Maláčová: Prioritou reformy je penze náročných profesí a výchovné

Největší prioritou vládní důchodové reformy je prosazení dřívějšího odchodu do penze pro pracovníky v náročných profesích a výchovného, tedy příspěvku pro rodiče za vychované děti. Novinářům to dnes řekla ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD). Podle ní je potřeba změnit "architekturu důchodového systému" podle návrhu důchodové komise. Opoziční politici plán kritizují. K fungování komise mají dlouhodobě výhrady.

Komise už dřív navrhla rozdělení veřejného důchodového systému na dva pilíře. Z nultého by se vyplácel solidární základní důchod z daní a z prvního by se z odvodů poskytovala zásluhová část podle odpracovaných let a výdělků. Maláčová loni představila tři varianty nastavení, které se liší výší základní penze a započítáním bonusů za děti či přesluhování. První dva modely výdaje do budoucna zvedají.

"Udělám všechno pro to, aby tato vláda důchodovou reformu prosadila. Největší priority jsou dřívější odchod do důchodu pro náročné profese a výchovné, tedy pevná částka pro rodiče, kteří vychovali dítě," řekla Maláčová. Dodala, že ministerstvo práce má už připraveny u obou opatření návrhy paragrafů a čeká s dalším postupem na rozhodnutí vedení koalice.

Koronavirová nákaza podle ministryně práce na reformě o čtyři měsíce zpozdila. "Koronakrize ukázala více než kdykoliv jindy, že je potřeba změnit architekturu důchodového systému tak, jak to navrhla komise pro spravedlivé důchody," uvedla Maláčová. Dodala, že pevně doufá v to, že se podobu systému podaří změnit.

Podle expertů dřívější důchod pro náročné profese a zavedení výchovného nejsou reforma, ale úprava parametrů. Výdaje navíc ještě zvyšují a zhoršují udržitelnost. Podle Národní rozpočtové rady (NRR) ani návrh rozdělení na dva pilíře nepředstavuje systémové řešení, díky němuž by byly penze udržitelné. Změny důchodů by se neměly provádět bez reformy příjmů a jejich zajištění, posílit by se mělo i spoření na stáří, uvedla NRR.

Podle ministryně má reforma penzí dosáhnout tří cílů - spravedlnosti, srozumitelnosti a udržitelnosti. "Lidé mají mít slušné důchody. Já si myslím, že je prostor mít vyšší důchody než v současnosti," řekla šéfka resortu práce.

Podle NRR koronavirová krize stav veřejných financí ještě zhoršila. Hlavně kvůli důchodovému systému nejsou dlouhodobě udržitelné. Původně měl schodek státního rozpočtu letos dosahovat 40 miliard korun. Kvůli koronavirové krizi vláda prosazuje zvýšení na 500 miliard a i v dalších letech počítá se stomiliardovými deficity.

"Opakovaně jsem akcentovala, že součástí velkého deficitu veřejných financí by měl být závazek provedení reformy důchodového systému a reformy daňového systému," řekla dnes šéfka důchodové komise Danuše Nerudová. Dodala, že jedna ze tří navrhovaných variant nastavení nultého a prvního pilíře dává pět let na provedení reformy daní.

Podle místopředsedy poslanců ODS a člena důchodové komise Jana Bauera není možné v koronavirové krizi postupovat stejně jako před ní a politici i komise by podle toho měli jednat. "Je to ale jako na Titaniku. Na horní palubě se hraje na klavír a diskutuje, dole je už voda," řekl ČTK Bauer.

On a další opoziční politici kritizují to, že komise o zajištění peněz na důchody zatím nejednala. Šéfka TOP 09 Markéta Pekarová Adamová už dřív řekla, že se komise zaměřuje na dílčí záležitosti místo systémových změn a příjmů. Debata o nich scházela i Pirátům, řekl už dřív jejich poslanec Tomáš Martínek. Poslanec SPD Jan Hrnčíř v minulosti kritizoval to, že se dřívější přebytky z výběru důchodového pojištění neodkládaly na reformu.

Některým opozičním politikům vadí i to, že se návrhy ministerstva práce pod vedením ČSSD představují jako dohodnuté výsledky práce komise. Ta podle Bauera slouží vládě jako "fíkový list", že se reforma chystá, koaliční strany ANO a ČSSD na ní ale samy shodu nemají. Vedle důchodové komise, kterou zřídila Maláčová, si svůj důchodový tým vytvořil i premiér Andrej Babiš (ANO). Není také jisté, co a v jaké podobě se v tomto volebním období ještě prosadí. Letos na podzim se konají krajské volby, o rok později pak volby do Sněmovny.

Související

Jana Maláčová

ČSSD si dva měsíce po neúspěšných volbách zvolí nové vedení

Dva měsíce po neúspěšných sněmovních volbách, ve kterých poprvé za dobu samostatné ČR nepronikla sociální demokracie do dolní komory Parlamentu, si ČSSD na pátečním sjezdu zvolí nové vedení. O funkci předsedy sociální demokracie se zatím přihlásilo sedm kandidátů, favority volby jsou ministryně práce v demisi Jana Maláčová a starosta Nového Města na Moravě Michal Šmarda. Sjezd se s ohledem na stav epidemie covidu-19 uskuteční on-line formou.
Úřad práce

Nezaměstnanost v listopadu klesla na 3,3 procenta

Nezaměstnanost v Česku v listopadu klesla z říjnových 3,4 procenta na 3,3 procenta. Nižší byla naposledy loni v březnu. Uchazečů o práci úřady evidovaly 245.549, zhruba o 6100 méně než v předchozím měsíci a o téměř 29.000 méně než před rokem, kdy nezaměstnanost činila 3,8 procenta.

Více souvisejících

Jana Maláčová (ČSSD)

Aktuálně se děje

před 30 minutami

Vlastimil Válek

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Důchody v květnu 2025 s jednou drobnou změnou. Peníze vám mohou přijít v jiném termínu

Každoročně státní svátky posouvají výplatní termíny důchodů. Letos poprvé se tak stane v květnu, v jehož úvodu jsou rovnou dva svátky. Kvůli jednomu z nich přijdou některým důchodcům peníze s jednodenním předstihem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy