Babiš v Lucemburku uctil Palacha, chválil vztahy obou zemí

Památku studenta Jana Palacha dnes v Lucemburku uctil položením květin u jeho pamětní desky český premiér Andrej Babiš. Za krásné gesto ze strany Lucemburska předseda české vlády pokládá, že Palachovo jméno nese také část jednoho z náměstí přímo v historickém centru lucemburské metropole. Babiš na závěr návštěvy Lucemburska navštívil také kryptu s hrobkou českého krále Jana Lucemburského (vládl 1410-46). Vztahy Česka s touto malou západní zemí jsou podle něj i díky částečně společné historii nadstandardní.

Český premiér položil květiny pod Palachovu plaketu společně se starostkou Lucemburku Lydií Polferovou a v doprovodu lucemburského premiéra Xaviera Bettela. "Je milé, že toto náměstí je pojmenováno na památku Jana Palacha," řekl následně českým novinářům Babiš a dodal, že Palach svým činem projevil jasný protest proti ruské invazi.

Dvacetiletý student historie a politické ekonomie Filozofické fakulty Univerzity Karlovy se 16. ledna 1969 zapálil v horní části Václavského náměstí v Praze na protest proti potlačování svobod a pasivnímu přístupu veřejnosti po okupaci Československa armádami států Varšavské smlouvy. Palach byl rozsáhlými popáleninami převezen do nemocnice, kde po třech dnech zemřel.

Palachovým jménem jsou pojmenována také náměstí v Praze, Římě či v bulharské Varně a ulice v desítkách měst v Česku i po celé Evropě. Lucemburské náměstí Jana Palacha, které vzniklo u desky z roku 1969 při příležitosti návštěvy československého prezidenta Václava Havla v roce 1991, je fakticky částí většího náměstí v centru.

Samotná pamětní deska byla na místo instalována v srpnu 1969 z iniciativy Fernanda Zürna, bývalého náměstka lucemburského primátora. Zürn působil za 2. světové války jako úředník v tehdejším protektorátu Čechy a Morava, ale pomáhal českému odboji.

"Lucemburk to zrealizoval hned na první výročí ruské invaze 20. srpna 1969. Jsme poctěni tím, že Lucemburk, který měl historické vztahy s Prahou, toto významné náměstí, kde se konají vánoční trhy, pojmenoval po Janu Palachovi. To je myslím velmi krásné gesto a také významné pro naše vztahy," řekl Babiš.

Babiš rovněž navštívil lucemburské sídlo Evropského účetního dvora (EÚD) a byl přijat lucemburským velkovévodou Henrim. "Bavili jsme se o našem historickém propojení prostřednictvím krále Jana Lucemburského. Vzpomínal také na prezidenta Václava Havla," řekl premiér po setkání s hlavou Lucemburska. "Dlouho jsme hovořili také o problémech Evropy a například migrace," prozradil Babiš.

Český premiér se setkal i s představiteli lucemburského parlamentu, prošel si historické centrum Lucemburku a nakonec zavítal do inovačního centra House of Startups.

Babiš si pochvaloval zejména přátelské osobní vztahy se svým protějškem Xavierem Bettelem. Ten s českým premiérem jednal nejen při čtvrtečním oficiálním setkání, ale také při neformální večeři. Babiš připomněl, že se Bettel loni zúčastnil oslav 100. výročí vzniku Československa.

Dnes Bettel Babiše doprovázel při zastávce u Palachovy desky, při prohlídce katedrály Notre-Dame a návštěvě krypty s ostatky krále Jana Lucemburského a desítky minut ho provázel po ulicích a historických památkách Lucemburku. Zavedl Babiše a jeho manželku Moniku i do městského muzea a několika obchodů se suvenýry.

Návštěva Lucemburku se podle Babiše povedla. "Přijetí bylo na nejvyšší úrovni. Byl jsem i u velkovévody, kde jsem i přetáhl čas," pochlubil se premiér. "Snažím se pěstovat osobní vztahy s premiéry a prezidenty. To je důležité, když bojujeme v Evropě za naše zájmy," domnívá se. K těsným vztahům Lucemburskem pak podle něj přispívá i společná historie. "A ta nás spojuje," uzavřel Babiš.

Související

Více souvisejících

Andrej Babiš Lucembursko Jan Palach

Aktuálně se děje

před 2 hodinami

raketový systém Patriot

Ukrajina dostane od Španělska rakety Patriot

Španělsko pošle na Ukrajinu rakety Patriot. Na videokonferenci mezinárodní Kontaktní skupiny pro podporu Ukrajiny to dnes oznámila španělská ministryně obrany Margarita Roblesová. Informoval španělsky list El País v reakci na tlak spojenců z EU a NATO.

včera

včera

Vinice, ilustrační fotografie.

Vinaři vyúčtovali ztráty. Mráz způsobil škody za více než dvě miliardy

Rekordní mrazy, které minulý a tento týden udeřily v České republice, ničivě zasáhly tuzemské vinohrady. V Čechách je dopad naprosto fatální, škody tam dosahují 95 procent. Na Moravě se pohybují minimálně na úrovni 23% snížení výnosu. Aktuální průzkum mezi vinaři vyčíslil celkové škody napáchané na letošní úrodě na více než 2 miliardy korun. Vinaři ale varují, že měnící se klima není jediným problémem domácího vinařství, a žádají aktivnější přístup k jejich řešení ze strany ministerstva. 

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Vlastimil Válek

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 

včera

včera

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

včera

včera

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

včera

včera

Na Ještěd se vrátí lanovka. Město schválilo její novou podobu, bude delší

Na Ještěd bude v budoucnu opět jezdit lanovka. Liberecké zastupitelstvo ve čtvrtek schválilo záměr znovuobnovení lanové dráhy, která se před necelými třemi lety zřítila. Nová lanovka bude mít jednu kabinu na dvou lanech a prodlouženou trasu. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy