Nehoráznost, či nedorozumění? Stát zpětně vymáhá po medicích daně a odvody

Nejistotou ohledně daní a odvodů mediků nasazených v nemocnicích kvůli koronaviru se bude zabývat na nejbližším jednání Ústřední krizový štáb. Na twitteru to napsal vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD). Povinnost zaplatit z odměny za práci daň z příjmu, sociální a zdravotní pojištění podle serveru idnes.cz vychází z nového výkladu ministerstva práce a sociálních věcí (MPSV). Podle ministerstva financí daň reálně pokryje sleva pro studenty.

Jan Hamáček
doporučujeme

"Na nejbližším jednání Ústředního krizového štábu se vrátíme k metodice vyplácení náhrad medikům a dalším, kterým byla nařízena pracovní povinnost a teď jsou v nejistotě ohledně daní a odvodů. Určitě najdeme spravedlivé řešení!" napsal Hamáček.

Doporučený postup ministerstva zdravotnictví, kterým se kraje do prosince řídily, nepovažoval náhradu za výkon pracovní povinnost za mzdu nebo plat. Studenti tak nemuseli daně ani pojistné odvádět. Mluvčí ministerstva zdravotnictví Barbora Peterová serveru idnes.cz řekla, že odpuštění odvodů by diskriminovalo ostatní, kteří je platí. Vyjádření MPSV ČTK zjišťuje.

Rektor Masarykovy univerzity, lékař Martin Bareš, pokládá dodatečné uplatnění odvodů či zdanění mediků s nařízenou pracovní povinností buď za nedorozumění, anebo za nehoráznost. Doufá, že se vše brzy vyjasní. "Bylo by to vrcholně neslušné a v dnešní době kontraproduktivní," řekl ČTK Bareš. Zděšení jsou podle něj i studenti, plánují se ohradit.

Bareš nesouhlasí ani s plošným nasazováním mediků, kteří by se nyní měli hlavně připravovat na zkoušky. Zároveň ale připomněl, že univerzita se snaží v rámci společenské odpovědnosti pomáhat, kde může. Nyní nabídla pomoc s logistikou očkování, současné plány pokládá Bareš za málo ambiciózní.

Asociace děkanů lékařských fakult tento týden v prohlášení uvedla, že další práce mediků v nemocnicích by měla být dobrovolná, adekvátně finančně ohodnocená a umožňovat studentům řádně pokračovat ve studiu. V současné době jich pracuje asi tisícovka.

Kraje k odvodům přistupují různě. Moravskoslezský odměnu za pracovní povinnost o odvody nesnižuje, protože ji nepovažuje za mzdu, ale za náhradu. V Jihomoravském kraji odvody za studenty zaplatí kraj. Naopak ve Středočeském kraji posuzují výplatu mediků jako příjem ze závislé činnosti. "Tyto příjmy podléhají všem zákonným odvodům," uvedla mluvčí hejtmanství Helenu Frintovou s tím, že kraj tedy studentům vyplácí o to sníženou částku.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Prioritou českého předsednictví v EU by podle Petříčka mělo být její…

23.01.2021 08:07 Prioritami českého předsednictví v Evropské unii (EU) v druhé polovině roku 2022 budou rozšíření…

ČSSD vede debaty o spolupráci ve volbách, ANO mezi možnostmi není

23.01.2021 08:03 Sociální demokracie vede diskusi o spolupráci pro podzimní sněmovní volby se Zelenými, odboráři i…

KOMENTÁŘ: Komunisté zase velí zemi. I když se neoslovujeme soudruhu a…

22.01.2021 22:01 Aktualizováno KOMENTÁŘ – Po zemi se opět rozlila rudá barva, která diktuje, jak národ bude žít. Komunisté bohužel…

Vláda se zavedením povinných respirátorů vyčkává, sleduje okolní státy

22.01.2021 22:01 Aktualizováno Vláda čeká, jak si se zavedením povinných respirátorů třídy FFP2 v hromadné dopravě a obchodech…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama