Rada ČT překračuje pravomoci. Seznamy třídící novináře jsou nepřijatelné, ozval se fond nezávislé žurnalistiky

Nadační fond nezávislé žurnalistiky (NFNZ) a Český národní výbor Mezinárodního tiskového institutu (CZ IPI) vyzvaly Radu České televize, aby nepřekračovala své pravomoci vymezené zákonem a aby vysvětlovala veřejnosti své zásadní kroky. Reagovaly tak na požadavek rady na vytvoření seznamu novinářů ČT, které negativně vnímá veřejnost, a na údajně nedostatečnou komunikaci při nedávném odvolání dozorčí komise Rady ČT.

Česká televize, ilustrační foto
doporučujeme

Kvůli obavám z ohrožení nezávislosti ČT v úterý demonstrovaly před budovou televize desítky lidí. Někteří radní odvolání dozorčí komise zdůvodnili tím, že rozhodovala laxně a nekompetentně a ztratila jejich důvěru.

Členka rady Hana Lipovská, která navrhla odvolání dozorčí komise, na svém facebookovém profilu uvedla, že k odvolání se schylovalo téměř rok a nedůvěru komisi vyjádřil i nynější kritik jejího odvolání Zdeněk Šarapatka nebo tehdejší předseda rady Jan Bednář. Vrcholem mělo být podle Lipovské nekompetentní jednání komise při jednání o koupi pozemků pod ostravským studiem, kdy nedodala potřebné podklady včetně posudků.

Dozorčí komisi odvolala minulý týden Rada ČT podle sdružení žurnalistů bez toho, aby byl bod zařazen v programu. V průběhu jednání ani následně tento krok rada nekomunikovala a nijak nevysvětlila, tvrdí nezávislí novináři.

V dalším jednání Rada ČT diskutovala o mediálních ohlasech a vnímání ČT v médiích. V té souvislosti vznikl požadavek, aby vedení televize dodalo radě seznam novinářů ČT, kteří jsou v médiích vnímáni negativně.

Podle výkonného ředitele NFNZ Josefa Šlerky je zcela mimo pravomoci rady, aby se zabývala jednotlivými novináři a žádosti o jakékoliv seznamy třídící novináře jsou nepřijatelné.

Česká televize ani další veřejnoprávní média nemá být podle prohlášení chráněna před kritikou, avšak orgány určené pro její dozor musí učinit maximum pro to, aby jejich rozhodnutí byla jasně, zřetelně a odůvodněně vysvětlena veřejnosti. Musí se pohybovat v hranicích vymezených jim zákony a nemohou svůj prostor rozšiřovat podle uvážení jednotlivých členů. Když tak nečiní, vytvářejí prostor nejen pro spekulace o motivech svých rozhodnutí, ale i pro nejrůznější politické hry, uvádí prohlášení obou sdružení.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Neshody v koalici. Babiš a Hamáček mají o daních jinou představu, posun je…

26.11.2020 18:09 V koalici dál není shoda na podobě daňového balíčku, který bude projednávat Senát. Premiér Andrej…

Rusnok reaguje na vládu, její rozpočtová politika prý může urychlit…

26.11.2020 17:21 Snaha podpořit více ekonomiku pomocí rozpočtové politiky vlády, například v podobě snížení daní, by…

Koudelka nedrží ústa a krok s Hradem, Zeman na něj hledá špínu. Vítejte v…

26.11.2020 17:11 Aktualizováno KOMENTÁŘ – Neštítí se žádných praktik. Prezident Miloš Zeman dává otevřeně najevo, jak moc mu vadí…

Lipavský žádá Petříčka, aby odebral Nejedlému diplomatický pas. Proč…

26.11.2020 17:05 Aktualizováno Pirátský poslanec a místopředseda sněmovního zahraničního výboru Jan Lipavský vyzval ministra…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama