Kancléř Mynář odmítl kritiku za zvýšení rozpočtu Pražského hradu

Prezidentův kancléř Vratislav Mynář odmítl tvrzení, že je navýšení rozpočtu Kanceláře prezidenta republiky (KPR) oproti střednědobému výhledu určeno pouze na platy zaměstnanců. Z peněz podle něj úřad zaplatí i povinné odvody, které souvisí se zvýšením tarifních platů státních úředníků.

Vratislav Mynář
doporučujeme

Mynář to dnes řekl ČTK. Navýšení ve středu schválil sněmovní rozpočtový výbor, část opozice to kritizovala. Mynář také ČTK řekl, že dosavadní výpadek v příjmech kvůli uzavření Pražského hradu z důvodu opatření proti šíření nového koronaviru je asi 115 milionů korun. Celkovou ztrátu bude podle něj KPR znát až po skončení letní sezony.

Sněmovní rozpočtový výbor ve středu schválil navýšení rozpočtu KPR oproti střednědobému výhledu o asi 18 milionů korun na 422,81 milionu korun. Pražský hrad byl následně kritizován například sněmovní opozicí za to, že v době úspor kvůli krizi způsobené koronavirem požaduje více peněz na platy svých pracovníků. Mynář to dnes odmítl. Schvalovaná změna podle něj souvisí s loňským plošným navýšením platů státních zaměstnanců, kterým se zvýšily tarify o 1500 korun. "To, co se teď schválilo, tedy 14 milionů korun pro KPR, je nejen na zvýšení platů, ale i s tím související povinné odvody," řekl Mynář.

O zvýšení platů poslanci rozhodli na konci roku. Podle Mynáře se dorovnání týká i dalších státních institucí. Zároveň poznamenal, že významná částka poputuje zpět do státního rozpočtu. Změnu kritizovali opoziční poslanci, podle kterých by měl Hrad v době krize šetřit. Mynář jejich vyjádření odmítl. Poslanci by si podle něj měli pamatovat, že zvýšení platů, a tedy i povinných odvodů, Sněmovna sama schválila. "Udivuje mě, že pan poslanec (Vít) Rakušan a paní poslankyně (Markéta) Adamová Pekarová kritizují něco, co Sněmovna schválila. Pokud si to nepamatují nebo nevědí, o čem hlasují, tak je to jen jejich ostuda," dodal Mynář.

Kromě peněz na povinné odvody rozpočtový výbor přidal KPR 3,5 milionu korun na financování projektu na podporu biodiverzity a obnovy krajinné struktury v Lánské oboře. Projekt má na starosti Lesní správa Lány a peníze na něj získá prostřednictvím příslušného operačního programu z evropských fondů. Mynář ČTK řekl, že v projektu se odstraňují staré a poničené stromy a vysazují nové. V první fázi akce bylo vysázeno asi 2300 alejových stromů a starých ovocných odrůd, nyní se plánuje výsadba dalších 1000 alejových stromů a 15.100 keřů na obnovu Klíčavského luhu. Výsadba má pomoci zadržet vodu v krajině.

Letošní rozpočet KPR výrazně ovlivní výpadek příjmů ze vstupného, protože je Pražský hrad pro veřejnost kvůli koronavirové krizi od poloviny března uzavřen. Dosavadní ztrátu Mynář ve srovnání s loňským rokem odhaduje na asi 115 milionů korun. Peníze podle něj budou chybět na údržbu a obnovu areálu Pražského hradu.

"Chci věřit tomu, že se návštěvnost zase oživí, nejsem ale takový optimista, abych si myslel, že bude stejná jako v loňském roce," poznamenal. Až po letní sezoně tak podle něj bude KPR znát skutečnou ztrátu i to, zda bude nucen požádat rozpočtový výbor o finanční pomoc. Nyní podle něj KPR dokončuje investice započaté v loňském roce.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zákon o evidenci skutečných majitelů je blíž ke schválení

20.10.2020 21:54 Sněmovna posunula do závěrečného kola schvalování zákon o evidenci skutečných majitelů, který chce…

5000 korun pro důchodce: Jak to vypadá s jednorázovým příspěvkem?

20.10.2020 21:05 Návrh na poskytnutí jednorázového příspěvku 5000 korun všem důchodcům je ve Sněmovně před…

Poslanci podpořili přijatá opatření proti epidemii koronaviru, vyzvali k…

20.10.2020 19:40 Sněmovna podpořila dosud přijatá opatření proti epidemii koronaviru a vyzvala k jejich dodržování.…

Kontaktů mezi lidmi je moc, vláda ráno mimořádně zasedne

20.10.2020 18:30 Ve středu v 08:00 mimořádně zasedne kabinet hnutí ANO a ČSSD. ČTK to sdělil úřad vlády. Ministr…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama