Na 85 % českých potravin v obchodech nejvíc doplatí zákazník, tvrdí řetězce

Část poslanců chce podle návrhu zvýšit podíl českých potravin v obchodech. Příští rok by to mělo být 55 procent a do roku 2027 celých 85 procent nabídky. Potravinové řetězce pro EuroZprávy.cz uvedly, že se takováto změna negativně dotkne zejména zákazníků. Navíc by byl takovýto zákon v rozporu s unijním právem.

Ilustrační foto
doporučujeme

Návrh poslanců Margarity Balaštíkové za ANO a Zdeňka Podala za SPD podle nich umožní regionálním výrobcům potravin lépe se prosadit, udržet zaměstnanost na venkově nebo snížit uhlíkovou stopu.

Před schválením novely, ale varuje Svaz obchodu a cestovního ruchu ČR (SOCR ČR). Poslanci si podle SOCR ČR musí uvědomit, že sortiment, jakými jsou třeba kojenecké příkrmy, se v tuzemsku vůbec nevyrábí. „Návrhy týkající se povinného zavedení 85 procent českých potravin na pultech obchodů považuji za absurdní,“ uvedl v tiskovém prohlášení prezident SOCR ČR Tomáš Prouza.

Prouza také poukázal na to, že více než devadesát procent uzenin u nás nesplňuje parametry označení „česká potravina.“ Podle SOCR ČR i koronavirová krize dokázala, že je potřeba mít přístup k potravinám z maximálního počtu zdrojů. Dostupnost českých potravin je podle nich nutné řešit systémově a ne pouze novým zákonem.

Trpět bude hlavně zákazník

Prouza i potravinové řetězce se shodují na tom, že hlavním postiženým bude zákazník. „Dodržení takto vysokého podílu českého sortimentu by nutně vedlo ke snížení kvality výrobků a současně i zmenšení pestrosti nabídky,“ sdělila pro EuroZprávy.cz mluvčí společnosti Lidl Zuzana Holá. Souhlasí s ní i další. „Novela zákona by výrazně poškodila především naše zákazníky,“ okomentoval ředitel komunikace obchodů Albert Jiří Mareček.

Všichni oslovení se shodují, že by novela znamenala citelné omezení nabídky a také vyšší ceny. „Tam, kde mají zákazníci výběr třeba z deseti druhů, budou mít najednou jen dva nebo tři. Zvýší se ceny potravin se všemi důsledky pro nakupující, přičemž půjde pouze o zbytečné nalití jejich peněz do kapes vlastníků velkých českých zemědělských a potravinářských koncernů,“ upozornil Prouza.

Obchody se snaží nabízet české zboží už nyní. Podle jejich slov jsou tuzemské potraviny velmi žádané. „Například v čerstvých potravinách, jako jsou například mléčné výrobky či pečivo, nebo stálá nabídka červeného i drůbežího masa, tam dosahuje zboží českého původu téměř sta procent,“ poukázal Mareček. K tomuto se přidávají i další obchody.

„Dlouhodobě deklarujeme, že 70 procent potravin v našem sortimentu, je vyrobeno v České republice,“ uvedl pro EuroZprávy.cz mluvčí firmy Penny Market Tomáš Kubík. Více než polovinu českých potravin nabízí i internetový obchod Rohlik.cz. „55 procent českých výrobků máme v nabídce už teď,“ sdělila serveru EuroZprávy.cz mluvčí Rohlik.cz Zdeňka Svoboda Kuhnová. Dodala, že si zákazníci na šíři jejich nabídky zvykli a české potraviny preferují.

Zákon by porušoval pravidla EU

Podle právničky z kanceláře GHS Legal Anny Břenkové naráží návrh na zákony EU. Jmenovitě na článek 34 Smlouvy o fungování Evropské Unie, který stanovuje, že veškerá opatření vedoucí k omezení dovozu jsou zakázána. Dále naráží na zákon, který dává svobodu maloobchodníkům rozhodovat o svém sortimentu.

Jako odrazující příklad může Česku posloužit nedávná snaha Bulharska nebo Rumunska. Rumunsko uložilo povinnost prodejcům pořizovat nejméně 51 procent lokálních potravin a dostalo od Evropské komise varování s tím, že se jedna o porušení pravidel hospodářské soutěže. Rumunsko povinnost nakonec zrušilo.

Bulharsko v reakci na pandemii požadovalo, aby supermarkety vyčlenily a jasně označily místo, kde budou pouze lokální potraviny a zároveň Bulhaři zakotvili kvóty pro potraviny ze zahraničí. Evropská komise bulharské úřady nařkla, že je to porušení zákona volného pohybu zboží a diskriminace zboží ze zahraničí.

„Stát nemá být tím, kdo pomocí příkazů, zákazů a omezení určuje lidem od koho, co a kde mají nakupovat. Stát by měl být naopak tím, kdo lidem vysvětlí, proč je dobré nakupovat domácí výrobky a vhodnými nástroji je k tomu motivovat,“ poznamenala Břenková.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Vyšší daně pro bohaté, navrhuje Schillerová. Pravicová opozice je striktně…

07.08.2020 17:13 Aktualizováno Piráti podporují snížení zdanění práce, zachovali by solidární přirážku vzhledem k nastavení…

ČTÚ dnes zahájil tendr na kmitočty pro rychlé mobilní sítě 5G

07.08.2020 16:42 Český telekomunikační úřad (ČTÚ) dnes zahájil výběrové řízení, ve kterém formou elektronické aukce…

Schillerová chce měnit daně. Systém by se měl hlavně zjednodušit, reagují…

07.08.2020 16:02 Daňoví odborníci by v souvislosti se zrušením superhrubé mzdy a případným zavedením progresivního…

Češi při výběru mobilu nezohledňují podporu 5G sítě, ukázal průzkum

07.08.2020 14:53 Češi při výběru telefonu nezohledňují, zda podporuje nejnovější generaci mobilních sítí 5G.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama