Rada ČT překračuje pravomoci. Seznamy třídící novináře jsou nepřijatelné, ozval se fond nezávislé žurnalistiky

Nadační fond nezávislé žurnalistiky (NFNZ) a Český národní výbor Mezinárodního tiskového institutu (CZ IPI) vyzvaly Radu České televize, aby nepřekračovala své pravomoci vymezené zákonem a aby vysvětlovala veřejnosti své zásadní kroky. Reagovaly tak na požadavek rady na vytvoření seznamu novinářů ČT, které negativně vnímá veřejnost, a na údajně nedostatečnou komunikaci při nedávném odvolání dozorčí komise Rady ČT.

Česká televize, ilustrační foto
doporučujeme

Kvůli obavám z ohrožení nezávislosti ČT v úterý demonstrovaly před budovou televize desítky lidí. Někteří radní odvolání dozorčí komise zdůvodnili tím, že rozhodovala laxně a nekompetentně a ztratila jejich důvěru.

Členka rady Hana Lipovská, která navrhla odvolání dozorčí komise, na svém facebookovém profilu uvedla, že k odvolání se schylovalo téměř rok a nedůvěru komisi vyjádřil i nynější kritik jejího odvolání Zdeněk Šarapatka nebo tehdejší předseda rady Jan Bednář. Vrcholem mělo být podle Lipovské nekompetentní jednání komise při jednání o koupi pozemků pod ostravským studiem, kdy nedodala potřebné podklady včetně posudků.

Dozorčí komisi odvolala minulý týden Rada ČT podle sdružení žurnalistů bez toho, aby byl bod zařazen v programu. V průběhu jednání ani následně tento krok rada nekomunikovala a nijak nevysvětlila, tvrdí nezávislí novináři.

V dalším jednání Rada ČT diskutovala o mediálních ohlasech a vnímání ČT v médiích. V té souvislosti vznikl požadavek, aby vedení televize dodalo radě seznam novinářů ČT, kteří jsou v médiích vnímáni negativně.

Podle výkonného ředitele NFNZ Josefa Šlerky je zcela mimo pravomoci rady, aby se zabývala jednotlivými novináři a žádosti o jakékoliv seznamy třídící novináře jsou nepřijatelné.

Česká televize ani další veřejnoprávní média nemá být podle prohlášení chráněna před kritikou, avšak orgány určené pro její dozor musí učinit maximum pro to, aby jejich rozhodnutí byla jasně, zřetelně a odůvodněně vysvětlena veřejnosti. Musí se pohybovat v hranicích vymezených jim zákony a nemohou svůj prostor rozšiřovat podle uvážení jednotlivých členů. Když tak nečiní, vytvářejí prostor nejen pro spekulace o motivech svých rozhodnutí, ale i pro nejrůznější politické hry, uvádí prohlášení obou sdružení.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Žalobci žádali trest za příspěvek o prezidentovi, u NS neuspěli

09.03.2021 09:56 Nejvyšší soud (NS) zamítl dovolání žalobců, kteří trvali na potrestání bývalého radního Jesenice u…

Havlíček: Vláda schválila dva nové kompenzační programy

08.03.2021 21:50 Aktualizováno Vláda dnes chválila dva nové kompenzační programy. První se bude týkat příspěvku 500 korun na…

Babiš odletí ve středu na návštěvu Izraele, Petříček příští týden navštíví…

08.03.2021 20:41 Premiér Andrej Babiš (ANO) ve středu odpoledne poletí na dvoudenní návštěvu Izraele, kde bude…

Pracovníci sociálních služeb dostanou odměnu 15.000 až 50.000 korun,…

08.03.2021 18:36 Pracovníci v sociálních službách dostanou za svou práci od podzimu v dalších vlnách epidemie…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama