Nejen Vystrčil. Na Tchaj-wan pojede i Drahoš, ve videu vysvětlil proč

Předseda školského výboru Senátu Jiří Drahoš navštíví na konci října Tchaj-wan. Oficiální cestou naváže na cestu předsedy horní komory Parlamentu Miloše Vystrčila (ODS). Někdejší kandidát na prezidenta to dnes řekl ve videu, které zveřejnil na twitteru. Na oficiální návštěvě ho doprovodí vědci z Akademie věd a vysokých škol. Drahoš doufá, že jeho cesta přispěje i k posílení vztahů i na politické úrovni.

Jiří Drahoš
doporučujeme

Vystrčil uvedl, že ho bývalý předseda Akademie věd Drahoš o své cestě informoval. "Měl by se zúčastnit jakéhosi tchajwansko-českého technologického fóra, které z hlediska svých dřívějších aktivit také hodlal navštívit," řekl. Doufá, že vzájemná spolupráce obou zemí by se mohla rozvinout i v této oblasti.

Drahoš ocenil, že Tchaj-wan Česku v době koronavirové krize daroval zdravotnický materiál, za což mu poděkoval. "Rozhodl jsem se nezůstat jen u slov a koncem října se na Tchaj-wan vydám na oficiální návštěvu," řekl. Poznamenal, že přijal pozvání jako předseda školského senátního výboru.

Cestou naváže na návštěvu předsedy Senátu Vystrčila, který ji oznámil dnes dopoledne. Drahoš se chce zaměřit na rozvoj vědecké spolupráce. Na návštěvě ho proto doprovodí vědci z Akademie věd a vysokých škol například z oblasti kybernetické bezpečnosti či epidemiologie. "Tchaj-wan dosahuje v těchto oborech pozoruhodných výsledků a výměna zkušeností tak pro nás bude nepochybně velmi cenná," dodal.

Podle tiskové zprávy se cesta uskuteční 22. až 29. října a kromě vědecké spolupráce bude jejím cílem i výměna zkušeností v boji s pandemií nového koronaviru. Drahoš podotkl, že se zástupci Tchaj-wanu spolupracoval v minulosti jako vědec i jako předseda Akademie věd.

V rámci svého pobytu Drahoš zahájí Česko-tchajwanské technologické dny a převezme čestnou profesuru od National Tsing Hua University. V plánu má také návštěvu Výzkumného institutu průmyslových technologií, vědeckého parku či několika vybraných počítačových firem.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Sněmovní debata o plánu EU se zvrtla ve spor o účast poslanců

09.07.2020 21:23 Aktualizováno Dnešní sněmovní debata o plánu Evropské unie na oživení evropské ekonomiky po koronavirové krizi…

Na nejvyšší ocenění Sněmovna navrhla Morávka, Balabána a Mašína

09.07.2020 19:13 Aktualizováno Na udělení nejvyššího státního vyznamenání Řádu bílého lva Sněmovna navrhla prezidentu Miloši…

KSČM žádá po hnutí ANO podporu prodloužení dovolené o týden

09.07.2020 18:35 Aktualizováno Komunisté žádají po hnutí ANO podporu pro svůj návrh na prodloužení zákonné dovolené pro…

EU pošle členským státům peníze. Investujme do budoucnosti, vyzývá…

09.07.2020 17:53 Evropská unie je připravena vyčlenit ze svého rozpočtu 750 miliard eur na záchranu ekonomik…

Související:

Právě se děje

Další zprávy