Autogramiáda knihy 150 otázek pro Jiřího Paroubka

Praha - Na zahrádce pražské restaurace Hybernia se 21. května sešla dlouhá řada zájemců o podepsanou knihu Luboše Xavera Veselého 150 otázek pro Jiřího Paroubka s podtitulem Rozhovor s předsedou České sociální demokracie v únoru a březnu 2010. Knihu podepisoval autor i předseda ČSSD Jiří Paroubek, informuje server sociální demokracie.

Kniha je rozdělena do třinácti kapitol, ve kterých Luboš Xaver Veselý s Jiřím Paroubkem hovořil o celé řadě témat, například O dětství, O dětech, O fotbale, O médiích, O životě s politikou, O práci nebo O Evropě. Sám autor o v úvodu píše, že hlavním důvodem, proč přijal nabídku vést rozhovor s předsedou ČSSD pro knížku je ten, že ho považuje za chlapa, kterému se dá věřit. Jiří Paroubek se nám svěřil, že se snažil na všechny otázky odpovídat co možná nejotevřeněji. Nezbývá tedy než popřát knize mnoho spokojených čtenářů. Autogramiády se zúčastnila také manželka Jiřího Paroubka Petra, která vpisovala autogramy do knihy Babyweb do ruky a Jiří Krampol, který podepisoval knihu Krátce o dlouhém životě Jiřího Krampola.

Ukázka z knihy Luboše X. Veselého 150 otázek pro Jiřího Paroubka:

Co vám lidé nejčastěji píší? Lidi mi píšou o svých starostech, píší mně odborné věci, na které potřebují slyšet můj názor… na dopisech pracuje širší tým lidí, odpovědných, protože to není nic jednoduchého. Samozřejmě, jsou banální věci, že někdo se chce jen vyjádřit k něčemu, to je jednoduché. Na některé věci odpovídám sám, protože nechci, aby na ně odpovídal někdo jiný, takže denně mi to vyřizování pošty trvá hodinu.

Má se, pane předsedo, mluvit o charitě, nebo nemá? Přiznám se, že já jsem o tom nemluvil celá léta, skoro deset let, až tehdy, když ze mě udělali papaláše roku. Tak jsem řekl – dobře, chápu, že třeba v některých výrocích jsem chyboval – kdo z vás na to má – to je proslavený výrok, který dneska používají hlavně pravicové noviny. Samozřejmě že mě to mrzelo, udělal jsem chybu, ale to bylo určeno jen těm novinářům, kteří přišli na moji tiskovku a před tím mě týrali, jestli mám na to, abych si zaplatil kafe, a kteří propočítávali, že na to vlastně ani nemám! Ale měli by taky dodat – pro spravedlnost – že já z vlastního rozhodnutí jsem se vzdal platu sociální demokracie, takže těch 200 hodin za měsíc, které odpracuji, není honorovaných a téměř třetinu svého příjmu ze sněmovny jsem rozdal mezi potřebné. Jestli tohle jsou kvalifikační předpoklady papaláše roku, tak prosím, ale chtěl bych vidět ty nepapaláše, co dělají pro veřejné blaho. Tihle Langerové, Nečasové a další.

Co má mít politik?Alespoň trochu idealismu a odvahy, bez nich nejde uvažovat o pokroku.

Uměl byste popsat, co patří k základní výbavě politika v Česku?Možná že bych to mohl bagatelizovat: tužka, mobil a krátká paměť. Je to ale složitější. Pokud myslíte špičkové politiky, tedy lídry stran, je to trochu jinak. Musí mít výdrž, schopnost přežít každodenní útoky. Jste-li levicovým lídrem, musíte mít ještě pevnější nervy. Schopnost řečnicky zaujmout, a to jako táborový řečník i debatér v menší skupině či v televizi. A ještě být schopen vystupovat v mezinárodním měřítku. A mohl bych pokračovat…

Související

Jan Hamáček Komentář

Sociálním demokratům vykradli hlasy populisté. Stav české levice je tragický

Stav levice v České republice je tristní. Stojí za tím řada faktorů v čele se slabou sociální demokracií a populisty, kteří slíbí úplně cokoliv, aby se dostali do sněmovny. Začínají na to doplácet i Piráti s programem založeným na liberalismu a progresivismu, ten totiž konzervativnějšího voliče nijak nezasáhne.

Více souvisejících

ČSSD Jiří Paroubek

Aktuálně se děje

před 48 minutami

Leonid Iljič Brežněv, byl sovětským politikem, nejvyšším představitelem Sovětského svazu v období let 1964–1982, mj. čtyřnásobným Hrdinou SSSR.

Pochmurnost ruských dějin. Zdroje nostalgie po brežněvismu 60 let po převratu v Kremlu

Před šedesáti lety, 14. října 1964, proběhl v Kremlu palácový převrat, který z čela Komunistické strany Sovětského svazu odstranil Nikitu Chruščova. Vůdcem jedné ze dvou tehdejších světových supervelmocí se stal sedmapadesátiletý Leonid Brežněv. Ačkoliv o jeho schopnostech mnozí pochybovali – což byl ostatně jeden z důvodů, proč byl vybrán jako Chruščovův nástupce –, ostřílený stranický byrokrat následně vládl dlouhých osmnáct let a zemi podstatně proměnil. Skutečnost, že i současní Rusové vnímají brežněvovskou éru velmi pozitivně, vypovídá mnohé o pochmurnosti moderních ruských dějin. 

před 1 hodinou

Konvoj OSN

Útoky na mise OSN otřásly světem. Izrael se kaje, vysvětluje a kritizuje

Evropská unie ostře odsoudila nedávné útoky izraelské armády na mírové jednotky OSN (UNIFIL) operující v jižním Libanonu, které vyústily ve zranění několika příslušníků mírových sil. Šéf unijní diplomacie Josep Borrell ve svém prohlášení vyjádřil vážné znepokojení nad těmito incidenty a zdůraznil, že podobné útoky představují závažné porušení mezinárodního práva, přičemž vyzval k jejich okamžitému zastavení.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Volodymyr Zelenskyj na návštěvě ve Vatikánu u papeže Františka (13. května 2023).

Zelenskyj dovezl papeži Františkovi netradiční dar

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj se v pátek setkal s papežem Františkem na soukromé audienci ve Vatikánu, během níž mu předal symbolický dar – olejomalbu inspirovanou vražděním civilistů v Buči, kyjevském předměstí, kde v prvních týdnech ruské invaze došlo k masakru.  

před 3 hodinami

před 3 hodinami

António Guterres

Guterres nezvládá náplň své práce. Škodí i tak disfunkční Radě bezpečnosti

Generální tajemník OSN Antonio Guterres nezvládá základní náplň své práce. Místo toho, aby zachoval nestrannost a obhajoval mezinárodní právo se staví na stranu teroristů a teroristických režimů. Zdá se, že je potřeba nejen reformovat Radu bezpečnosti, ale také post, který zastává někdejší portugalský premiér a předseda Socialistické internacionály.

před 3 hodinami

Prezidentská debata CNN: bývalý prezident Donald Trump

Kamala sice vede průzkumy mezi voliči, v jednom netradičním ale zvítězil Trump

V klíčových amerických státech si voliči myslí, že republikánský kandidát Donald Trump lépe zvládne řešení války na Ukrajině a ozbrojených konfliktů na Blízkém východě než jeho demokratická soupeřka Kamala Harrisová. Vyplývá to z průzkumu veřejného mínění, který si objednal list Wall Street Journal (WSJ).

před 4 hodinami

Ve Varšavě proběhlo setkání Volodymyra Zelenského s Donaldem Tuskem (8. července 2024).

Spojenectví Ruska a KLDR se prohlubuje

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v neděli varoval před rostoucím spojenectvím mezi Ruskem a režimy, jako je komunistická Severní Korea. Upozornil, že nejde jen o transfer zbraní, ale v případě Severní Koreje dokonce o možnost zapojení jejích vojáků do ruských okupačních sil. Tato prohlášení pronesl ve svém video-vystoupení na síti Facebook.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 6 hodinami

Aktualizováno včera

včera

včera

Ilustrační fotografie.

Přelom v nakládání s nápojovými obaly v Česku. Chystá se zálohování

Česko se chystá zavést povinné zálohování nápojových obalů. Podle ministerstva životního prostředí pomůže dostat k recyklaci více než 2,5 miliardy kusů plastových lahví a nápojových plechovek, snížit množství nevyužívaného odpadu a také zmenšit znečištění veřejných míst ve městech, obcích a volné krajině. Vláda schválila příslušný návrh novely zákona o obalech, která vedle zálohování zavádí i zpoplatnění reklamních letáků.

včera

včera

Marian Jurečka

Jurečka představil nový návrh růstu platů v politice

Jen o 6,9 procenta místo původně avizovaných 14 procent mají stoupnout platy politiků v příštím roce. Navrhne to ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL). Řekl to dnes v diskuzním pořadu Partie. Debatovat chce i o tom, aby výdělky soudců a státních zástupců rostly stejně jako ostatním ústavním činitelům.

včera

Ukrajinští vojáci brání svou zemi před ruskými agresory.

Válka na Ukrajině může skončit mírem za ruských podmínek. Co by to znamenalo?

Ukrajina nutně potřebuje mír, ale ne za ruských podmínek. Pokud Moskva ovládne mírová jednání svými požadavky, miliony Ukrajinců na novém „ruském“ území čeká krutý osud. Je čas zapojit veškeré diplomatické snažení do toho, aby se výsledná dohoda co nejvíce blížila návrhům ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského. Svět další genocidu skutečně nepotřebuje. Pokud dojde ke splnění ruských požadavků, budeme se na ni muset dívat.

včera

včera

Zelenskyj nastínil aktuální bojovou situaci v ruské Kurské oblasti

Ukrajinská armáda odrazila ruské útoky v Kurské oblasti, do které pronikla přes hranici na začátku letošního srpna. Tvrdí to ukrajinský premiér Volodymyr Zelenskyj. Vojáci podle jeho slov drží linii a neustupují. Moskva přitom v pátek oznámila, že v oblasti získala zpět dvě obce. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy