Odměny za boj s koronavirem: Poskytovatelé sociálních služeb mohou žádat o dotace

Poskytovatelé sociálních služeb mohou ode dneška žádat ministerstvo práce o peníze na odměny pro své pracovníky za jejich práci v době koronavirové epidemie. Podle odpracovaných hodin, druhu činnosti a rizika nákazy jim pak budou moci za měsíc vyplatit zhruba 10.000, 20.000 či 40.000 korun, a to za období od 13. března do konce května.

Jana Maláčová (ČSSD)
doporučujeme

Vyhlášení dotací na odměny oznámila dnes ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD). Na svém twitteru uvedla, že dotace na odměny se připravily v rekordním čase.

Svůj záměr vyplatit mimořádnou podporu sociálním službám na ocenění pracovníků a dorovnání zvýšených nákladů kvůli koronavirové infekci ministryně zveřejnila na začátku dubna. Kabinet návrh začal projednávat o tři týdny později. Schválil ho po dvou týdnech 7. května, ale jen část na odměny. Vyčlenil na ně 5,2 miliardy. Podle původního plánu měla vláda rozhodnout dřív, žádosti o dotace se měly začít podávat 4. května a peníze měly poskytovatelům dorazit do poloviny července.

Maláčová už dřív řekla, že se nemoc covid-19 objevila ve 20 zařízeních. Jejich pracovníci v přímé péči mohou dostat zhruba 40.000 korun hrubého a ostatní zaměstnanci pak 20.000 korun, pokud za měsíc odpracovali plných 170 hodin. Na hodinu odměna činí 235 a 115 korun. V domovech, kde nákaza nebyla, by personál měl dostat 10.000 korun hrubého měsíčně při plné pracovní době. Je to 59 korun na hodinu.

Žádosti je možné posílat do 15. června jen elektronicky. Peníze získají státní, krajská, obecní, nezisková, církevní i soukromá zařízení s registrací k poskytování služeb. Stacionáře a další poskytovatelé, jimž vláda nařídila od 16. března zavřít, mohou dostat částku jen na část doby. Obdržet ji mohou na dny po obnovení provozu. Požádat mohou také o sumu na odměny pro své pracovníky, kteří dočasně vypomáhali jinde, tedy třeba v domovech pro seniory. Pokud žadatelé dostali už peníze na odměny z veřejných rozpočtů od krajů či obcí, tato vyplacená částka se z mimořádné dotace odečte.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Petříček chce s Dostálovou jednat o kompenzacích pro turisty kvůli covidu

05.07.2020 16:55 Ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) chce jednat s ministryní pro místní rozvoj Klárou…

Vláda bude koronavirem dotlačena k přehodnocení priorit, tvrdí Vostrá

05.07.2020 16:08 Vláda bude dotlačena vzhledem k důsledkům koronavirové krize k přehodnocení priorit. V České…

Petříček by nehlasoval pro usnesení vlády proti rezoluci EP

05.07.2020 15:19 Ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) by nehlasoval pro usnesení vlády kritizující rezoluci…

Klaus kritizuje vládu i podporu ekonomiky: Pro mě je to konec světa,…

05.07.2020 13:23 Bývalý prezident Václav Klaus kritizuje navržený deficit státního rozpočtu na letošní rok 500…

Související:

Právě se děje

Další zprávy