KOMENTÁŘ | Zeman skoncoval s demokracií a libuje si v diktátorství. Od národa se odvrátil

Už ani nezastírá, že hájí barvy jiného státu. Prezident Miloš Zeman se pasoval do role diktátora, kterému, jakmile se někdo nelíbí, musí okamžitě zmizet. Hlava státu se tak přesně chová v případu ruské vakcíny Sputnik V, kterou kvůli neregistraci odmítá ministr zdravotnictví Jan Blatný i ředitelka Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) Irena Storová pustit na tuzemský trh. Nejvyšší ústavní činitel se od svých občanů odvrátil a prokázal, že pro demokracii na Hradě už není žádné místo. Lobbing za preparát už hraničí s ústavností země. Kdo není prokremelským patolízalem libující si v dezinformacích, je odsouzen k dehonestaci a stává se terčem zloby a hněvu. Nenávist tak míří i na šéfa diplomacie Tomáše Petříčka.

Životy a zdraví občanů jsou mu během koronavirové pandemie naprosto lhostejné, ruské zájmy jsou zřejmě přednější i výhodnější. Jinak by prezident Miloš Zeman nemohl tak egoisticky prosazovat vakcínu Sputnik V, která není schválená Evropskou agenturou pro léčivé přípravky (EMA). Z hlavy státu se tak stává největší dezinformátor, když tvrdí, že preparát z říše zla nás v boji proti covidu-19 spasí. Pro jeho tvrzení nejsou zatím žádná relevantní data, když očkovací látka doposud neprošla registrací. Navíc rozsévá nepravdy, že Italové koupili v úterý ruský Sputnik V. Ve skutečnosti by ho měla vyrábět jen soukromá firma.

Ministru Blatnému může hněv Hradu jen prospět

Zeman ztratil naprosto soudnost. Jeho mysl ovládla stařecká mstivost. Ve spojitosti s diktátorskými rysy se jedná o nebezpečný koktejl namíchaný barmanem Vladimírem Putinem, který potřebuje udělat byznys. A tak mu příznivec Kremlu sídlící na Pražském hradu rád pomůže a k aktivitě jistě nebude muset dlouho přemlouvat hradního kancléře Vratislava Mynáře či ekonomického poradce Martina Nejedlého, který snad mluví více rusky než česky. Je smutné až tragické, že posvátné místo se proměnilo ve fanclub Rusů, kteří české duši způsobili trvalou jizvu, jež se nikdy nezacelí. Totalitní praktiky Kremlu během čtyřiceti let otřásly sebevědomím českého národa natolik, že dodnes se z nich léčí.

Ale hlavě státu bohužel nejsou cizí. Proto neváhá premiéru Babišovi nakázat, aby odvolal ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO) i ředitelku Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) Irenu Storovou, kteří se proti Sputnik V vymezují, když není schválený. Blatný může být paradoxně rád, že Zeman na něj zacílil. Z postu šéfa resortu by pravděpodobně odešel stejně, ale pokud by byl vyhozen kvůli nekompetentnosti, mohla by jeho odbornost dětského lékaře utrpět, až by se ke své praxi vracel. V případě, že obdrží červenou kartu, neboť se postavil proruskému prezidentovi, dostane se rázem jeho odchod do jiného světla. Historie si jej bude hlavně pamatovat jako ministra, který nešel na ruku kremelským patolízalům, a hned bude zapomenuta jeho rétorika typu, že buď se současná situace zhorší, nebo zlepší či zůstane stejná.

Češi nemohou nyní ruské vakcíně bez registrace věřit. Sice její některé vědce Západ uznával i v době studené války, ale velkým nebezpečím je tamní exekutiva. Nikdo do ní nevidí a nelze jí věřit. Je dobré si připomenout, že v ruských laboratořích vznikal státem řízený doping a ruští sportovci tak nejsou vítaní na vrcholových akcích. Pokud se jich zúčastní, nemohou často startovat pod ruskou vlajkou. Země, která žehná dopingovému podvodu, je naprosto ve výrobě preparátů nedůvěřivá. A dalším rizikem může být, zda by Sputnik V při velké výrobě neztratil na své účinnosti.

Zeman se tak pouští do obrovského hazardu, který si snad ani neuvědomuje stejně jako, že původně byl na Hrad zvolen jako český prezident a nikoli jako šéf ruské gubernie. Bohužel, kdysi vtipný a moudrý politik, jehož bonmotům se musel smát i jeho oponent či kritik, zcela vyšuměl. Stal se lokajem totalitních, diktátorských režimů, který si zavedená pravidla ohýbá podle sebe, jak vyhovují jemu. Je nejvyšší čas, aby Poslanecká sněmovna začala řešit, zda se nedopouští zrady na národu.

Ani okolí Hradu nezastírá, že svoboda je pro ně jen jakousi formalitou. Kancléř Vratislav Mynář se nestyděl například prohlásit, že za komunismu bylo očkování povinné a příliš demokracie škodí. Ano, vakcinace je klíčem, který jednoho dne otevře dveře do světa, který jsme znali před loňským jarem. Odpírači vakcinace, ale netvoří jen dezinformátoři, ale také lidé, kteří si jí prostě jen bojí. Nikdo jim nevysvětlil, co je čeká, a tak přejímají nesprávné názory. Argument, že za komunismu bylo něco povinné, je děsivý. A mrazí, že vyšel z úst tak vysoce postaveného úředníka. Mynář tak naznačuje, že ani nyní by nebylo marné mít zase nějakou diktaturu. Mimochodem, pane Mynáři, za totality byly prověrky povinné a vy ji stále za sto let vašeho panování nemáte…

Babiš hraje o svou budoucnost, nikoli jen politickou

Horké chvíle ale nyní především čekají Andreje Babiše. Teď se ukáže, zda mu jde skutečně o ochranu lidských životů a zdraví a jestli dokáže odolat byznysovým zájmům Ruska a Číny, které jsou hlavě státu dost blízká. Ve hře je navíc úřednická vláda anebo další lavina podpory ministerského předsedy ze strany Hradu. Pokud Babiš Zemanovi vyhoví a odvolá neposlušné rebely, má zajištěnu toleranci na další měsíce. I kdyby hnutí ANO ve sněmovních volbách nevyhrálo, Zeman už dal najevo, že by jej ohledně sestavování vlády rozhodně neignoroval.

Pokud by Andrej Babiš snad poprvé v životě jednal čestně, pak by ohrozil svoji budoucnost. A nikoli jen politickou. Například kauza Čapí hnízdo se neustále posouvá a klíčový verdikt se v ní podezřele oddaluje. Babiš ví, že moc možností na výběr nemá. Buď se postaví za občany, anebo riskuje, že po sněmovních volbách na něj zamíří pozornost orgány činné v trestním řízení a vše může mít rychlejší spád než teď.

Na seznamu úhlavních nepřátel Hradu se ocitl i ministr zahraničních věcí Tomáš Petříček (ČSSD). Zeman má se šéfem diplomacie dlouho nevyřízené účty, navíc mu vadí, že směřování české zahraniční politiky se u Petříčka radikálně liší od jeho představ. Pro Černínský palác je demokracie a svoboda stále primární, zatímco Zeman sní o tom, že by bylo nejlepší, kdybychom se opět stali vazaly diktátorských režimů. Zemanovo smýšlení je naprosto nepřijatelné a zadupává do země odkaz Sametové revoluce z roku 1989. Země, kterou sužuje koronavirová pandemie, skutečně zlo a nenávist potřebuje nyní ze všeho nejméně.

Datum 10. března nebude spojeno jen s podivnou smrtí ministra zahraničních věcí Jana Masaryka, ale i se dnem, kdy se prezident České republiky Miloš Zeman odvrátil od vlastního národa a upřednostnil zájmy totalitní země. Demokraticky smýšlející člověk, který přivítal změnu zrůdného bolševického režimu, musí plakat, čeho se díky Hradu dožil.

Související

Národní rada Slovenské republiky (Českou obdobou je Poslanecká sněmovna Parlamentu České republiky) Komentář

Moskva bližší než Praha. Mění se Slovensko na proruský satelit?

Slovenský premiér Robert Fico už mnohokrát deklaroval, že politika jeho vlády bude „nezávislá“, a že nebude loutkou Západu, ale ani Ruska. Z jeho posledních kroků se ale zdá, že je mu přece jen východní pozice bližší. Jeho reálné kroky totiž ukazují, že se zcela záměrně odklání od svých západních spojenců a nadbíhá zájmům Moskvy.  
Uprchlíci z Ukrajiny se registrují v Česku. Komentář

Ukrajinské migranty Česko potřebuje. Vyplácí se nám

Nepřijímat migranty – ani ty z oblastí válečných konfliktů, ani ty ekonomické, zkrátka nikoho. Takové hlasy se ozývají ze širokého spektra rádoby vlasteneckých či populistických stran. Takové tunelové vidění ale zcela ignoruje fakta a ekonomickou realitu. Data ukazují, že se migrace Česku vyplácí.

Více souvisejících

komentář Miloš Zeman Jan Blatný Tomáš Petříček Irena Storová Andrej Babiš

Aktuálně se děje

před 3 minutami

před 59 minutami

před 1 hodinou

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Nelson Mandela, bývalý prezident Jihoafrické republiky a jeden z hlavních bojovníků proti apartheidu. Byl spoluzakladatelem ozbrojeného křídla Afrického národního kongresu Umkhonto we Sizwe, které bylo vládami Jižní Afriky a Spojených států označeno za teroristickou organizaci. Za svou činnost byl režimem apartheidu 27 let vězněn.

Mandelu jako hlavu státu uznávali prakticky všichni Jihoafričané, uvádí afrikanista Skalník

Uplynulo 30 let od chvíle, kdy se jihoafrickým prezidentem stal čelní bojovník proti rasovému apartheidu Nelson Mandela. Během pětileté vlády procházela země především transformací, kdy klíčové státní i ekonomické pozice přebírali černí Afričané, připomíná Petr Skalník v rozhovoru pro EuroZprávy.cz. Afrikanista, antropolog a bývalý diplomat v něm také upozorňuje, že Mandela byl mnohem více nacionalistou než socialistou a za jeho prezidentství Jihoafrická republika získala mezinárodní prestiž a začala hrát rozhodující politickou i hospodářskou roli na kontinentu. Mandelovo působení v čele státu tak považuje za úspěšné, navzdory tomu, že se první hlavě státu černé pleti nepodařilo zkrotit bující kriminalitu a překlenout majetkovou propast ve společnosti.

před 4 hodinami

Ilustrační fotografie.

Pro Kämpfa uvolnil místo v národním týmu Kousal, kapitánem se stal veterán Červenka

Čtvrtečního tréninku v pražské O2 Areně se zúčastnil poprvé útočník Toronta David Kämpf, který se tak připojil k týmu. Musel ho naopak opustit někdo ze stávajících nominovaných, vyšlo to na Pavla Kousala. Realizační tým v čele s Radimem Rulíkem pak počítá s Kämpfem do prvního utkání turnaje, který Češi odehrají v pátek proti Finsku. Kromě toho ve čtvrtek taktéž vybrali kapitána a jeho asistenty. Čéčko bude nosit podle očekávání ten nejzkušenější Roman Červenka a jeho pobočníky se pak stali obránce Radko Gudas (Anaheim) a útočník Ondřej Palát (New Jersey).

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Izraelská armáda se připravuje k útoku na Hamás

Izraelské tanky obklíčily východní část Rafahu. Městem zní exploze a střelba

Podle agentury Reuters dnes izraelské tanky zablokovaly hlavní silnici oddělující východní a západní část Rafahu na jihu Pásma Gazy, což v podstatě obklíčilo celou východní část tohoto města. Obyvatelé východní a severovýchodní části města hlásí téměř nepřetržité exploze a střelbu, přičemž intenzivní boje mezi izraelskou armádou a ozbrojenci z hnutí Hamás a Palestinského islámského džihádu pokračují.

Aktualizováno před 6 hodinami

před 7 hodinami

Ruská armáda, ilustrační foto

Ruská armáda zahájila pozemní ofenzívu na severovýchodě Ukrajiny

Ruské jednotky spustily v pátek ráno pozemní ofenzívu na severovýchodě Ukrajiny v Charkovské oblasti a u města Vovčansk postoupily přibližně o jeden kilometr. Uvedla to agentura Reuters odvolávajících se na ukrajinské ministerstvo obrany a zdroj z prostředí ukrajinské armády.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

Bělorusko plánuje systematicky přesouvat stovky migrantů na hranice s Polskem

Běloruské bezpečnostní a zpravodajské služby plánují systematicky přesouvat stovky migrantů na hranice s Polskem. Organizace ByPol, sdružující bývalé představitele běloruských silových struktur, upozornila na tuto situaci na svých internetových stránkách s tím, že se jedná o skupinu 700 až 800 osob, které se mají pokusit překročit hranice Evropské unie.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy