Nevládní organizace připravily doporučení k omezení ruského vlivu

K omezení ruského vlivu v Česku by podle skupiny nevládních organizací přispělo například schválení zákonů o skutečných zahraničních majitelích nemovitostí a o sankcích vůči lidem, kteří porušují lidská práva nebo perou špinavé peníze.

V souvislosti s ruskou invazí na Ukrajinu je nutné zmapovat firmy s ruskou vazbou a jejich majetek v Česku, zmrazit majetek lidem ze sankčních seznamů a odstavit je od přísunu veřejných peněz, uvedli zástupci organizací v čele s iniciativou Rekonstrukce státu na dnešní tiskové konferenci.

Stát by měl podle jejich doporučení důsledně využívat zákon o evidenci skutečných majitelů a zajistit, aby údaje v registru odpovídaly skutečnosti. K veřejným penězům by neměly mít přístup společnosti z daňových rájů. Souhrn doporučení podpořili bývalý náčelník generálního štábu Jiří Šedivý a někdejší vysoký představitel NATO a české armády, možný prezidentský kandidát Petr Pavel.

Ruské vlivové a zpravodajské operace jsou podle Pavla možné díky netransparentnímu financování a je nutné tyto finanční toky zprůhledňovat. Šedivý zdůraznil, že je potřeba důsledně využívat všechny existující zákony.

V Česku existuje podle organizace Datalab Institut přes 20.000 firem s vysokým rizikem napojení na Rusko nebo Bělorusko a nejméně osm desítek z nich je doložitelně spojeno s lidmi ze sankčních seznamů Evropské unie a Spojených států. Představitel institutu Jiří Skuhrovec odhadl, že takzvaní oligarchové v Česku vlastní desetinásobek již zmrazeného majetku. "Přes řetězy offshorů a bílých koňů na většinu majetku oligarchů ani nevidíme," uvedl.

Podle Kamila Kouby z AML Academy by se měli do ekonomické války proti ruskému prezidentu Vladimiru Putinovi zapojit také advokáti a notáři, kteří se starají o majetky svých klientů. Měli by podle něho důsledně trvat na prokázání zdrojů peněz pro uskutečňované obchody. Lukáš Kraus z Rekonstrukce státu se vyslovil pro posílení Finančního analytického úřadu, který se věnuje mimo jiné boji proti praní špinavých peněz, a ministerstva průmyslu a obchodu ve sledování zahraničních investic.

Související

Více souvisejících

Česká republika Rusko

Aktuálně se děje

před 38 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Ukrajina stáhla z bojiště americké Abramsy

Ukrajina dočasně stáhla z bojiště americké tanky Abrams M1A1. Ukázaly se jako zranitelné při útocích ruskými drony, uvedla agentura AP s odvoláním na zdroje v americké armádě.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy