Evropská komise oponuje Babišovi: Společný nákup vakcín urychlil jejich vývoj a snížil cenu

Zastoupení Evropské komise v Česku se dnes ohradilo proti spekulacím o postupu komise při objednávání a nákupu vakcín proti koronaviru. V tiskové zprávě zopakovalo, že EU předplatila během léta a podzimu vakcíny u firem, které byly ve vývoji nejdál, čímž její vznik hodně urychlila. Tím, že objednávala jako celek, měla EU lepší vyjednávací pozici a mohla také snížit cenu.

Zastoupení vyjádřeními reagovalo na rozhovor premiéra Andreje Babiše (ANO) pro deník Právo, ve kterém předseda vlády souhlasil s konstatováním, že rozhodnutí dát se cestou společného nákupu očkování spíš brzdí.

⚠️ Pozor na COVID-vakcínu! Je „až moc vymazlená“! ? Před pár dny se šuškalo, že „vznikla podezřele rychle a je šitá horkou jehlou.“ Dnes zase titulky pranýřují „pomalé dodávky, EU zaspala.“ Jak to tedy je? Pravdivý příběh zde: https://t.co/MAKN42Yhb1 #NaPravouMíru @novinkycz pic.twitter.com/IWdqJOGBFm

— Evropská komise v ČR (@ZEK_Praha) January 5, 2021

Babiš otázce přitakal. "Ale představte si, že by 27 států EU začalo teď nakupovat a předhánět se. Věřili jsme tomu, že když jsme věc předfinancovali a vložili do evropského fondu loni v listopadu 310 milionů korun, tak vakcínu dostaneme," pokračoval. Současně uvedl, že Izrael, který je v očkování nejdál, dal údajně firmě Pfizer za jednu dávku vakcíny dvojnásobek toho co EU. A stejně jako Spojené státy reagoval rychle. Premiér se pozastavil také nad délkou schvalování další vakcíny od firmy Astra Zeneca.

Zastoupení uvedlo, že vakcínu je možné pustit na trh EU pouze tehdy, když ji schválí nezávislá Evropská agentura pro léčivé přípravky a její odborníci. Tento postup má zajistit bezpečnost vakcíny, což mimo jiné omezuje spekulace, zda "nebyla šita horkou jehlou". "Klíčovou prioritou Evropské agentury pro léčivé přípravky je bezpečnost vakcíny. A to je dobře. Nelze jí to vyčítat, měli bychom ji za to spíš chválit. Zejména v momentě, kdy průzkumy ukazovaly nedůvěru obyvatel: nechat očkovat se chtělo jen přes 40 procent Čechů," uvedlo zastoupení.

Podle Evropské komise bylo od počátku procesu jasné, že všechny vakcíny nevzniknou najednou. "Není možné je vyrobit naráz ani pro celý svět, ani pro celou EU. Budou přicházet postupně, jak to výrobní kapacity, které se budou samozřejmě postupně rozšiřovat, dovolí," uvedlo zastoupení.

První dodávka vakcíny Pfizer do Česka dorazila v sobotu 26. prosince. Šlo o symbolický počet 9750 dávek, který byl stejný pro všechny země EU. Před koncem roku ministerstvo povolilo používat z jedné lahvičky místo původně plánovaných pěti dávek až šest. Umožňuje to výrobce tím, že látky dává do lahvičky více, počítá se ztrátami při aplikaci. Druhá dodávka obsahovala 23.400 dávek, dorazila 30. prosince. Další dodávky dorazily do části vybraných nemocnic dnes.

Související

Více souvisejících

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) očkování Andrej Babiš evropská komise Česká republika Pfizer

Aktuálně se děje

před 15 minutami

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

před 37 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Řecko odmítá tlak EU a NATO: Ukrajině nedáme ani Patrioty, ani S-300

Řecko nemůže poslat Ukrajině systémy protivzdušné obrany Patriot nebo S-300. Uvedl to podle DPA řecký premiér Kyriakos Mitsotakis.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy