Babiš i Nagyová u soudu v kauze dotačního podvodu Čapího hnízda popřeli vinu

Bývalý premiér Andrej Babiš (ANO) i jeho někdejší poradkyně Jana Nagyová dnes u soudu popřeli vinu v kauze dotačního podvodu při projektu kongresového areálu Čapí hnízdo. Babiš označil své stíhání za politické a obžalobu za nepravdivou, nereálnou a nepodloženou důkazy. Nagyová při podání žádosti o padesátimilionovou dotaci podle vlastních slov věřila, že společnost Farma Čapí hnízdo splňuje podmínky pro získání peněz.

Obžaloba tvrdí, že Babiš svým vlivem a činností podvodně zajistil vytvoření podmínek k tomu, aby Farma Čapí hnízdo navenek splňovala požadavky pro získání evropské dotace pro malé a střední podniky. Podle státního zástupce si byl přitom vědom toho, že společnost je propojená s firmami z jeho holdingu Agrofert. Úspěšnou žádost o dotaci podala místopředsedkyně představenstva Farmy Čapí hnízdo Nagyová v únoru 2008. Oběma obžalovaným hrozí pět až deset let vězení.

"Žádný trestný čin jsem nespáchal, zásadně to odmítám," zdůraznil u pražského městského soudu Babiš. Obžaloba podle něj "nemá hlavu a patu" a klade mu za vinu i kroky, které vůbec neudělal. "Výslovně vylučuji, že bych znal podmínky vyhlášené dotační výzvy a že bych věděl něco o problematice malého a středního podniku. O dotaci jsem se dověděl od paní Nagyové na sklonku 2007, a to velmi povrchně," řekl. "V životě jsem nic neukradl. Dotace byla vrácena, nikdo nekorumpoval, nikdo nic nevydělal," uvedl.

Babiš dále řekl, že kdyby nevstoupil do politiky, před soudem by neskončil. Kauza podle něj účelově ovlivnila nejméně dvoje parlamentní volby. Připomněl, že dozorový státní zástupce Jaroslav Šaroch nejprve jeho stíhání zastavil a že pokračovalo až poté, co se do věci vložil tehdejší nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman.

Svou výpověď stihl Babiš zhruba za půl hodiny, poté odmítl odpovídat na dotazy, které pro něj měl nachystané soud i státní zástupce. Vysvětlil, že se k tomu rozhodl po poradě s advokáty kvůli tomu, že jeho výpověď by mohl prostřednictvím přítomných médií ovlivnit výpovědi některých svědků. Dodal, že se k věci ještě vyjádří v dalších dnech hlavního líčení.

Jedenapadesátiletá Nagyová poznamenala, že se oblasti dotací intenzivně věnuje přes 20 let. "Nic nepravdivého jsem nikdy neuvedla, nic podstatného jsem nezamlčela. Vůbec nechápu, jak se mohlo stát, že se celý tento případ dostal až k soudu," vypověděla žena, která v senátních volbách kandiduje za ANO v jihlavském obvodu. Řekla, že pokud by chtěl někdo stíhat všechny žadatele o dotace, kteří se spolehli na tehdejší právní výklad, skončily by před soudem stovky lidí. "Byli jsme opravdu přesvědčeni, že se jedná o malý a střední podnik," uvedla.

Nagyová je obviněná z dotačního podvodu a z poškození finančních zájmů EU, Babiš pak z pomoci k dotačnímu podvodu. Předseda soudního senátu Jan Šott ho ale upozornil, že skutek popsaný v obžalobě by případně mohl být kvalifikován i jako pomoc k poškození finančních zájmů EU. Státní zástupce navrhuje oběma obžalovaným tříleté podmínky a peněžité tresty - pro Babiše desetimilionový, pro Nagyovou půlmilionový.

Advokáti obou obžalovaných, bratři Michael a Josef Bartončíkové, dnes zkritizovali přípravné řízení i konstrukci obžaloby. Babiš navíc podle nich nebyl Sněmovnou vydán ke stíhání pro ten trestný čin, který je nyní v obžalobě popsán. Babiš má tak podle nich stále imunitu a jeho stíhání je nepřípustné. Právníci argumentovali i tím, že trestný čin poškození finančních zájmů EU v předmětné době ještě neexistoval.

K hlavnímu líčení, které se odehrává v největší jednací místnosti soudu, dnes dorazili i zájemci z řad veřejnosti - první přišli před budovu už před 7:00 hodinou ráno, ačkoliv proces začínal v 9:00. Soud jim vydával vstupenky, stejně jako akreditovaným zástupcům médií. Diváci tak zaplnili síň, která má kapacitu 80 míst. Soud počítal i s případným otevřením balkonu pro další zájemce, to ale nebylo potřeba. Jednoho člověka, který začal tleskat a vykřikovat po projevu Babišova obhájce, soudce vykázal. Žádné další problémy s kázní řešit nemusel.

Před soudní budovu se ráno dostavili také zástupci spolku Milion chvilek pro demokracii, kteří přivezli klec s kavalcem uvnitř. Ta měla symbolizovat vězeňskou kancelář prezidenta Babiše. Spolek v té souvislosti označil za bizarní, že Babiš zvažuje kandidaturu na Hrad - své rozhodnutí, zda se prezidentských voleb zúčastní, chce oznámit 28. října. Konání happeningu před soudem zkritizoval ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS). Na twitteru vyzval soudce, aby rozhodovali "podle zákonné, nikoli 'lidové' či internetové spravedlnosti."

Hlavní líčení bude pokračovat v úterý, kdy je na programu dopolední čtení svědeckých výpovědí a odpolední vystoupení znalců.

Farmu Čapí hnízdo vlastní společnost Imoba ze svěřenských fondů premiéra Babiše. V květnu 2018 úřad ROP Střední Čechy vyzval Imobu coby nástupnickou firmu původního příjemce dotace, aby dotaci vrátila, což Imoba učinila.

Související

Více souvisejících

Andrej Babiš

Aktuálně se děje

před 6 hodinami

Ruská armáda, ilustrační foto

Ruská armáda na Donbasu popravila 21 dezertérů

Ruská armáda zabila na ukrajinském Donbasu 21 ruských dezertérů, uvedl v úterý ve svém pravidelném večerním hlášení ukrajinský generální štáb. Mezi dezertéry podle štábu bylo 13 trestanců naverbovaných do bojů z věznic.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

včera

Donald Trump

Firma exprezidenta Trumpa byla shledána vinnou z daňového podvodu

Firma bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa, The Trump Organization, byla dnes u soudu v New Yorku shledána vinnou z daňového podvodu. Informuje o tom agentura AP, která výsledek soudu charakterizuje jako jasné odmítnutí finančních praktik vysokých manažerů v Trumpově společnosti.

včera

Požár lesa u Hřenska v Českém Švýcarsku

České Švýcarsko připraví plán zpřístupnění cest zavřených po požáru

Správa národního parku České Švýcarsko připraví do konce letošního roku harmonogram prací na postupném zpřístupnění cest zavřených pro turisty po letním rozsáhlém požáru. Ministerstvo pro životní prostředí se bude snažit zrychlit práce na geologickém průzkumu území, které oheň zasáhl. Novinářům to po dnešním setkání se starosty obcí v Českém Švýcarsku a novým ředitelem správy parku Petrem Křížem řekl ministr životního prostředí Marian Jurečka (KDU-ČSL). Na dnešní schůzku přizval kandidáta na nového ministra životního prostředí Petra Hladíka (KDU-ČSL).

včera

Armáda

Polsko lituje, že Německo nedodá Ukrajině systémy Patriot

Polský ministr obrany Mariusz Blazsczak lituje, že Německo nedodá Ukrajině systémy protivzdušné obrany Patriot. Polsko bude nyní jednat s Německem o jejich rozmístění na svém území, uvedl dnes Blaszczak na twitteru. To byl původní plán Berlína.

včera

Aktualizováno včera

Na letiště Engels dopadl dron

Kyjev provedl útok hluboko na ruském území. Zaskočil celý svět, píše prestižní deník

Drony, které v pondělí zasáhly dvě ruská armádní letiště v Saratovské a Rjazaňské oblasti, letěly z Ukrajiny, sdělil deníku The New York Times (NYT) nejmenovaný vysoce postavený ukrajinský činitel. Ukrajina přešla k útokům na cíle v hloubi Ruska, ve vzdálenosti okolo 500 kilometrů od svého území, a mění tak geografii války, podotkl list. V úterý k tomu pravděpodobně použila upravené drony Tupolev Tu-141 sovětské výroby, uvádí shodně několik médií včetně agentury AFP nebo ruských zdrojů. Tyto bezpilotní letouny jsou schopny urazit vzdálenost až okolo 1000 kilometrů.

včera

Pieta k uctění památky zavražděných při teroristickém útoku v Nice.

Francie navrhuje tresty od dvou do 15 let vězení pro osm lidí, kteří byli zapojeni do teroristického útoku v Nice

Francouzská prokuratura dnes u soudu navrhla tresty od dvou do 15 let vězení pro osm lidí, kteří byli do různé míry zapojeni do teroristického útoku v Nice. Při něm v roce 2016 zemřelo 86 lidí. Pro tři hlavní obžalované žádá shodně patnáctiletý trest, obvinění z terorismu ale prokuratura překvapivě vznesla jen vůči dvěma z nich, uvedla agentura AFP.

Aktualizováno včera

Vladimir Putin

Na Putina se obrací regionální opoziční politici, žádají konec mobilizace

Opoziční představitelé pěti ruských regionálních zastupitelstev vyzvali prezidenta Vladimira Putina, aby vydal dekret, jenž formálně ukončí částečnou mobilizaci. Tu šéf Kremlu vyhlásil v září, aby posílil invazní ruská vojska na Ukrajině. Regionální politici tvrdí, že bez příslušného prezidentského výnosu vzniká v zemi právní nejistota, je možné povolávat další Rusy do armády a velitelům to umožňuje odepřít svým podřízeným propuštění ze služby, napsala dnes agentura Reuters.

včera

Ropa, ilustrační fotografie

Rusko zvažuje stanovení minimální ceny pro prodej ropy v cizině

Moskva zvažuje, že jako odpověď na dohodu skupiny ekonomicky vyspělých zemí G7 o zavedení cenového stropu na ruskou ropu stanoví minimální cenu pro prodej své ropy v zahraničí. Informovala o tom dnes agentura Bloomberg s odvoláním na zdroje obeznámené se situací. Moskva podle zdrojů zvažuje stanovení "cenové podlahy", tedy fixní minimální ceny za jeden barel, nebo maximální slevy oproti cenám na světovém trhu.

včera

Kosmická loď Orion

Kosmická loď Orion se podruhé přiblížila k Měsíci a vrací se domů

Kosmická loď Orion v pondělí proletěla necelých 130 kilometrů nad povrchem Měsíce nad jeho odvrácenou stranou, bylo to druhé přiblížení. Během svého posledního velkého manévru Orion zapnul na tři a půl minuty hlavní motor, využil gravitace zemské družice a zahájil návrat k Zemi. 

Aktualizováno včera

Silnice v zimě, ilustrační fotografie

Počasí způsobilo v Česku kalamitu. Sníh zastavil vlaky i auta, lidé byli bez proudu

Mokrý sníh dnes od rána komplikoval dopravu na silnicích a železnici, přerušeny byly i dodávky elektřiny. Největší problémy byly na jihu Čech a na Vysočině. Dopoledne policie uzavřela zhruba na hodinu dálnici D3 ve směru od Tábora do Prahy, kvůli uvízlým kamionům se tam vytvořily dlouhé kolony. V Libereckém kraji byla kvůli sněžení zavřená pro nákladní vozy silnice 10 z Tanvaldu na Harrachov a dál do Polska. Na jihu Čech a částečně na Vysočině zůstává večer bez elektřiny 4600 odběrných míst. 

včera

Aktualizováno včera

Aktualizováno včera

včera

Meta Platforms

Metě hrozí nová vysoká pokuta za obcházení evropských předpisů

Americké internetové společnosti Meta hrozí nová vysoká pokuta od unijních úřadů. Podle agentury AFP to vyplývá z dnešních tří závazných rozhodnutí Úřadu Evropské unie pro dohled nad ochranou dat (EDPS). Asociace na ochranu soukromí Noyb, která za třemi stížnostmi stojí, firmu obviňuje z obcházení evropských předpisů.

Aktualizováno včera

PPF

PPF se propadla do ztráty, v pololetí činila 7,73 miliardy korun

Skupina PPF vykázala v 1. pololetí letošního roku ztrátu 318 milionů eur (7,73 miliardy Kč), když o rok dříve měla zisk 188 milionů eur (4,57 miliardy Kč). PPF o tom dnes informovala ČTK v tiskové zprávě. Letošní ztrátu podle ní způsobily zejména náklady v souvislosti s odchodem z ruského bankovního trhu.

Aktualizováno včera

včera

Motiv smrtelného napadení školaček v Německu je stále nejasný

Po pondělním napadení dvou školaček, z nichž jedna útok nepřežila, se agresor z Eritreje k případu, který otřásl jihoněmeckým Illerkirchbergem, nevyjádřil. Muž využil svého práva nevypovídat, uvedl dnes mluvčí příslušného státního zastupitelství. Sedmadvacetiletý podezřelý dosud u úřadů nemá žádný záznam v souvislosti s násilnými činy.

Zdroj: ČTK

Další zprávy