KOMENTÁŘ | Guterres nezvládá náplň své práce. Škodí i tak disfunkční Radě bezpečnosti

Generální tajemník OSN Antonio Guterres nezvládá základní náplň své práce. Místo toho, aby zachoval nestrannost a obhajoval mezinárodní právo se staví na stranu teroristů a teroristických režimů. Zdá se, že je potřeba nejen reformovat Radu bezpečnosti, ale také post, který zastává někdejší portugalský premiér a předseda Socialistické internacionály.

Poradce šéfa Kremlu Jurij Ušakov informoval, že se generální tajemník OSN Antonio Guterres zúčastní říjnového summitu skupiny BRICS v ruské Kazani. Zavítá zde také čínský lídr Si Ťin-pching, íránský prezident Masúd Pezeškiján nebo turecký prezident Recep Tayyip Erdogan.

Guterres potvrdil účast na summitu sotva týden od chvíle, kdy mu Izrael zakázal vstup do země. „Jedná se o generálního tajemníka, který dosud neodsoudil masakr a sexuální zvěrstva spáchaná vrahy z Hamásu 7. října, ani nevedl žádné úsilí o jejich prohlášení za teroristickou organizaci,“ zdůraznil šéf izraelské diplomacie Israel Katz.

Tel Aviv rozzlobilo, že generální tajemník OSN rezolutně neodsoudil íránský raketový útok proti židovskému státu z minulého úterý. „Odsuzuji rozšiřování konfliktu na Blízkém východě a jeho další eskalaci. Musí to přestat. Rozhodně potřebujeme příměří,“ uvedl Guterres bez toho, aby jakkoli zdůraznil roli Teheránu.

Jeho reputaci v Izraeli nepomohl ani fakt, že dvě hodiny před touto zprávou odsoudil izraelské akce v Libanonu. „Jsem velmi znepokojen eskalací konfliktu v Libanonu a vyzývám k okamžitému příměří. V Libanonu je třeba za každou cenu zabránit totální válce a respektovat svrchovanost a územní celistvost Libanonu,“ shrnul.

Když Írán zaútočil na Izrael v dubnu, Guterres přišel s podobně zdrženlivou reakcí a vyzval Tel Aviv, aby byl při zvažování odvety zdrženlivý. Varoval, že „Blízký východ stojí na pokraji konfliktu.“ Dodal, že lidé v této oblasti čelí reálnému nebezpečí rozsáhlého konfliktu a zdůraznil nutnost deeskalace.

„Je čas ustoupit z okraje. Je nezbytné se vyhnout jakékoli akci, která by mohla vést k rozsáhlým vojenským střetům na více frontách na Blízkém východě,“ líčil Guterres, přičemž upozornil na civilisty, kteří již „náklad tohoto konfliktu nesou a platí nejvyšší cenu“.

Šéf OSN sotvakdy pronese cokoli o znepokojení z toho, že na suverénní Izrael útočí hned několik teroristických organizací. Ty svou činnost propagují prostřednictvím vlastních médií a okupují území plné civilistů. Hizballáh drží v šachu Libanon, Hamás zase zavedl oficiální vládu v Pásmu Gazy, Hutíjové devastují Jemen, Islámské revoluční gardy (IRGC) pak působí jako de facto žoldnéři v řadě blízkovýchodních zemí.

Ani jedna z těchto organizací podle mezinárodního práva dlouhodobě nedodržuje jakékoli zásady lidskosti, a už vůbec nerespektuje suverenitu a územní integritu států. Ignorují v podstatě cokoliv, na čem je založeno mezinárodní společenství od té doby, co nacistické Německo okupovalo více než polovinu Evropy.

Zdá se, že jediné, co generálnímu tajemníkovi OSN nedá spát, je Izrael. Neustále odsuzuje další a další kroky, které tato země učiní a alespoň v rámci své rétoriky nedbá na to, že problém je daleko komplikovanější, než že „Izrael provádí něco špatného“. V tuto chvíli se na Blízký východ asi nejvíce hodí přísloví „hoď kamenem, kdo je bez viny“.

Na to by měl Guterres myslet, jakmile se na summitu BRICS setká s vůdci Ruska, Íránu a Číny. Generální tajemník OSN se ukázal jako velice chabý politik, a ještě méně zdatný řečník.

Namísto toho, aby se skutečně postavil za mezinárodní právo (což je jeho náplň práce, mimo jiné), tak neustále odsuzuje Izrael, který v konečném důsledku „pouze“ velice tvrdě reagoval na absolutně nehumánní útok Hamásu z října minulého roku a eventuálně také útoky Hizballáhu, které donutily tisíce obyvatel severního Izraele opustit jejich domovy.

Možná je čas na to provést strukturální reformu OSN. Rada bezpečnosti je disfunkční tak dlouho, jak existuje. Guterres ve své roli šéfa největší mezinárodní organizace na světě selhává a nezvládá ani tak základní přístup, jako je nestrannost. Domnělý největší zastánce mezinárodního práva na světě si ve skutečnosti vybral stranu, která dodržování práva ani nemá v popisu práce – tedy stranu teroristů a teroristických režimů.

Související

Více souvisejících

OSN António Guterres komentář

Aktuálně se děje

před 14 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Aktualizováno před 2 hodinami

Jan Cimický

Cimický je vinen, rozhodl soud. Dostal nejvyšší možný trest

Psychiatr Jan Cimický, který čelil obviněním ze znásilnění a vydírání, je vinen, rozhodl Obvodní soud pro Prahu 8 v pátek. Obžalovanému udělil nejvyšší možný a žalobkyní navrhovaný trest v délce pěti let odnětí svobody. Rozsudek není pravomocný, je možné se proti němu odvolat. Cimický, který dnes k soudu opět nepřišel, vinu dlouhodobě odmítá. 

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

včera

včera

včera

Válka v Izraeli

Válečný zločin. Izrael se podle HRW dopouští etnické čistky

Lidskoprávní organizace Human Rights Watch (HRW) ve čtvrteční zprávě uvedla, že opakované evakuační příkazy izraelských úřadů vůči obyvatelům Pásma Gazy představují "válečný zločin nuceného vysídlení" a mohou být v některých případech považovány za "etnické čistky".  

včera

včera

včera

včera

včera

Evropu čekají těžké dny, říká ke zvolení nepředvídatelného Trumpa publicista Marjanovič

Volba Donalda Trumpa americkým prezidentem bude mít pro Evropu následky. O tom, co Evropané mohou od nového amerického prezidenta očekávat, pro EuroZprávy.cz promluvil publicista Teodor Marjanovič. „Pro evropské země to bude velký oříšek, protože na toto de facto nejsou připraveny,“ říká. 

Zdroj: Tereza Marešová

Další zprávy