ANO představilo volební slogan, Babiš chce mít svého hejtmana ve většině krajů

Premiér a předseda vládního hnutí ANO Andrej Babiš by považoval za úspěch, kdyby subjekt v podzimních volbách stejně jako před čtyřmi lety vyhrál v devíti krajích. Chtěl by, aby tentokrát ve všech mělo ANO hejtmana, podle něj se ale opozice znovu chystá hnutí v některých krajích obejít. Po volbách v roce 2016 se nakonec kandidáti hnutí usadili v čele pouze pěti krajů.

Andrej Babiš
doporučujeme

ANO jde do voleb s mottem Ukázaná platí. Podle Babiše to značí, že ANO plní program a může to zdokumentovat.

"Budeme velice rádi, když zopakujeme tento výsledek a voliči nám dají tolik hlasů, aby nás zase neobešli, protože jak je známo, opozice se zase na to chystá a byla by to pro nás škoda," řekl Babiš. Podle něj vláda s hejtmany velice dobře spolupracuje. Zmínil, že při koronavirové krizi dodal stát krajům velké množství ochranných prostředků, vyplatil odměny krajským záchranářům a pracovníkům zařízení sociálních služeb. Kraje by se podle Babiše měly soustředit na výstavbu sociálních zařízení a domovů seniorů.

Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) zmínila, že stát dosud obcím poskytl 13,4 miliardy korun a krajům v covidovém období téměř 22 miliard. Uvedla také, že v letech 2020 a 2021 stát krajům poskytne vždy šest miliard korun na silnice druhých a třetích tříd. Celkový propad příjmů krajů v koronavirové krizi ministerstvo financí odhaduje na zhruba devět miliard, více bude podle Schillerové vědět v polovině září s makroekonomickou predikcí.

Například Svaz měst a obcí ČR ale požaduje dalších 13 miliard korun na pokrytí výpadků daňových příjmů v souvislosti s koronavirem. Státem dosud poskytnuté peníze podle předsedy svazu, kyjovského starosty a kandidáta na hejtmana za STAN v Jihomoravském kraji Františka Lukla pokryly zhruba polovinu výpadků. Schillerová požadavek svazu už dříve odmítla.

Olomoucký hejtman a kandidát Ladislav Okleštěk jako prioritu zmínil zdravotnictví. Kraj podle něj do zdravotnictví za uplynulé období investoval 581 milionů korun. "Je to jak do nemovitostí, staveb, tak do vybavení nemocnic. Chceme podpořit lékaře i v odlehlých místech. Jednáme se starosty, pomáháme zabezpečit lékaře do obcí, kde jsou tyto služby méně dostupné," řekl. Moravskoslezský hejtman a další kandidát Ivo Vondrák hovořil jako o jednom z důležitých témat o znečištění ovzduší a ekologické zátěži, poslanec a kandidát na hejtmana v Pardubickém kraji Martin Kolovratník zmínil dopravu, které se dlouhodobě věnuje.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Komerční šíření nacistických symbolů bude zřejmě trestné

20.01.2021 13:56 Komerční šíření materiálu k propagaci národního socialismu a dalších podobných hnutí bude zřejmě…

Poslanci schválili kvóty na české potraviny v obchodech

20.01.2021 13:00 Sněmovna dnes v novele zákona o potravinách schválila návrh poslanců SPD, aby prodejny potravin o…

Babiš rozvolňovat nechce, zvažuje povinné respirátory

20.01.2021 12:44 Vláda podle premiéra Andreje Babiše (ANO) nechce rozvolňovat epidemická opatření, po souhlasu…

Česko bude podle Babiše přednostně trasovat britskou mutaci covidu

20.01.2021 11:20 Česko by se mělo při trasování případů covidu-19 soustředit přednostně na takzvanou britskou mutaci…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama