Linky z Tchaj-wanu na výrobu roušek se mají rozjet, Vystrčil se dohodl s ministry

Senátoři v čele s předsedou horní komory Milošem Vystrčilem (ODS) dohodli s ministry Karlem Havlíčkem (za ANO) a Tomášem Petříčkem (ČSSD) konkrétní kroky, které povedou k přijetí a využití pěti automatizovaných linek na výrobu roušek z Tchaj-wanu.

Miloš Vystrčil

Vystrčil to dnes oznámil na svém twitteru. Jednání členů vlády označil za "velmi konstruktivní". 

"Konkrétní kroky k přijetí a využití pěti linek dohodnuty," uvedl předseda Senátu bez dalších podrobností. Zároveň poděkoval za podporu při "velmi otevřené a 'úkolovací'" diskusi předsedům zahraničního výboru Pavlu Fischerovi (nezávislí) a zdravotnického výboru Lumíru Kantorovi (KDU-ČSL).

Ministr zahraničí Petříček na svém twitteru dohodu potvrdil. Dodal, že jeho úřad dodá diplomatickou podporu, která zahrnuje darovací smlouvu, výjimky pro personál z Tchaj-wanu, a Havlíčkovo ministerstvo průmyslu a obchodu zajistí provozovatele.

Linky na výrobu roušek, které České republice darovala tchajwanská firma Autoland Technology, by podle dřívějšího vyjádření Havlíčka pro Hospodářské noviny měla zčásti převzít Vězeňská služba. Havlíček ale následně uvedl, že se "nejedná o obvyklý humanitární dar, který lze jen tak přijmout a někomu darovat" a že "je třeba postupovat v mezích zákona a dbát na nenarušeni hospodářské soutěže".

Vězeňská služba by podle své mluvčí Petry Kučerové mohla využít jednu až dvě linky, zbylé by měly být vysoutěženy. Podle Havlíčka o ně mají firmy zájem.

Linky na výrobu roušek se rozhodla dodat tchajwanská firma Autoland Technology. Potvrdil to 14. září po návštěvě českých senátorů na Tchaj-wanu ředitel společnosti Kchuo Li-lin. Podle něj by linky v Česku mohly být spuštěny v polovině listopadu, pokud se podaří dokončit správní procesy, které vyžadují asistenci české vlády. "Následně 16. září jsme se za Vaší přítomnosti distančně dohodli, že přijetí daru je vláda ochotna zajistit," napsal Vystrčil předminulou neděli Havlíčkovi.

Každá linka vyrobí 30 zdravotnických roušek nebo respirátorů za minutu, za týden je to tedy kolem milionu roušek nebo respirátorů. Podle Hospodářských novin bylo třeba vyřešit, kdo zaplatí celní poplatek, kdo se postará o převoz, následnou údržbu nebo kdo bude komunikovat s tchajwanskou stranou.

Senátoři navštívili Tchaj-wan k velké nelibosti Číny, která ostrovní zemi považuje za svou vzbouřenou provincii. Tchajwanskou misi opakovaně kritizovali prezident Miloš Zeman a premiér Andrej Babiš (ANO). Zastání naopak Vystrčil nalezl u části opozice či u některých evropských zemí a USA.

Maláčová žádá Babiše o svolání vlády, jako řešení vidí dotace pro…

27.10.2021 20:35 Aktualizováno Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) požádala premiéra Andreje Babiše (ANO) o…

Nemáme nástroje k řešení dopadů cen energií, tvrdí ministerstvo práce

27.10.2021 16:53 Aktualizováno Ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV) oznámilo, že nemá žádné nástroje, s jejichž pomocí by…

Vláda by mohla o růstu minimální mzdy rozhodnout 5. listopadu

27.10.2021 15:49 Vláda by o zvýšení minimální mzdy pro příští rok mohla rozhodovat v pátek 5. listopadu.…

Česko se hodlá co nejaktivněji zapojit do přípravy nové Strategické…

27.10.2021 14:41 Česká republika se hodlá co nejaktivněji zapojit do přípravy nové Strategické koncepce…

NCOZ prověřuje okolí prezidenta Zemana ve dvou samostatných kauzách

27.10.2021 14:08 Aktualizováno Policisté z Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) začali prověřovat okolí prezidenta…

Podle Babiše je rozhodnutí Senátu o zvýšení platů politiků podvod nové…

27.10.2021 12:49 Aktualizováno Rozhodnutí Senátu, který dnes zamítl návrh dosluhující vlády ANO a ČSSD na zmrazení platů ústavních…

Vystrčil jednal s tchajwanským ministrem o hospodářské spolupráci či…

27.10.2021 12:21 Předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS) dnes jednal s tchajwanským ministrem zahraničí Josephem Wuem o…

Senát zamítl zmrazení platů vrcholných politiků

27.10.2021 11:12 Platy vrcholných politiků by měly vzrůst příští rok asi o šest procent. Senát dnes zamítl návrh…

Senát schválil návrh na zavedení korespondenční volby prezidenta a poslanců

26.10.2021 16:28 Zavést pro Čechy žijící v zahraničí korespondenční hlasování při volbě poslanců a prezidenta má…

Senát opět neschválil rozšíření kontrolních pravomocí NKÚ

26.10.2021 15:52 Aktualizováno Senát dnes zamítl novelu ústavy, která měla rozšířit kontrolní pravomoci Nejvyššího kontrolního…

Související:

Právě se děje

reklama