Neziskovky vyzvaly Babiše k změně zástupců ve výboru EU

Neziskové organizace (NNO) se ohradily proti jmenování dvou zástupců svého sektoru do Evropského hospodářského a sociálního výboru (EHSV), který je poradním orgánem Evropské komise. Vadí jim, že vláda na místa expertů NNO schválila poradce premiéra Andreje Babiše (ANO), ekonoma Jaroslava Ungermana, a výkonnou ředitelku pro Společnou zemědělskou politiku v Agrární komoře Jarmilu Dubravskou. Vyplývá to z dopisu, který zástupci neziskových organizací adresovali premiérovi. Vyzvali ho v něm ke sjednání nápravy.

Andrej Babiš, premiér ČR a předseda hnutí ANO
doporučujeme

Vláda schválila nové členy EHSV na období do roku 2025 v pondělí 25. května. Zástupci neziskového sektoru v něm se mají stát jako dosud poradkyně Zuzana Brzobohatá a ředitel Charity ČR Lukáš Curylo, nově pak Ungerman a Dubravská. Poslední dva jmenované nominovala Rada vlády pro nevládní neziskové organizace (RVNNO) jen třemi, respektive jedním hlasem z 23, řekl ČTK předseda České rady dětí a mládeže (ČRDM) Aleš Sedláček.

Naopak dosavadní členy výboru Pavla Trantinu a Romana Hakena, kteří podle Sedláčka získali po 18 hlasech, Úřad vlády podle informací na webu vlády z původní nominace stáhl. O změně podle zástupců neziskových organizací rozhodl premiér, který je zároveň předsedou RVNNO.

"Oceníme, pokud sjednáte nápravu tohoto omylu dříve, než dojde ke jmenování Radou Evropské unie a než budeme muset pana Ungermana a paní Dubravskou vyzvat k rezignaci," napsali zástupci neziskových organizací v dopisu premiérovi. Kromě Sedláčka ho podepsali ředitelé Asociace pro podporu demokracie a lidských práv, Českého fóra pro rozvojovou spolupráci nebo platformy romských nevládních neziskových organizací RomanoNet a dalších pěti platforem. Současné funkční období členů EHSV končí v září.

Členové EHSV, jehož pravomoci v EU jsou konzultační, mají ve třech skupinách zastupovat zaměstnavatele, odbory a neziskové organizace. Nejsou zaměstnanci EU. Nemají zastávat zájmy svého státu, ale organizací, které zastupují, řekl Sedláček. Nominace Ungermana je podle zástupců neziskových organizací s tímto v rozporu, jelikož svůj zájem o místo v EHSV zdůvodnil obhajobou zájmů ČR a potřebou větší loajality zástupců ČR s vládou.

Ungerman je nyní členem výboru za odbory. Dubravská je ve výboru za Slovensko a hájí zájmy zaměstnavatelů v zemědělském sektoru. Pro jejich nominaci za neziskové organizace se premiér rozhodl kvůli snaze o genderovou vyváženost a pravidelnou rotaci expertů, napsala zástupcům neziskového sektoru státní tajemnice pro evropské záležitosti Milena Hrdinková. Její dopis má ČTK rovněž k dispozici. Podle Sedláčka by ale převaha mužů na původním seznamu nominovaných za neziskový sektor neměla být problém, protože odbory či zaměstnavatele bude ve výboru hájit zase naopak více žen.

Trantina je nyní v EHSV místopředsedou skupiny zastupující neziskové organizace. Pracuje ve Skautské nadaci Jaroslava Foglara. Stejně jako v minulosti ho do výboru opět navrhla ČRDM, která sdružuje 97 spolků dětí a mládeže se zhruba 200.000 členy a které v minulosti předsedal. Haken se zabývá agendou sociálního podnikání, životního prostředí nebo SMART cities. Ungermana nominovala Nadace Zemědělské fórum, jejímž zakladatelem je Odborový svaz pracovníků zemědělství a výživy - Asociace svobodných odborů ČR. Dubravská byla nominována Agrární komorou ČR.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Praha bude kvůli koronaviru šetřit, oznámil Hřib. V diskuzi kritizoval…

12.07.2020 12:31 Pražský magistrát bude kvůli koronavirové krizi šetřit na běžných výdajích. Jako první přijdou na…

Levná nafta české kamioňáky likviduje. Ministr Havlíček slibuje snížení…

12.07.2020 08:00 Po deseti letech by se Češi mohli dočkat změn u spotřební daně z pohonných hmot, jejíž sazby by se…

Stát dlouho nechtěl přiznat chybu, proto doly na Karvinsku běžely dále,…

11.07.2020 21:13 Aktualizováno ROZHOVOR – Její hněv neutichá. Místopředsedkyně České pirátské strany Olga Richterová se zlobí na…

Okamura v projevu před členy SPD opět napadl Evropskou unii

11.07.2020 15:37 Aktualizováno Předseda SPD Tomio Okamura opět zaútočil na Evropskou unii. Na dnešním celostátním grémiu hnutí v…

Související:

Právě se děje

Další zprávy