpečnosti je disfunkční tak dlouho, jak existuje. Guterres ve své roli šéfa největší mezinárodní organizace na světě selhává a nezvládá ani tak základní přístup, jako je nestrannost. Domnělý největší zastánce mezinárodního práva na světě si ve skutečnosti vybral stranu, která dodržování práva ani nemá v popisu práce – tedy stranu teroristů a teroristických režimů.

Související

OSN

Největší biologická konference OSN v historii skončila fiaskem. Politikům je příroda ukradená, tvrdí vědci

Největší konference OSN o biologické rozmanitosti v historii, která se konala v kolumbijském městě Cali, skončila v sobotu bez dosažení dohody o klíčovém bodu programu – plánu na zvýšení financování ochrany druhů. Vědci podle BBC v reakci na summit tvrdí, že došlo k alarmujícímu nedostatku pokroku v záchraně přírody. Politici podle nich nejsou dostatečně ambiciózní, aby přírodu zachránili.

Více souvisejících

OSN António Guterres komentář

Aktuálně se děje

včera

včera

COP29

Největší konference o počasí dostala ránu. Světoví lídři na ni nepojedou

Na nadcházejícím klimatickém summitu COP29, který se koná v listopadu v ázerbájdžánském Baku, budou chybět klíčoví světoví lídři, včetně zástupců Spojených států, Evropské unie a Brazílie. Summit OSN o změně klimatu, jehož cílem je koordinovat globální úsilí proti klimatické změně, tak letos postrádá účast významných politických osobností, což může ovlivnit jednání a očekávané výsledky konference. Uvedla to agentura Reuters.

včera

včera

včera

včera

Voda

Víme, co pijeme? Vědce znepokojil nový objev, čistírny vody v jednom případě nedokáží zničit viry a bakterie

Čistírny odpadních vod jsou zásadní pro odstraňování kontaminantů z vody, která se následně vrací do přírody nebo je recyklována pro jiné účely. Nová studie však naznačuje, že tyto čistírny nemusí být dostatečně účinné v boji proti patogenům, které se uchytí na mikroplastech. Pokud se některé lidské patogeny přichytí na mikroplasty, mohou přežít čisticí procesy a představovat nebezpečí pro lidské zdraví, varuje nová studie publikovaná ve vědeckém žurnálu Plos One.

včera

Návštěva prezidenta Volodymyra Zelenského v muniční továrně v USA

Poskytne Biden Ukrajině vše, než bude příliš pozdě? Kyjev nástup Trumpa do úřadu znervózňuje

Kyjev, hlavní město Ukrajiny, bylo v noci po vítězství Donalda Trumpa plné znepokojených politiků, diplomatů a podnikatelů, kteří se sešli v jedné z kyjevských restaurací. Zatímco venku houkaly sirény, uvnitř panovala atmosféra plná nejistoty. Někteří se smáli, jiní vypadali zmateně a mnozí si kladli otázku, zda prezident Joe Biden nyní uvolní všechny restrikce a poskytne Ukrajině vše, co si přála, než bude příliš pozdě.

včera

včera

včera

včera

Kamala Harrisová se postaví proti Trumpovi.

Prohra Harrisové ve volbách vrací Američany k zásadní otázce týkající se žen

Tento týden Američané nezvolili Kamalu Harrisovou jako první prezidentku Spojených států, ale pro Janet Edwardsovou, Afroameričanku z Washingtonu, bylo důležité, že mohla během svého života sledovat, jak jiná žena tmavé pleti kandiduje na nejvyšší úřad v zemi. Přestože Harrisová 5. listopadu prohrála, Edwardsová zdůraznila, že nechce, aby tento neúspěch zcela zastínil radost z více než tříměsíční kampaně.

včera

včera

včera

armáda Jižní Korea (Republic of Korea army - ROK army)

Politico: Ani Ukrajina, ani Blízký východ. Třetí světová začne v ještě žhavějším regionu

Východní Asie je podle serveru Politico nejvážnější hrozbou pro světový mír. Agrese, která zde panuje, je větší než cokoliv, co by si Střední východ nebo Evropa dokázaly představit. Agresivní válka Číny a Ruska proti Ukrajině sblížila Jižní Koreu a Japonsko, se spoustou americké pomoci na pozadí. Udržet je pohromadě, aby odradily Peking, bude pro Donalda Trumpa jedním z nejdůležitějších zahraničněpolitických úkolů.

včera

Poslanecká sněmovna, ilustrační fotografie.

Důchodová reforma schválena. Věk odchodu do penze poroste, stát chce na důchodcích ušetřit

Současný důchodový systém je podle vlády Petra Fialy (ODS) dlouhodobě neudržitelný. Prodlužuje se doba dožití a zvyšuje se podíl seniorů nad 65 let. Lidé častěji studují a nastupují do práce později, než tomu bylo dříve, a rodí se méně dětí, než tomu bylo zvykem. V Poslanecké sněmovně proto byla při třetím čtení návrhu MPSV schválena důchodová reforma, která byla přijata s některými pozměňovacími návrhy.

včera

včera

včera

Mario Draghi

Draghi po vítězství Trumpa bije na poplach: Reforma ekonomiky EU je urgentní

Po vítězství Donalda Trumpa v amerických prezidentských volbách se otázka evropské ekonomiky stala ještě urgentnější. Mario Draghi, bývalý šéf Evropské centrální banky (ECB), který před začátkem neformálního zasedání Evropské rady v Budapešti připomněl potřebu reformy evropské ekonomiky, vyjádřil obavy, že Evropa zaostává za USA v mnoha oblastech, včetně produktivity a hospodářského růstu. 

včera

včera

V Británii přetékají, v Nizozemí zejí prázdnotou. Experti pátrají, proč v tamních věznicích nikdo není

Ačkoliv celosvětově kriminalita narůstá, Nizozemí je výjimka. Prázdné věznice se tam tak mění na hotely, kulturní centra azylové domy, ubytování pro uprchlíky, či jsou pronajímány jiným státům. V Nizozemí je nyní ve vězení jedenáct a půl tisíce lidí z 18 milionů obyvatel. Pro srovnání v ČR je nyní ve vězení 19,6 tisíc z 10,8 milionu obyvatel.

Zdroj: Tereza Marešová

Další zprávy