Další opatření kvůli koronaviru? Prymula chce zrušit slevové akce v obchodech

Předseda Ústředního krizového štábu a náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula navrhne vládě, aby zrušila slevové akce v obchodech. Podle něj to způsobuje komplikace kvůli shromažďování osob, rozvoz letáků je navíc potenciálním zdrojem šíření koronaviru. Prymula to dnes řekl novinářům po jednání krizového štábu.

Slevy, ilustrační fotografie
doporučujeme

Problém se slevovými akcemi se podle Prymuly objevil v souvislosti s vymezením otevírací doby v obchodech, kdy mezi 07:00 a 09:00 mohou nakupovat pouze osoby starší 65 let nebo hendikepovaní. Objevují se podle něj stížnosti, že senioři všechno zlevněné zboží vykoupí.

"Já navrhnu vládě, abychom slevové akce zrušili. V této době si myslím, že je to zbytečné, není tady nějaký problém, že bychom se museli podbízet s některými potravinami za levnější ceny. Takže ty slevové akce nemají význam, ba naopak jsou potenciálně nebezpečné," řekl Prymula.

K omezení otevírací doby obchodů a vyčlenění její části pro seniory vláda sáhla s ohledem na to, že starší lidé jsou rizikovější skupinou při nákaze koronavirem. Původně kabinet určil pro lidi starší 65 let nákupní dobu od 10:00 do 12:00, ve čtvrtek ji posunul na dřívější hodiny. 

Senioři dnes vyrazili na nákup potravin za časného rána

U obchodů byli po 08:00 vidět téměř výhradně senioři. Stejně jako ve čtvrtek byli vybaveni rouškami, mnoho z nich použilo také k ochraně rukavice. Příležitost nakoupit využili také pracovníci sociálních služeb, které vláda zařadila ve vyhrazeném čase mezi výjimky. Nakoupit si od 07:00 do 09:00 mohou nově i držitelé průkazů pro zdravotně postižené.

Do prodejen Tesco přišlo dnes podle mluvčího společnosti Václava Koukolíčka znatelně méně seniorů než o den dříve. "Důvodem můžete být skutečnost, že si řada z nich nakoupila již ve čtvrtek, a také fakt, že informace o změně času vyhrazeného pro nákup seniorů se objevila až ve čtvrtek večer," řekl. Lidl zákazníky o změně informoval na sociálních sítích i u vstupu. Přesto se podle mluvčí řetězce Zuzany Holé dnes občas pracovníci prodejen setkávali s nepochopením ze strany mladších zákazníků, kteří o úpravě vládního nařízení nevěděli, uvedla.

Vstup do obchodů v Liberci znovu hlídali pracovníci bezpečnostních služeb řetězců, u hypermarketu Globus bylo zaparkované také policejní vozidlo. Právě v Globusu změna doby nákupů seniorů možná některým zákazníkům zkomplikovala situaci, prodejna totiž otevírá až od 08:00. Prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR Tomáš Prouza ve čtvrtek řekl, že většina obchodů otevírá v 07:00. Kde provoz začíná později, platí omezení do 09:00.

"Chci vládě poděkovat, že rychle zareagovala a obratem změnila otevírací dobu obchodů pro důchodce. Právě důchodci jsou nejrizikovější věkovou skupinou a musíme udělat všechno pro to, abychom omezili riziko jejich nákazy," řekl dále Prouza.

Na lékárny se vymezený čas již nevztahuje. Podle lékárníků nemělo omezení smysl i proto, že lidé do lékáren obvykle chodí po návštěvě lékaře.

Opatření nezakazuje lidem nad 65 let nakupovat mimo vymezenou dobu. Do obchodů by ale podle doporučení jindy chodit neměli, aby se nevystavili možné nákaze. Podle statistické ročenky bylo v ČR na konci roku 2018 přes dva miliony lidí starších 65 let. Tvořili zhruba 19,6 procenta obyvatelstva ČR.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Prymulovo tvrzení je naprosto nehorázné, říká politolog. Babiš ale bude…

23.10.2020 22:01 Aktualizováno Není zaskočen tím, že ministr zdravotnictví Roman Prymula odmítá rezignovat a své křeslo hájí i po…

KSČM chce návrat českých lékařů z EU a doplacení jejich mezd

23.10.2020 21:37 Komunisté chtějí, aby vláda jednala s Evropskou unií o návratu českých lékařů z unijních zemí a…

Babiš navrhl Zemanovi odvolání Prymuly. Příští týden představí nástupce

23.10.2020 18:17 Aktualizováno Premiér Andrej Babiš (ANO) předložil dnes v Lánech prezidentovi Miloši Zemanovi návrh na odvolání…

Faltýnek rezignoval na funkci prvního místopředsedy ANO

23.10.2020 18:12 Aktualizováno Jaroslav Faltýnek rezignoval kvůli jednání s ministrem zdravotnictví Romanem Prymulou (za ANO) v…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama