Babiš: Jediný volební obvod by byl nejspravedlivější

Premiér Andrej Babiš (ANO) považuje za nespravedlivější, aby byla Česká republika ve sněmovních volbách jediným obvodem. O podrobnostech volebního systému, který se uplatní i letos v říjnu, jednají od úterka politické strany. Verdikt Ústavního soudu, který část volebního zákona zrušil, Babiš dnes před odletem do Srbska opětovně označil za účelový a namířený proti jeho hnutí ANO.

Andrej Babiš
doporučujeme

Sněmovní strany se v úterý shodly, že pro úpravu volebního zákona použijí poslanecký návrh KDU-ČSL, který je již ve Sněmovně. Ušetří to čas oproti vládnímu legislativnímu procesu. Shoda je i na tom, že by koalice stran měly pro vstup do Sněmovny získat více než pět procent hlasů, existuje ale víc návrhů.

Většina stran prosazuje, aby se ČR dělila na více volebních obvodů, hnutí ANO je pro jeden. "Že by lidé všude volili jednu kandidátku. Komentáře, jsou krajská specifika, s tím nesouhlasíme," uvedl premiér. Volba mezi různými kandidátkami podle různých regionů podle něj patří ke krajským volbám. "Byl by to nejspravedlivější a nejtransparentnější systém, aby se všechny hlasy vzaly do úvahy a měly stejnou váhu všude v ČR," dodal.

Babiš minulý týden řekl, že Ústavní soud se snaží ovlivnit politickou situaci v zemi a otřásá důvěrou lidí v ústavní systém. I nyní trvá na tom, že se jedná o účelové rozhodnutí. "Stojím si za tím, co jsem řekl," konstatoval dnes. Rozhodnutí podle něj směřuje proti hnutí ANO a je jednoznačně ve prospěch malých stran. Zkomplikuje také sestavování koalic a zhorší stabilitu vlád, varoval.

Soud zrušil část volebního zákona kvůli porušení rovnosti volebního práva a šancí kandidujících subjektů. Koalicím stran a hnutí postačí pro vstup do Sněmovny získání pěti procent hlasů. Soud škrtal i v paragrafech upravujících určení počtu poslanců v krajích a průběh skrutinia, tedy rozdělování mandátů. Nález nemá časový odklad, dopadne už na letošní podzimní sněmovní volby.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Začal platit nový nouzový stav. Potrvá měsíc

27.02.2021 07:53 V Česku ode dneška platí nový nouzový stav, plynule navazující na předchozí. Kvůli epidemii nemoci…

Poslanci odmítli prodloužit nouzový stav. Vláda vyhlásila nový

26.02.2021 22:05 Aktualizováno Vláda na dnešním večerním zasedání schválila vyhlášení nového nouzového stavu kvůli koronavirové…

Sněmovna neschválila příspěvek lidem v karanténě. O postizích firem…

26.02.2021 21:28 Aktualizováno Sněmovna neschválila příspěvek až 370 korun denně lidem v nařízené karanténě. Pro jeho prosazení…

Hamáčka vyzvali, aby zveřejnil skutečného dodavatele testů

26.02.2021 18:57 Poslanec Lukáš Bartoň (Piráti) vyzval ministra vnitra Jana Hamáčka (ČSSD), aby zveřejnil, kdo je…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama