KOMENTÁŘ | Babišovo odborářské chucpe. O bundu nejde, mnohem horší je něco jiného

Víte, co je to chucpe? Jde o specifický druh drzosti, nestoudnosti či opovážlivosti, tento výraz je ještě silnější než nehoráznost. Dost často se tenhle princip ilustruje na příkladu „člověka souzeného pro vraždu svých rodičů, žádajícího soud o shovívavost, protože je sirotek.“ Jedné takové nehoráznosti jsme byli ve středu svědky.  

Před sídlem vlády se totiž demonstrovalo. Zatímco kabinet odjel na výjezdní zasedání do Jeseníku, demonstrovali členové odborového svazu KOVO v bratrské jednotě s komunisty, Babišovci, ČSSD a SPD. Demonstrovalo se proti důchodové reformě a emisní normě Euro 7, což je legitimní a nelze proti tomu vznést ani slovo. Jenže... 

Show si, jak už bývá jeho dobrým zvykem, ukradl Babiš pro sebe. Je vlastně docela s podivem, že na tuhle jeho roli pořád ještě skáčou zbytky sociálních demokratů a komunistů, tedy stran, které Babiš predátorsky vysál a zničil během posledních let společného vládnutí. Inu, kdo chce kam.., ale o to tady nejde.  

Babiš současnou vládu označil za nejnehoráznější, nejneschopnější a nejprolhanější. A dodal, že jeho vláda Fialovi předala zemi ve skvělé kondici, kritizoval Green Deal, což od člověka, který jej sám podepsal, tuhle zemi brutálně zadlužil, propotácel se covidem v naprostém chaosu, systematicky poškozoval tuhle zemi svým střetem zájmů a tak podobně, je chucpe číslo jedna. Ale to bych mu ještě odpustil, přece jen je to profesionální populista, sázející na voliče, jejichž paměť se resetuje vždy během pár týdnů a tak jim lze lhát pořád dokola.  

Stejně tak mi na jeho vystoupení nevadí ani to, že si mezi odboráře nakráčel v bundě značky Prada za 130 tisíc, dokonce skousnu i to, že se kapitalista jeho střihu bratříčkuje s komunisty a předstírá zájem o obyčejné lidi. To je prostě politika. 

Za mnohem zásadnější chucpe nepovažuji to, co tenhle pán říká, ale jak se reálně chová. Třeba ke svým zaměstnancům. Příkladem budiž jeho firma Vodňanská drůbež, která nabízí práci dělníka od závratných 16 800 korun hrubého, což je dokonce i pod minimální mzdou. A to za práci ve dvousměnném provozu, a jak sama firma uvádí, jen pro ty, kdo jsou ochotni pracovat o víkendech a svátcích.  

Budiž připočteno účastníkům odborářské demonstrace ke cti, že se tímhle Babišovým rohlíkem opít nenechali. Mnozí na něj při jeho vystoupení pískali a křičeli na něj, posílali ho s vulgárními označeními do daňových rájů. Někteří z nich si dokonce na jeho vystoupení přichystali transparent s nápisem „Babiši! Jaký důchod budou mít dělníci ve Vodňanech?“ a za mě si vysloužili velký palec nahoru.

Babiš si naopak nezaslouží nic než vypískání na pohřebiště dějin. Protože hrát si na ochránce chudých a zároveň chudé nejen svou rozpočtovou politikou, ale hlavně reálným působením ve svém podnikání vyrábět, to je fakt záležitost jen pro mimořádně odolný kachní žaludek. A chucpe na kvadrát.  

Související

Česká národní banka Komentář

Pravidla pro hypotéky zmírňují. Pořídit si nemovitost ale pořád nebude jednoduché

Všechno zlé je k něčemu dobré, říká se rádo v tuzemských končinách. Když se v Česku rozjela inflace k hodnotám, které, vsadím se, nezažila stávající většina obyvatel země, jedno „dobro“ z onoho přísloví na úvod, se objevilo. A totiž, že se zastavil prudký růst cen nemovitostí. A nyní přichází (možná) další „dobro“. Domácí finanční regulátor ‒ Česká národní banka (ČNB) oznámila, že od července zmírní podmínky pro poskytování hypoték. Její Bankovní rada totiž rozhodla, že už nebude nutné u žadatelů uplatňovat limit výše splátek dluhu k čistému měsíčnímu příjmu (DSTI).  

Více souvisejících

komentář Andrej Babiš Demonstrace Odbory ČSSD KSČM mzdy / platy důchody

Aktuálně se děje

před 11 minutami

Volodymyr Zelenskyj s Justinem Trudeau, Summit skupiny G7, Hirošima, Japonsko, 19.–21. května 2023

Trudeau přijel do Kyjeva, setká se s prezidentem Zelenským

Kanadský premiér Justin Trudeau v sobotu přijel na neohlášenou návštěvu Kyjeva. Děje se tak v týdnu, kdy se Ukrajina vypořádává s následky zničení Kachovské přehrady a zároveň na bojišti pokračují tvrdé boje v rámci očekávané protiofenzivy. 

před 47 minutami

Petr Pavel

Lidická tragédie je podle Pavla symbolem, který je stále aktuální

Lidická tragédie je podle prezidenta Petra Pavla symbolem, který je stále aktuální. I dnes je po světě množství konfliktů, při nichž umírá civilní obyvatelstvo, upozornil Pavel v Lidicích na Kladensku při dnešním pietním aktu k 81. výročí vyhlazení obce nacisty. Vzpomínky se zúčastnilo několik stovek lidí.

před 1 hodinou

Aktualizováno před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Donald Trump

Trump usvědčil sám sebe, obžaloba má pevný základ. Republikáni nejsou jednotní

Republikáni nejsou vůči obžalobě proti Donaldu Trumpovi jednotní. Republikánský guvernér státu New Jersey Chris Christie se proti němu staví tvrdě, zatímco jeho nejsilnější protivník u prezidentských voleb 2024 DeSantis zvolil smírný tón a postavil se za bývalého prezidenta. Ten přitom usvědčil sám sebe prostřednictvím nahrávky, kde obvinil generála Milleyho z toho, že se proti němu v posledních dnech prezidentského mandátu jakýmsi způsobem spikl. 

Aktualizováno před 2 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Finále se hrálo na stadionu Slavie v pražském Edenu.

Pražské finále EKL ovládl West Ham se Součkem a Coufalem. Fiorentině lepší výkon nestačil

Ve středu večer byl k vidění na území České republiky jedinečný fotbalový duel. Konkrétně v pražském Edenu se odehrálo finále Evropské konferenční ligy, v němž se střetli fotbalisté Fiorentiny a West Hamu. Šlo navíc o finále s výrazným českým podtextem. Kromě toho, že se hrálo v Praze, za West Ham v základní sestavě nastoupili čeští reprezentanti Vladimír Coufal a Tomáš Souček, v dresu Fiorentiny se až v samotném závěru objevil další český krajan Antonín Barák. O tom, že nakonec londýnský celek získá první evropskou trofej od roku 1965, se v závěru po brejkové situaci postaral Bowen, jenž tak navázal na předešlou branku z penalty svého spoluhráče Benrahmi. Na tu ještě jinak fotbalovější Fiorentina dokázala rychle zareagovat gólem Bonaventury, ale v závěru už podruhé v zápase vyrovnat nedokázala. 

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 11 hodinami

před 12 hodinami

včera

Donald Trump

Federální obžaloba proti Trumpovi zveřejněna. Čelí 37 bodům, ponechal si přísně tajné materiály

Bývalý prezident Spojených států Donald Trump čelí obžalobě hned z několika trestných činů, obžaloba má 37 bodů. Sám exprezident na sociálních sítích již během odpoledne uvedl, že byl obviněn v souvislosti s nakládáním s utajovanými záznamy o národní bezpečnosti, a napsal, že byl předvolán na úterý k federálnímu soudu ve floridském Miami, píše server Politico. Večer ale přišla překvapivá zpráva: obžaloba byla zveřejněna.

včera

Aktualizováno včera

včera

Meta Platforms

Konkurence pro Twitter? Nová textová síť společnosti Meta má slibný potenciál

Společnost Meta podle informací stanice BBC ukázala zaměstnancům plány na textovou sociální sít, která má konkurovat Twitteru. Potvrdil to mluvčí společnosti. „Zkoumáme samostatnou decentralizovanou sociální síť pro sdílení textových aktualizací,“ řekl. Věří, že existuje možnost pro samostatný prostor, kde mohou tvůrci a veřejně známé osobnosti sdílet aktuální informace o svých zájmech.

včera

Ve Švýcarsku se kvůli obviněním z obtěžování bouří proti skupině Rammstein

Švýcarská socialistická mládež (JS) podle médií spustila petici za zrušení koncertů německé skupiny Rammstein v Bernu. Její zpěvák Till Lindemann čelí řadě obvinění z obtěžování žen. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy