"Děkovat nebudu." Navržené kompenzace krajům jsou nízké, tvrdí hejtman Netolický

Hejtman Pardubického kraje Martin Netolický (3PK) rozhodně nebude děkovat za navržené kompenzace obcím a krajům. Výpadky, které mohou způsobit chystané daňové změny, budou podle něj vyšší než 20 miliard korun ročně, které premiér Andrej Babiš (ANO) slíbil samosprávám.

Martin Netolický

"Je to začátek diskuse, já doufám, že na jeho konci bude přijatelný návrh pozměňovacího návrhu Senátu, který půjde zpátky do Sněmovny a bude prohlasovatelný," řekl dnes ČTK hejtman Netolický, který je členem ČSSD.

Nahradit výpadky příjmů samospráv navrhl senátorům premiér Babiš ve středu při diskusi o úpravách daňového balíčku. Kompenzace by měly dostat dva roky po sobě. "Já rozhodně nebudu děkovat, protože je to pouze logický návrh, který vychází z obrovského tlaku, které samosprávní celky vyvinuly," řekl hejtman.

Kompenzace by podle Netolického měly být součástí rozpočtového určení daní a jít společně s chystanými daňovými změnami. Senát by neměl ustoupit konejšivým a líbivým řečem, uvedl. "Je to jediná možnost, jak zase nenaletět. Ministryně financí slíbila na hospodářském výboru Senátu podporu 300 korun na občana jako kompenzaci pro kraje, nakonec se na nás vykašlala," řekl hejtman.

Sněmovna minulý týden schválila v daňovém balíčku zrušení superhrubé mzdy a zavedení sazeb daně z příjmu na 15 a 23 procent a také zvýšení daňové slevy na poplatníka na 34.125 korun. Obce a kraje by na příjmech přišly o desítky miliard korun.

Babišem navržená roční částka 20 miliard je podle Netolického málo. Odhadovaný výpadek obcí a krajů je 25 až 30 miliard korun. "Ono to vypadá, že si v době krize něco nárokujeme, ale my také máme poklesy daňového inkasa, protože není ekonomika v nejlepší kondici. Chápeme, že je taková situace, ale podseknout rozpočty nad rámec toho, co způsobuje ekonomická výkonnost, je z mého pohledu zločin na samosprávách," dodal Netolický.

Pospíšil dál povede pražskou buňku TOP 09

19.06.2021 18:02 Bývalý ministr spravedlnosti a europoslanec Jiří Pospíšil dnes obhájil vedení pražské organizace…

Kulhánek se sešel se Zemanem, jednali o prioritách diplomacie

19.06.2021 15:56 Česko usiluje o uspořádání dvou summitů během předsednictví EU, které zemi čeká v druhé polovině…

ČSSD má volební program, kandidátky schválí až v červenci

18.06.2021 18:48 Říjnové sněmovní volby budou v očích ČSSD zápasem o to, kdo zaplatí náklady epidemie covidu-19.…

Nejvýznamnějším uskupením s xenofobními prvky je podle ministerstva nadále…

18.06.2021 16:22 Nejvýznamnějším uskupením s dominujícími "xenofobními a vyhroceně nacionalistickými prvky" zůstalo…

Sněmovna schválila klouzavý mandát pro ministry z řad poslanců

18.06.2021 13:44 Členové vlády by do budoucna mohli dobrovolně předat poslanecký mandát náhradníkům, dokud by měli…

Právo bránit sebe i jiné se zbraní bude v Česku ústavně zakotveno

18.06.2021 12:45 Aktualizováno Právo bránit sebe i jiné se zbraní za zákonných podmínek bude ústavně zakotveno. Sněmovna dnes beze…

Čím víc komunistů bude kandidovat na prezidenta, tím spíš do volby půjdu.…

17.06.2021 21:59 Aktualizováno ROZHOVOR – Zatím odmítá definitivně potvrdit, zda bude kandidovat na prezidenta České republiky.…

Babiš členství Česka v EU nezpochybňuje. Hovoří ale o eurokratech

17.06.2021 12:57 Aktualizováno Česká republika je pevně začleněna do Evropské unie a otázka jejího členství v ní by neměla být…

Volby by dle průzkumu vyhráli Piráti a Starostové. Koalice Spolu dotáhla…

16.06.2021 20:35 Aktualizováno Volby do Poslanecké sněmovny by na začátku června vyhrála opoziční koalice Pirátů a STAN, která…

Poslanci se za týden sejdou ke zvýšení důchodů o 300 korun

16.06.2021 17:07 K vládnímu návrhu na dodatečné zvýšení starobních, invalidních, pozůstalostních o dalších důchodů o…

Související:

Právě se děje