KSČM neprosadila, aby Sněmovna odmítla postup Senátu vůči Radě ČT

Sněmovna se odmítla zabývat návrhem KSČM, aby označila kritiku Senátu vůči Radě České televize za nabourávání demokratického právního státu. Snahu komunistů podpořili v podstatě jen zástupci SPD a Trikolóry. Žádná z těchto stran zastoupení v horní komoře Parlamentu nemá.

KSČM
doporučujeme

Sněmovna měla podle poslance KSČM Jiřího Valenty odmítnout "jakékoli pokusy Senátu o politické zásahy do nezávislosti Rady České televize a její kontrolní činnosti". Dolní komora měla také vyzvat Senát, "aby upustil od jakékoli dalšího nabourávání principů demokratického právního státu a parlamentní demokracie, mezi které nepochybně patří také svrchovaná a politicky nezávislá činnost Rady České televize". Pro projednání návrhu hlasovalo pouze 38 ze 183 přítomných poslanců.

Valentův návrh se týkal usnesení Senátu z 19. listopadu, v němž horní komora konstatovala, že odvolání dozorčí komise Radou České televize nebylo v souladu se zákonem o České televizi. Senát současně požádal volební výbor Poslanecké sněmovny, aby se pochybeními rady zabýval a v případě jejich potvrzení zvážil odvolání radních, kteří se chyby dopustili.

Rada ČT podle senátorů nepostupovala transparentně, odvolání členů dozorčí komise řádně nezdůvodnila a nepostupovala podle zákona, když odvolala dozorčí komisi jako celek, nikoli pouze její jednotlivé členy.

Rada podle jejího místopředsedy Pavla Matochy měla vážné výhrady k práci komise jako svého poradního orgánu. Odvolání dozorčí komise předcházela dlouhá debata o tom, zda má ČT odkoupit pozemek pod ostravským studiem ČT, na který má předkupní právo a kterého se původní vlastníci rozhodli zbavit spolu s dalšími nemovitostmi. Požadovaná cena 1,5 milionu byla zhruba o půl milionu vyšší než znalecký posudek. Matocha označil postup dozorčí komise v této věci za diletantský. Později nicméně rada na mimořádném jednání podle části senátorů na základě stejných podkladů nákup schválila.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Provozovatelé ubytování budou moci čerpat úvěry z COVID plus

25.01.2021 17:58 Provozovatelé ubytovacích zařízení zasažení v souvislosti s pandemií koronaviru, u nichž podíl…

Hnilička kvůli účasti na oslavě skončí jako poslanec

25.01.2021 17:04 Předseda Národní sportovní agentury Milan Hnilička (za ANO) kvůli účasti na oslavě v hotelu…

ČSSD ve vládě navrhne bonus 250 korun za den pro lidi v karanténě

25.01.2021 15:10 ČSSD dnes ve vládě navrhne, aby lidé v karanténě dostávali k náhradě mzdy navíc 250 korun za den.…

Oslava během pandemie je vrchol neslušnosti, měli by si vzít příklad z…

25.01.2021 13:52 Ignorovali veškerá protiepidemická opatření, předvedli totální papalášství. Deník Blesk zveřejnil,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama