Babišovo ANO chce dát důchodcům 20.000 korun. Koalice Spolu se mu vysmála

Hnutí ANO chce do roku 2025 zajistit průměrný důchod 20.000 korun, zvýšit rodičovský příspěvek a nezvyšovat daně. Premiér a předseda hnutí Andrej Babiš to řekl při dnešním zahájení kampaně v Ústí nad Labem. Na úvod svého projevu uvedl, že letošní sněmovní volby jsou "poslední šancí volit Babiše".

Andrej Babiš

Průměrný důchod by měl příští rok činit zhruba 16.275 korun, do roku 2025 ANO slibuje 20.000 korun. Zvyšovat chce vládní hnutí platy učitelů, lékařů, zdravotních sester, vojáků, hasičů či policistů. Rodičovský příspěvek chce zvýšit na 400.000 korun, současný menšinový kabinet ANO s ČSSD jej navýšil na 300.000. Návrh státního rozpočtu pro ČR na příští rok nyní počítá podle ministerstva financí se schodkem 376,6 miliardy korun, Babiš se k němu při zahájení kampaně nevyjadřoval.

Prohlásil, že hnutí ANO nechce zvyšovat daně. Zdravotnictví podle něj musí zůstat bezplatné a dostupné pro všechny, zároveň ANO nechce české zdravotnictví privatizovat. V lokalitách s chybějícími zubaři chce ANO vytvořit státem garantované ordinace neodkladné zubní péče.

"Dokud budu premiérem, nikdy nepřijmeme ani jednoho ilegálního migranta," řekl dále Babiš. ANO chce zachovat slevu na jízdné pro seniory a studenty, nastartovat bytovou výstavbu nebo investovat do nemocnic a digitalizace zdravotnictví.

Z hlediska ochrany přírody a krajiny chce Babišovo hnutí snižovat závislost České republiky na uhlí, vysazovat nové stromy, bojovat proti kůrovci a suchu. Zároveň je proti návrhu Evropské komise skončit s prodejem aut se spalovacími motory v roce 2035.

"Ochráníme naši energetiku a průmysl před unáhleným zelenými řešeními. Dostavíme nový blok Jaderné elektrárny Dukovany, připravíme rozšíření Temelína," řekl Babiš. "Nedáme z českých rukou lithium," dodal.

Předseda vlády v úvodu projevu zkritizoval obě opoziční koalice Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) a Pirátů a STAN, které se podle něj dohodly na společné vládě výměnou za odevzdání suverenity České republiky a rozbití visegrádské skupiny. "Zbaběle se spolčilo pět proti jednomu, protože sami si na mě a na hnutí ANO netroufnou," řekl Babiš.

Program hnutí ANO pro podzimní volby se nazývá Až do roztrhání těla!, což také Babiš v projevu použil. Koalice Spolu následně zveřejnila příspěvek s podobným vizuálem s tvářemi předsedů stran v ní spojených a se stejným heslem. Založila si též web azdoroztrhanitela.cz a ODS na svém facebooku následně zveřejnila několik volebních plakátů s Babišovou fotografií a hesly jako Budu čerpat dotace až do roztrhání těla! nebo Zadlužím vaše děti až do roztrhání těla!

Ministryně financí a lídryně kandidátky v Jihomoravském kraji Alena Schillerová na zahájení kampaně uvedla, že vláda podpořila ekonomiku v souvislosti s koronavirovou pandemií 550 miliardami korun.

Celkový veřejný dluh by měl podle ministerstva financí stoupnout z loňských 37,8 procenta HDP na letošních 43,5 procenta HDP. "Díky výhodnému předfinancování v prvním čtvrtletí tohoto roku dluh snížíme o 120 miliard jen do konce září," řekla Schillerová.

Na letošní rok je schválen schodek státního rozpočtu 500 miliard korun. Loni, kdy byl výsledek ovlivněn dopady pandemie, skončil státní rozpočet ve schodku 367,4 miliardy korun. Na příští rok ministerstvo financí navrhuje nově deficit 376,6 miliardy.

Ministr průmyslu a dopravy a lídr ve Středočeském kraji Karel Havlíček uvedl, že v roce 2025 by podle hnutí měla být dostavěna dálnice D3 k hranicím s Rakouskem. V témže roce chce zahájit výstavbu vysokorychlostní železniční tratě.

Podle ministryně pro místní rozvoj Kláry Dostálové, která vede kandidátku v Královéhradeckém kraji, by příští vláda ANO zahájila státní bytovou výstavbu a rekonstrukci brownfieldů. "Cenu nájmů snížíme tím, že budeme garantovat úvěry jako stát bytovým družstvům," poznamenala.

Babiš novinářům řekl, že by ANO mělo zájem ucházet se o ministerstvo práce a sociálních věcí, pokud bude ve vládě. Aktuálně ho má v gesci ČSSD. "My si myslíme, že resort nebyl restrukturován. Je tam velký prostor, hlavně v tomto (ústeckém) regionu. Je potřeba řešit vyloučené lokality," poznamenal.

Závěť prince Philipa zůstane tajná a zapečetěná ještě nejméně 90 let. Proč?

17.09.2021 08:38 Závěť zesnulého prince Philipa, manžela britské panovnice Alžběty II., bude zapečetěná a tajná…

Lipovská byla odvolána z Rady ČT. Volný zničil pult šéfa Sněmovny, byl…

17.09.2021 19:09 Předseda Sněmovny Radek Vondráček (ANO) dnes odpoledne vykázal z jednacího sálu až do konce…

Pentagon: Při dronovém útoku v Kábulu zemřeli civilisté, ne teroristé

17.09.2021 21:44 Americká armáda dnes přiznala, že její poslední bojová akce v Kábulu byla chyba. USA zaútočily 29.…

Předpověď počasí na víkend: Ochladí se, bude i 15 stupňů

18.09.2021 06:30 O víkendu se citelně ochladí. Teploty během dne podle meteorologů spadnou až na pouhých 15 stupňů.

Muž zapálil byt, v němž zemřelo 11 lidí. Dostal doživotí

17.09.2021 13:43 Pětapadesátiletý muž, který loni v srpnu založil v bohumínském panelovém domě požár, při kterém…

Jurečka v případě vládního angažmá odmítá manželství pro všechny

18.09.2021 11:22 Lidovci budou požadovat záruky, že případná vládní koalice s jejich účastí neschválí manželství pro…

Lipovskou odvolali z Rady ČT. Volný zničil pult šéfa Sněmovny, vyvedla ho…

17.09.2021 19:09 Aktualizováno Předseda Sněmovny Radek Vondráček (ANO) dnes odpoledne vykázal z jednacího sálu až do konce…

Volný se záměrně chová skandálně. Cílí na voliče, kteří jdou proti systému…

17.09.2021 17:11 Expert na politologii a psychologii Robert Němec je přesvědčený, že nezařazený poslanec Lubomír…

Odbory budou jednat s Babišem o mzdách

17.09.2021 16:52 Premiér Andrej Babiš (ANO) projedná v pondělí s odbory jejich požadavky na růst platů ve veřejné…

Poslední řádná schůze Sněmovny skončila

17.09.2021 16:21 Poslední řádná schůze Sněmovny v nynějším volebním období dnes odpoledne skončila, příští týden už…

Babiš k vyšetřování Bečvy: Komise supluje policii, o viníkovi má jasno

17.09.2021 15:12 Aktualizováno Sněmovní komise k vyšetřování loňské otravy řeky Bečvy se podle premiéra Andreje Babiše (ANO) snaží…

Delší dovolená zatím neprošla. Schvalování provázela kritika odpůrců

17.09.2021 14:39 Aktualizováno Schvalování návrhu KSČM na prodloužení zákonné dovolené o týden nejméně na pět týdnů opět provázela…

Sněmovna schvalování novely o zákonném rámci učitelských platů nedokončila

17.09.2021 14:32 Sněmovna ani na poslední plánované předvolební schůzi nedokončila schvalování zákona o učitelích,…

V kauze Čapí hnízdo policie doplnila vyšetřování podle pokynů žalobce

17.09.2021 13:36 Aktualizováno V kauze Čapí hnízdo, ve které je obviněn premiér Andrej Babiš (ANO) a jeho někdejší poradkyně Jana…

Poslanci jednají o odvolání Lipovské. Volnému se to nelíbí

17.09.2021 13:24 Aktualizováno Poslanci se začali zabývat návrhem svého volebního výboru na odvolání radní Hany Lipovské z Rady…

Související:

Právě se děje

reklama