Babišovo ANO chce dát důchodcům 20.000 korun. Koalice Spolu se mu vysmála

Hnutí ANO chce do roku 2025 zajistit průměrný důchod 20.000 korun, zvýšit rodičovský příspěvek a nezvyšovat daně. Premiér a předseda hnutí Andrej Babiš to řekl při dnešním zahájení kampaně v Ústí nad Labem. Na úvod svého projevu uvedl, že letošní sněmovní volby jsou "poslední šancí volit Babiše".

Andrej Babiš

Průměrný důchod by měl příští rok činit zhruba 16.275 korun, do roku 2025 ANO slibuje 20.000 korun. Zvyšovat chce vládní hnutí platy učitelů, lékařů, zdravotních sester, vojáků, hasičů či policistů. Rodičovský příspěvek chce zvýšit na 400.000 korun, současný menšinový kabinet ANO s ČSSD jej navýšil na 300.000. Návrh státního rozpočtu pro ČR na příští rok nyní počítá podle ministerstva financí se schodkem 376,6 miliardy korun, Babiš se k němu při zahájení kampaně nevyjadřoval.

Prohlásil, že hnutí ANO nechce zvyšovat daně. Zdravotnictví podle něj musí zůstat bezplatné a dostupné pro všechny, zároveň ANO nechce české zdravotnictví privatizovat. V lokalitách s chybějícími zubaři chce ANO vytvořit státem garantované ordinace neodkladné zubní péče.

"Dokud budu premiérem, nikdy nepřijmeme ani jednoho ilegálního migranta," řekl dále Babiš. ANO chce zachovat slevu na jízdné pro seniory a studenty, nastartovat bytovou výstavbu nebo investovat do nemocnic a digitalizace zdravotnictví.

Z hlediska ochrany přírody a krajiny chce Babišovo hnutí snižovat závislost České republiky na uhlí, vysazovat nové stromy, bojovat proti kůrovci a suchu. Zároveň je proti návrhu Evropské komise skončit s prodejem aut se spalovacími motory v roce 2035.

"Ochráníme naši energetiku a průmysl před unáhleným zelenými řešeními. Dostavíme nový blok Jaderné elektrárny Dukovany, připravíme rozšíření Temelína," řekl Babiš. "Nedáme z českých rukou lithium," dodal.

Předseda vlády v úvodu projevu zkritizoval obě opoziční koalice Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) a Pirátů a STAN, které se podle něj dohodly na společné vládě výměnou za odevzdání suverenity České republiky a rozbití visegrádské skupiny. "Zbaběle se spolčilo pět proti jednomu, protože sami si na mě a na hnutí ANO netroufnou," řekl Babiš.

Program hnutí ANO pro podzimní volby se nazývá Až do roztrhání těla!, což také Babiš v projevu použil. Koalice Spolu následně zveřejnila příspěvek s podobným vizuálem s tvářemi předsedů stran v ní spojených a se stejným heslem. Založila si též web azdoroztrhanitela.cz a ODS na svém facebooku následně zveřejnila několik volebních plakátů s Babišovou fotografií a hesly jako Budu čerpat dotace až do roztrhání těla! nebo Zadlužím vaše děti až do roztrhání těla!

Ministryně financí a lídryně kandidátky v Jihomoravském kraji Alena Schillerová na zahájení kampaně uvedla, že vláda podpořila ekonomiku v souvislosti s koronavirovou pandemií 550 miliardami korun.

Celkový veřejný dluh by měl podle ministerstva financí stoupnout z loňských 37,8 procenta HDP na letošních 43,5 procenta HDP. "Díky výhodnému předfinancování v prvním čtvrtletí tohoto roku dluh snížíme o 120 miliard jen do konce září," řekla Schillerová.

Na letošní rok je schválen schodek státního rozpočtu 500 miliard korun. Loni, kdy byl výsledek ovlivněn dopady pandemie, skončil státní rozpočet ve schodku 367,4 miliardy korun. Na příští rok ministerstvo financí navrhuje nově deficit 376,6 miliardy.

Ministr průmyslu a dopravy a lídr ve Středočeském kraji Karel Havlíček uvedl, že v roce 2025 by podle hnutí měla být dostavěna dálnice D3 k hranicím s Rakouskem. V témže roce chce zahájit výstavbu vysokorychlostní železniční tratě.

Podle ministryně pro místní rozvoj Kláry Dostálové, která vede kandidátku v Královéhradeckém kraji, by příští vláda ANO zahájila státní bytovou výstavbu a rekonstrukci brownfieldů. "Cenu nájmů snížíme tím, že budeme garantovat úvěry jako stát bytovým družstvům," poznamenala.

Babiš novinářům řekl, že by ANO mělo zájem ucházet se o ministerstvo práce a sociálních věcí, pokud bude ve vládě. Aktuálně ho má v gesci ČSSD. "My si myslíme, že resort nebyl restrukturován. Je tam velký prostor, hlavně v tomto (ústeckém) regionu. Je potřeba řešit vyloučené lokality," poznamenal.

Koalice Spolu představila Národní institut pro zvládnutí pandemie

28.10.2021 16:11 Koalice Spolu (ODS, TOP 09 a KDU-ČSL) vytvořila osmadvacetičlennou odbornou skupinu pro řešení…

Babiš večer vystoupí s projevem ke státnímu svátku

28.10.2021 13:05 Premiér Andrej Babiš (ANO) dnes večer vystoupí s projevem, jeho tématem bude dnešní státní svátek…

Klaus: Česko stojí na křižovatce, začíná jít o všechno. Zkritizoval snahy…

28.10.2021 12:49 Česko opět stojí na klíčové křižovatce, na které začíná jít o všechno. V Míčovně na Pražském hradě…

Maláčová žádá Babiše o svolání vlády, jako řešení vidí dotace pro…

27.10.2021 20:35 Aktualizováno Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) požádala premiéra Andreje Babiše (ANO) o…

Nemáme nástroje k řešení dopadů cen energií, tvrdí ministerstvo práce

27.10.2021 16:53 Aktualizováno Ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV) oznámilo, že nemá žádné nástroje, s jejichž pomocí by…

Vláda by mohla o růstu minimální mzdy rozhodnout 5. listopadu

27.10.2021 15:49 Vláda by o zvýšení minimální mzdy pro příští rok mohla rozhodovat v pátek 5. listopadu.…

Česko se hodlá co nejaktivněji zapojit do přípravy nové Strategické…

27.10.2021 14:41 Česká republika se hodlá co nejaktivněji zapojit do přípravy nové Strategické koncepce…

NCOZ prověřuje okolí prezidenta Zemana ve dvou samostatných kauzách

27.10.2021 14:08 Aktualizováno Policisté z Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) začali prověřovat okolí prezidenta…

Podle Babiše je rozhodnutí Senátu o zvýšení platů politiků podvod nové…

27.10.2021 12:49 Aktualizováno Rozhodnutí Senátu, který dnes zamítl návrh dosluhující vlády ANO a ČSSD na zmrazení platů ústavních…

Vystrčil jednal s tchajwanským ministrem o hospodářské spolupráci či…

27.10.2021 12:21 Předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS) dnes jednal s tchajwanským ministrem zahraničí Josephem Wuem o…

Související:

Právě se děje

reklama