Filip předpokládá, že komunisté delší nouzový stav nepodpoří

Předseda KSČM Vojtěch Filip předpokládá, že postoj jeho strany k vládní žádosti o prodloužení nouzového stavu bude záporný. Členové výkonného výboru KSČM mají podle něj do čtvrtka zjistit stanoviska v krajích. Filip to dnes řekl novinářům po jednání s prezidentem Milošem Zemanem, kterého se též zúčastnila předsedkyně sněmovního rozpočtového výboru Miloslava Vostrá.

Vojtěch Filip
doporučujeme

"Klub KSČM bude postupovat podle názoru výkonného výboru. Já jsem žádost vlády rozeslal jednotlivým členům výkonného výboru tak, aby od čtvrtka zjistili stanovisko v jednotlivých krajích, ale předpokládám, že naše stanovisko je záporné k prodloužení nouzového stavu," řekl Filip. Vláda ve Sněmovně vyjednanou podporu pro prodloužení stavu nouze o 30 dní do 27. dubna nemá. Aktuálně platí do 28. března.

Otázkou podle Filipa například je, jakým způsobem zajistit, aby řešení krizové situace měly na starosti kraje. "Neznám důvod, proč zůstává omezení na okresech, protože okres nemá žádnou správní jednotku kromě policejní a soudní, kdežto obce a kraje mají své samosprávné orgány a mohou ve svých kompetencích rozhodnout o řešení krizové situace," poznamenal.

Filip také kritizoval vládu a ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO), že do 30. června určitě nezajistí proočkování populace proti covidu-19. "Potvrdil jsem naše stanovisko, že vláda uzavřením se do evropské skořápky v podstatě neumožnila, aby tady byl dostatek očkovacích látek, na rozdíl například od Maďarska, Rakouska nebo Itálie," poznamenal.

Prezident již dříve řekl, že požaduje odchod Blatného, kterému vyčítá jeho postoj k ruské vakcíně Sputnik V. Ministr zdravotnictví trvá na tom, že ruská látka musí být před využitím v Česku schválena úřady Evropské unie, stejně jako tomu bylo v případě jiných používaných vakcín. Prezidentův poradce Roman Prymula v neděli v televizi Prima řekl, že začít zkoumat použití neschválené ruské vakcíny již nemá smysl. Látkou bylo podle něj potřeba očkovat lidi nyní v řádu měsíce, poté už bude dost jiných vakcín. Nyní se v EU i ČR očkuje látkami od firem Pfizer/BioNTech, Moderna a AstraZeneca, v dubnu přijde první dodávka preparátu od firmy Johnson & Johnson.

Dlouhodobě chce hlava státu také konec ministra zahraničí Tomáše Petříčka (ČSSD), kterého dnes rovněž Filip kritizoval. O personálním obsazení vlády ale se Zemanem hovořit dnes nestihl.

Druhým hlavním tématem jednání byl podle Filipa Národní plán obnovy, který má být podkladem pro čerpání peněz z nového fondu Evropské unie. Vicepremiér Karel Havlíček (za ANO) minulý týden uvedl, že připraveno je 172 miliard korun, ačkoli původně se předpokládala částka o deset miliard vyšší. Plán je rozdělen do několika oblastí, které by z něj měly být financovány. Velká část je určena na digitalizace, další peníze půjdou na fixní infrastrukturu, vědu, výzkum, inovace či vzdělávání. Podporu by měla získat i zdravotní prevence.

Evropská komise stanovila jako nejzazší termín předložení Národního plánu obnovy duben. V pátek o něm bude debatovat Sněmovna.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zástupci horských profesí zaslali předžalobní výzvu ministrovi…

11.04.2021 15:22 Unie horských povolání (UHP) a Asociace lanové dopravy zaslaly předžalobní výzvu ministrovi…

Poslanci před derby. Slavia je na vlně, tak Skopečka ani nehecuji, říká…

11.04.2021 15:16 Pohodlně se uvelebí ve svých křeslech či na pohovkách a budou napjatě sledovat nedělní 298. derby…

Sněmovna se vrátí ke kvótám na české potraviny v řetězcích

11.04.2021 14:31 Průmyslové, ale i potravinářské organizace napsaly v tomto týdnu poslancům, aby schválili senátní…

Zeman by odvolání Petříčka neoddaloval. Vláda by při nedůvěře měla…

11.04.2021 14:04 Prezident Miloš Zeman nebude oddalovat odvolání ministra zahraničí Tomáše Petříčka (ČSSD), pokud mu…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama