Problémů je celá řada, přiznal Jindrák. Dostal na starosti vztahy s Ruskem

Česko-ruské vztahy se v poslední době zhoršily a nyní by se měly začít znovu obnovovat. Novým zmocněncem pro konzultace s Moskvou se zřejmě stane Rudolf Jindrák, který je ředitelem zahraničního odboru Kanceláře prezidenta republiky.

Rudolf Jindrák
doporučujeme

"Ještě by měl proběhnout jeden formální krok, to znamená jednání vlády, které by mělo nějakým způsobem moji pozici vzít na vědomí,“ vysvětlil ředitel v rozhovoru pro CNN Prima NEWS s konstatováním, že se pro něj už vyslovili tři nejvyšší ústavní činitelé prezident, premiér i ministr vnitra.

"Problémů je celá řada, počínaje řekněme umístěním sochy maršála Koněva až po nějaké technické problémy ohledně fungování ruské ambasády zde v Praze,“ dodal s poznámkou, že se vztahy mezi Prahou a Moskvou momentálně nacházejí v těžkém období.

Loni v květnu navrhl resort zahraničí Rusku vyřešení vzájemných sporů na základě smlouvy o přátelských vztazích a spolupráci podepsané v roce 1993 po rozpadu Sovětského svazu. K rozhovorům ale nedošlo, přičemž Česko má pocit, že se ruské straně nezamlouvá jednání v rovném postavení.

Ohýbáme před Ruskem hřbet?

"Je to chyba a budeme ohýbat hřbet," vyjádřila se k tomu předsedkyně opoziční TOP 09 Markéta Pekarová Adamová. "Na vedoucího česko-ruských konzultací na naší straně jsem navrhl Rudolfa Jindráka. Je to osoba, která má zkušenost s diplomatickými vztahy, navíc i s podobným typem jednání. Mohu zmínit například jeho roli při dojednávání česko-německé deklarace. Jde skutečně o důležité téma, proto chci právě v této otázce jednotu politických špiček České republiky," vyjádřil se k tomu ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD), který Jindráka doporučil.

"Jmenovat zmocněncem pro konzultace s Ruskem člověka, který je tak blízko našemu prezidentovi, je chyba a bude to znamenat ohýbání hřbetu, což je v důsledku voda na mlýn ruským zájmům,“ oponovala předsedkyně na svém twitterovém účtu.

Ředitel by uvítal, kdyby se po předchozí domluvě s vládou a resortem zahraničí mohl více zabývat otázkou vhodné česko-ruské spolupráce, respektive jejími možnosti, zda skutečně existuje nějaká šance vzájemné diplomatické vztahy mezi oběma státy zlepšit.

Jindrák by se snažil hledat společná témata v oblasti kultury, vědy, techniky i boji s koronavirovou krizí. "Myslím, že témat se najde celá řada. Zájmem obou zemí je mít partnerské vztahy na úrovni takzvané „stejné výše očí“ a myslím, že tohle bude určitá výchozí pozice k jednání,“ nechal se slyšet.

Momentálně se čeká, jaká bude ruská reakce. Ředitel sice konstatoval, že Česko má k jednání vůli, ale potřebuje mít jistotu, že to mu bude stejně i na ruské straně. "Chtěl bych zdůraznit, že Česká republika nic nezdržuje, přistupujeme k tomu velmi vážně,“ vyjádřil se k tomu ministr zahraničí.

Podle ruského ministerstva zahraničí je Moskva momentálně připravená k dialogu s Prahou na úrovni náměstků šéfů resortů zahraničí. Stále trvající pandemie (Rusko je jednou z nejvíce zasažených zemí - pozn.red.) však brzkému setkání brání.

Kvůli přísným karanténním opatření se český prezident Miloš Zeman nezúčastnil odložené vojenské přehlídky při příležitosti oslav konce 2. světové války. Z tohoto důvodu jsou nasnadě alespoň konzultace mezi zplnomocněnci. 

Že se českým zmocněncem stane Jindrák, avizovala i mluvčí ruského resortu zahraničí Marija Zacharová s dodatkem, že se ledy hnuly, a že k zahájení konzultací dojde v brzké době.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Běloruská policie použila proti demonstrantům české zábleskové granáty P1,…

10.08.2020 16:24 Aktualizováno Běloruská policie při zásahu proti demonstrantům nespokojeným s oznámením opětného vítězství…

Kardinál Duka požehná Mariánský sloup. Dorazí i odpůrci včetně Zahradila

10.08.2020 16:18 Mariánský sloup, který po sto letech znovu stojí na Staroměstském náměstí v Praze, se v sobotu…

Policie opět zasahuje na radnici Brno-střed, kauza se týká i významných…

10.08.2020 16:07 Aktualizováno Policie zasahuje na radnici městské části Brno-střed. Informaci Hospodářských novin potvrdila ČTK…

Prezident Zeman v září navštíví Jihomoravský kraj, bude ho doprovázet…

10.08.2020 15:49 Prezident Miloš Zeman s manželkou Ivanou navštíví ve dnech 1. až 3. září Jihomoravský kraj. Na…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama