Jak to bude se státním rozpočtem na příští rok? Harmonogram se asi pozmění

Některé lhůty přípravy návrhu státního rozpočtu na příští rok se kvůli epidemii koronaviru a jejím dopadům na hospodářství zřejmě posunou. Sněmovna dnes zrychleně schválila předlohu, podle které vláda bude moci návrh rozpočtu dostat až do konce září a dolní komora do konce října. Jde o měsíční posun proti běžnému harmonogramu. Totéž bude platit pro střednědobý výhled na léta 2022 a 2023.

Ministerstvo financí
doporučujeme

Běžný harmonogram přípravy rozpočtu letos nelze dodržet kvůli nejistotě ohledně hloubky zdravotní a ekonomické krize, jejího trvání a následných projevů po jejím skončení, stojí v důvodové zprávě. Data o dopadu epidemie na hospodářství, spotřebu nebo investice za letošní druhé čtvrtletí budou známy podle zdůvodnění nejdříve začátkem září. Teprve z těchto údajů bude možné vypracovat realistickou makroekonomickou předpověď, uvedlo ministerstvo financí.

Návrh zákona proto také stanoví, že ministerstvo při stanovení celkových výdajů návrhu státního rozpočtu a při úpravě výdajových rámců na další léta přihlédne i očekávanému makroekonomickému vývoji v letošním roce. Předlohu ještě musí posoudit Senát a podepsat prezident Miloš Zeman.

Sněmovna odmítla pozměňovací návrh Věry Kovářové (STAN), podle kterého vláda měla dostat návrh rozpočtu do 18. září a Sněmovna do 16. října. Kovářová úpravu hájila jako kompromis, pro změnu harmonogramu pro předložení rozpočtu podle ní není důvod. Pirát Tomáš Martínek neprosadil povinnost zveřejnit návrh rozpočtu na internetu současně s předložením vládě. Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) poznamenala, že návrh je standardně přístupný ve vládní knihovně připravované legislativy.

Nad schvalováním předlohy ve stavu legislativní nouze se pozastavil předseda poslanců TOP 09 Miroslav Kalousek. "Jsem hluboce přesvědčen, že je to opovrhování právním řádem," řekl. Schillerová oponovala, že relevantním argumentem je odvrácení hospodářských škod.

Letošní státní rozpočet se kvůli koronavirové krizi už dvakrát měnil. Původně schválený schodek 40 miliard korun vzrost na 200 miliard a následně na 300 miliard korun. Dubnové údaje podle ekonomů naznačují, že deficit bude třeba ještě zvýšit. Letos ke konci dubna stoupl na 93,8 miliardy korun z březnových 44,7 miliardy korun. V dosud nejvyšším schodku stát skončil kvůli světové hospodářské krizi v roce 2009, činil více než 192 miliard korun.

V nejnovější dubnové makroekonomické prognóze očekává letos ministerstvo financí pokles české ekonomiky o 5,6 procenta. Příští rok by měla podle úřadu ekonomika vykázat růst o 3,1 procenta.

Česká národní banka v nové prognóze z minulého týdne očekává letos pokles ekonomiky o osm procent. Příští rok by ekonomika měla stoupnout o čtyři procenta. Navzdory obnově růstu se ale ekonomika do konce příštího roku podle ČNB nedostane na úroveň před epidemií koronaviru.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Prodloužené ošetřovné má být 70 procent, schválila Sněmovna

21.10.2020 18:53 Aktualizováno Ošetřovné bude stát vyplácet zřejmě po celou dobu uzavření škol kvůli epidemii nového koronaviru…

Odklad EET zřejmě bude prodloužen do konce roku 2022

21.10.2020 18:42 Aktualizováno Odklad elektronické evidence tržeb zřejmě bude prodloužen o dva roky, tedy do konce roku 2022.…

Bude prodloužen nouzový stav? Vláda rozhodne 30. října

21.10.2020 17:12 Aktualizováno V pátek 30. října se vláda rozhodne, zda požádá Poslaneckou sněmovnu o možnost prodloužit nouzový…

Česko požádalo svět o pomoc s epidemií, přijede 28 lékařů z Národní gardy…

21.10.2020 17:08 Aktualizováno Příští týden dorazí do Česka pomoct s epidemií koronaviru tým 28 lékařů z Národní gardy v…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama