Odměny za boj s koronavirem: Poskytovatelé sociálních služeb mohou žádat o dotace

Poskytovatelé sociálních služeb mohou ode dneška žádat ministerstvo práce o peníze na odměny pro své pracovníky za jejich práci v době koronavirové epidemie. Podle odpracovaných hodin, druhu činnosti a rizika nákazy jim pak budou moci za měsíc vyplatit zhruba 10.000, 20.000 či 40.000 korun, a to za období od 13. března do konce května.

Jana Maláčová (ČSSD)
doporučujeme

Vyhlášení dotací na odměny oznámila dnes ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD). Na svém twitteru uvedla, že dotace na odměny se připravily v rekordním čase.

Svůj záměr vyplatit mimořádnou podporu sociálním službám na ocenění pracovníků a dorovnání zvýšených nákladů kvůli koronavirové infekci ministryně zveřejnila na začátku dubna. Kabinet návrh začal projednávat o tři týdny později. Schválil ho po dvou týdnech 7. května, ale jen část na odměny. Vyčlenil na ně 5,2 miliardy. Podle původního plánu měla vláda rozhodnout dřív, žádosti o dotace se měly začít podávat 4. května a peníze měly poskytovatelům dorazit do poloviny července.

Maláčová už dřív řekla, že se nemoc covid-19 objevila ve 20 zařízeních. Jejich pracovníci v přímé péči mohou dostat zhruba 40.000 korun hrubého a ostatní zaměstnanci pak 20.000 korun, pokud za měsíc odpracovali plných 170 hodin. Na hodinu odměna činí 235 a 115 korun. V domovech, kde nákaza nebyla, by personál měl dostat 10.000 korun hrubého měsíčně při plné pracovní době. Je to 59 korun na hodinu.

Žádosti je možné posílat do 15. června jen elektronicky. Peníze získají státní, krajská, obecní, nezisková, církevní i soukromá zařízení s registrací k poskytování služeb. Stacionáře a další poskytovatelé, jimž vláda nařídila od 16. března zavřít, mohou dostat částku jen na část doby. Obdržet ji mohou na dny po obnovení provozu. Požádat mohou také o sumu na odměny pro své pracovníky, kteří dočasně vypomáhali jinde, tedy třeba v domovech pro seniory. Pokud žadatelé dostali už peníze na odměny z veřejných rozpočtů od krajů či obcí, tato vyplacená částka se z mimořádné dotace odečte.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Vláda podpořila zákon usnadňující pohyb s asistenčními psy

13.07.2020 20:06 Lidé s asistenčními a vodicími psy mají šanci, že budou moci vstupovat se psy do veřejných prostor…

Vláda podpořila senátní návrh na ústavní právo bránit se zbraní

13.07.2020 19:37 Vláda dnes podpořila senátní návrh ústavního zákona, který do Listiny základních práv a svobod…

ČR usnadní cestování turistům z mimoevropských bezpečných zemí

13.07.2020 16:51 Lidé ze všech zemí, které Česko zařadilo na seznam bezpečných států z hlediska rizika nákazy…

Průzkum: U voličů vede ANO, získalo by dvakrát víc hlasů než ODS

13.07.2020 16:00 U voličů stále jednoznačně vede hnutí ANO, kterému by ve sněmovních volbách dalo hlas dvakrát více…

Související:

Právě se děje

Další zprávy