Ministerstvo chce omezit podíl agenturních pracovníků ve firmách

Ministerstvo práce se chystá předložit návrh novely o zaměstnanosti, podle které by agenturní zaměstnanci mohli ve firmě tvořit nejvýš deset procent pracovníků. Na tiskové konferenci ČSSD to řekl její předseda a vicepremiér Jan Hamáček.

ministerstvo práce

Ministryně práce a místopředsedkyně strany Jana Maláčová chce normu prosadit ve Sněmovně do říjnových voleb. Podle šéfky resortu úprava přispěje ke zlepšení pracovních podmínek.

"Pokud omezíme agenturní zaměstnávání na deset procent (podíl agenturních zaměstnanců), což si myslím, že je žádoucí a je i obvyklé v celé řadě zemí EU, tak budou muset zaměstnavatelé poskytovat dobré pracovní podmínky, vyšší mzdu, sociální ochranu. Nikdo přece nebrání, aby cizinci byli zaměstnáni na zaměstnanecký poměr. Proč mají našim zaměstnancům konkurovat levnou pracovní silou a tím, že mají omezená práva?" řekla Maláčová.

Hamáček uvedl, že v květnu v Česku fungovalo 2200 agentur. Podle Maláčové přes ně pracuje kolem 130.000 Čechů a Češek. Zaměstnávají pak také cizince z EU a ze států mimo sedmadvacítku.

Agentury byly v minulosti terčem kritiky kvůli nízkým mzdám a špatným pracovním podmínkám. Pravidla jejich fungování v roce 2017 zpřísnila tehdejší novela o zaměstnanosti. Zavedla pro agentury povinnou kauci 500.000 korun. Stanovila také, že agenturní pracovníci musejí mít stejné podmínky a odměnu jako kmenoví zaměstnanci. Agentury nemohou navíc zprostředkovávat dočasnou práci v určitých profesích. "Čísla ukazují, že se v tom agentury práce zase naučily chodit, že jich vzniklo zase obrovské množství. Vysávají obrovské množství lidí z českého trhu práce," uvedla ministryně. Podotkla, že agenturní zaměstnávání by mělo být dočasné například v době, kdy má podnik hodně zakázek. "Nemá to být standardní situace," dodala šéfka resortu.

Maláčová chce tento týden o novele debatovat s odbory, poté ji předloží. Prosadit ji chce ve Sněmovně do voleb. Pokud by podle Hamáčka vláda neměla vůli zákon projednat, předloží ji sociální demokraté jako poslanecký návrh.

O balíčku na podporu zaměstnanosti mluvila ministryně už začátkem roku 2019. Jako jedno z opatření zmínila i regulaci agentur. Reagovala tak tehdy na článek německých médií o špatných podmínkách zahraničních dělníků v jedné z továren holdingu Agrofert. Návrhy chtěla představit předloni ve druhém čtvrtletí, tedy před více než dvěma lety. Po dalším roce loni v červenci pak šéfka resortu práce ohlásila, že balíček zveřejní o měsíc později.

Zpoždění v přípravě norem či nových informačních systémů vedení resortu opakovaně zdůvodňuje koronavirovou krizí. Maláčová dnes řekla, že se situace po epidemii vrací do normálu, takže má její úřad prostor věnovat se i řešení jiných problémů a navázat na přípravu balíčku.

Volby se konají za necelé čtyři měsíce. Projednání a přijetí zákonů obvykle zabere rok. Některé strany a hnutí si znovu jako jedno z předvolebních témat zvolily migraci.

Jurečka s návrhy na změny v důchodech nebo výživném zřejmě narazí u vlády

24.07.2021 14:19 Předseda KDU-ČSL Marian Jurečka zřejmě narazí se svými návrhy změn zákonů týkajících se důchodů a…

Po zprovoznění nového bloku Dukovan lze postavit dva bloky Temelína, řekl…

24.07.2021 11:57 Aktualizováno Až bude hotový nový blok jaderné elektrárny Dukovany, mohly by se dostavět jeden nebo dva nové…

SPD chce mimořádnou schůzi kvůli postoji ministerstva zdravotnictví k…

23.07.2021 16:32 Hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) se pokusí vyvolat mimořádnou schůzi Sněmovny kvůli postoji…

Ministerstvo průmyslu předloží v pondělí vládě vodíkovou strategii

23.07.2021 15:24 Ministerstvo průmyslu a obchodu předloží v pondělí vládě ke schválení vodíkovou strategii ČR. Úřad…

Brno pošle Německu milion jako pomoc po ničivých záplavách

23.07.2021 10:39 Brno pošle do Německa milion korun jako pomoc po ničivých záplavách. Primátorka Markéta Vaňková …

Ministr zahraničí Kulhánek na přelomu července a srpna navštíví Egypt

23.07.2021 09:04 Ministr zahraničí Jakub Kulhánek (ČSSD) navštíví na přelomu července a srpna Egypt, kde bude jednat…

Zpěváka Nedvěda otrávili, byl zavražděn, tvrdí poslanec Volný

22.07.2021 22:08 Aktualizováno Poslanec Lubomír Volný prohlašuje, že zpěvák František Nedvěd, který před několika dny podlehl…

Lobbista Janoušek nastoupil do pankrácké věznice

22.07.2021 22:05 Aktualizováno Odsouzený lobbista Roman Janoušek nastoupil dnes do vězení. ČTK to potvrdila mluvčí Vězeňské služby…

Maláčová se zúčastní dalších kontrol firem

22.07.2021 19:35 Ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD) se chce v příštích týdnech účastnit dalších kontrol ve…

Senát dal zelenou korespondenční volbě prezidenta a poslanců

22.07.2021 15:44 Zavést pro Čechy žijící v zahraničí korespondenční hlasování při volbě poslanců a prezidenta má…

Související:

Právě se děje