Blatný svou funkci nezvládá, odcházejí mu odborníci, varuje opozice

Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) svou funkci nezvládá, není krizovým manažerem. Jeho resort opouští odborníci, což je velký problém, míní šéf občanských demokratů Petr Fiala. Také předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová považuje Blatného personální politiku za naprosto nešťastnou, hlavní odpovědnost za svou vládu ale podle ní nese premiér Andrej Babiš (ANO). Opoziční politici to dnes uvedli na dotaz ČTK.

Jan Blatný
doporučujeme

V úterý na ministerstvu skončil náměstek pro zdravotní péči Aleksi Šedo, už dříve se Blatný na odchodu dohodl i s bývalým prezidentem České lékárnické komory Lubomírem Chudobou, který nastoupil za předchozího ministra zdravotnictví Romana Prymuly (za ANO).

Skončit musela také politická náměstkyně Alena Šteflová, jež se ve Státním zdravotním ústavu (SZÚ) nechala s manželem přednostně naočkovat proti covidu-19. V pondělí rezignoval také koordinátor očkování na ministerstvu Zdeněk Blahuta.

Fiala věřil tomu, že Blatný přinese větší systém a odbornost. "Bohužel jsem se mýlil. Ministr Blatný svou funkci nezvládá, není krizovým manažerem, ministerstvo opouští odborníci. A to je velký problém," uvedl. Míní, že například občanskodemokratičtí hejtmani ukazují, že lze postupovat lépe.

Babiš podle Fialy ani na třetí pokus nedokázal zajistit na ministerstvu schopný management. Očkuje se chaoticky, virus se nedaří zastavit, navíc lidé po sérii zmatků přestali vládě věřit, každý den se na ně hrnou protichůdná vyjádření, poznamenal předseda ODS.

Pekarová Adamová popsala Blatného personální politiku jako naprosto nešťastnou. "Opět se potvrdilo, že sebelepší odborník není zárukou dobrého řízení klíčového resortu. Za celou situaci ale rozhodně není zodpovědný jen pan ministr Blatný, ale hlavní odpovědnost za svou vládu nese premiér," uvedla.

Také ona upozornila na zmatky, nezvládání očkování a neschopnost vysvětlovat jednotlivé kroky. "Otázkou ale je, zda když na ministerstvu zdravotnictví nezůstane kámen na kameni a budeme mít během roku už čtvrtého ministra, situaci to zlepší," dodala Pekarová Adamová.

Babiš ve středu uvedl, že některá Blatného prohlášení nebyla namístě, ministr je však podle něj mediálně nezkušený. Ministerský předseda označil za nevhodné debaty o zemřelých na covid-19. Blatného vyjádření, že jen asi 30 procent z vykazovaných úmrtí s covidem-19 je skutečně jednoznačně s koronavirem spojených, kritizovala i opozice.

Babiš také řekl, že nechápe, proč ministerstvo sdělovalo očkovacím centrům samozřejmou věc, že nemohou očkovat první dávkou, když nemají dost na druhou. Některé kraje kvůli nedostatku vakcíny očkování přerušit musely, nevypisují nové termíny nebo ruší i už potvrzené rezervace.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

ANO sněmovní volby nevyhraje, premiérem bude Bartoš, tipují bookmakeři

28.02.2021 07:38 V podzimních volbách do Sněmovny podle bookmakerů hnutí ANO vítězství neobhájí. Na tuto variantu je…

ČSSD navrhne uzavření méně důležitých podniků

27.02.2021 22:01 Aktualizováno Předsednictvo ČSSD pověřilo svoje ministry, aby ve vládě navrhli uzavření průmyslových podniků,…

Novináři vyzvali Hamáčka, aby mohli cestovat díky svým průkazům

27.02.2021 21:03 Český národní výbor Mezinárodního tiskového institutu dnes vyzval ministra vnitra Jana Hamáčka …

Maláčová se dohaduje se Schillerovou na twitteru. Lidé nechápavě kroutí…

27.02.2021 16:56 Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) dnes na twitteru nabídla ministryni práce Janě…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama