ODS chce navýšit podporu pro živnostníky, lidovci žádají vládu o masivnější podporu ekonomiky

Opoziční ODS chce dnes formou pozměňovacího návrhu k předloze projednávané v Senátu prodloužit pomoc pro živnostníky postižené opatřeními proti epidemii koronaviru do konce června. Návrh počítá s postupným navyšováním denní částky z dubnových 500 korun na den, přes 700 korun na den v květnu po 900 korun na den v červnu.

Červíček, Martin

Návrh představil před jednáním horní parlamentní komory předseda senátního klubu ODS Martin Červíček.

Návrh podle občanských demokratů reaguje na vládní plány na postupné rozvolňování omezení přijatých kvůli epidemii. Ty počítají s pozvolným otevíráním ekonomiky podle rizikovosti jednotlivých aktivit. Například kadeřnictví by tak měla být otevřena až mezi posledními na konci května. I když vicepremiér Karel Havlíček (za ANO) počítá s dalšími kompenzacemi, dosavadní vládní opatření včetně podpory živnostníků jsou naprogramovaná ke konci dubna.

"Není přípustné, aby možnost čerpat kompenzační bonus byla pouze do konce dubna. Osoby samostatně výdělečně činné nepotřebují drobnou almužnu, ale skutečnou pomoc," uvedl Červíček. Vláda podle něj diskriminuje některé skupiny občanů prostřednictvím svých nařízení.

Podporu živnostníkům a dalším osobám samostatně výdělečně činným ve formě jednorázového příspěvku 25.000 korun jako kompenzaci dopadů krize související s koronavirem podepsal minulý týden prezident Miloš Zeman. O takzvaný kompenzační bonus bude možné požádat do konce června, finanční správa začala žádosti přijímat před velikonočními svátky.

Ministerstvo financí odhaduje, že státní pokladnu opatření vyjde až na 17,5 miliardy korun. Příspěvek 500 korun denně je určen především těm, koho ekonomicky poškodila situace kolem epidemie koronaviru. Vyplácet se bude za období od 12. března do 30. dubna.

Lidovci žádají vládu o masivnější podporu lidem i firmám postiženým restrikcemi kvůli epidemii koronaviru, a to i za cenu zvýšení schodku státního rozpočtu. Rozsáhlejší okamžitá pomoc zabrání růstu výdajů v budoucnu kvůli zvýšené nezaměstnanosti, řekl dnes předseda KDU-ČSL Marian Jurečka. 

"Pokud pomůžeme v těchto měsících, nebudeme to muset řešit v následujících letech politikou zaměstnanosti, což by nás stálo násobně víc," uvedl Jurečka na tiskové konferenci na internetu. Lidovci podle něj předloží novely zákonů, které umožní zvýšit ošetřovné na 80 procent vyměřovacího základu ze současných 60 procent, zajistí státní podporu i lidem pracujícím na dohodu nebo těm, kdo provozují živnost jen jako vedlejší pracovní činnost, a předloží návrh, aby stát hradil podnikatelům, jejichž provozovny svým nařízením uzavřel, až 70 procent nájemného.

Podobné návrhy lidovci předkládali, už když se projednávala ve Sněmovně vládní ekonomická opatření pro řešení následků epidemie koronaviru. Úpravy ale tehdy menšinový kabinet ANO a ČSSD tolerovaný KSČM nepodpořil.

KDU-ČSL také bude chtít po vládě záruky toho, že současné programy podpory budou pokračovat i po 30. dubnu, protože podle vládního harmonogramu postupného návratu k běžnému životu bude řada podniků zavřená i po tomto datu. Chtějí i prodloužení kurzarbeitu, což je opatření, které má motivovat firmy, aby nepropouštěly zaměstnance.

Jurečka dnes také vyzval vládu k podpoře českého průmyslu, která by vedla k vytváření nových pracovních míst. "Chceme, aby vláda představila plán masivních investic do nových oborů, které mohou naši ekonomiku rychle a zásadně nastartovat," řekl. Jako příklad perspektivních oborů zmínil tuzemské firmy zaměřené na nanotechnologie.

Lékař napsal ostrý vzkaz odpůrcům očkování. Nebral si servítky

16.11.2021 18:55 Lékaři kvůli pokračující pandemii covidu-19 zažívají obrovský nápor. Přeplněné jsou nejen nemocnice…

Sněhu si zatím moc neužijeme? Předpověď počasí na měsíc

27.11.2021 06:30 Z období do posledního předvánočního týdne byl ten uplynulý nejchladnější. Další týdny až do 19.…

Česko hlásí první podezření na variantu omikron

27.11.2021 12:50 Jedna z laboratoří ověřuje možný výskyt nové koronavirové varianty omikron v Česku. Podezřelý…

Izrael je i kvůli nové mutaci na prahu vyhlášení nouzového stavu

26.11.2021 14:12 Izrael dnes kvůli nové variantě koronaviru, jež byla poprvé zaznamenána v Jihoafrické republice,…

Předpověď počasí na příští týden: Meteorologové očekávají další zlom

26.11.2021 06:30 V posledních dnech se v Česku poměrně ochladilo, podle meteorologů by ale v nadcházejícím týdnu…

Zeman opustil nemocnici, Fialu chce jmenovat v neděli

27.11.2021 17:42 Aktualizováno Prezident Miloš Zeman dnes v 15:30 opustil Ústřední vojenskou nemocnici (ÚVN) v Praze, kam byl…

Hrad řeší, jak Zeman jmenuje Fialu premiérem. Osobně to dle Vojtěcha nelze

26.11.2021 17:03 Pražský hrad i nadále připravuje nedělní jmenování předsedy ODS Petra Fialy premiérem. Podobu…

Zeman v sobotu opustí nemocnici, v neděli jmenuje Fialu premiérem

26.11.2021 13:44 Aktualizováno Prezident Miloš Zeman bude v sobotu propuštěn z Ústřední vojenské nemocnice (ÚVN), kam byl ve…

Fiala je připraven být jmenován. Se Zemanem chce jednat o dalším…

26.11.2021 12:33 Aktualizováno Předseda ODS Petr Fiala potvrdil plán na své jmenování premiérem v neděli. Předpokládá, že s…

Senát zatím převod prezidentských pravomocí nenavrhne

26.11.2021 12:22 Senát kvůli opětovné hospitalizaci prezidenta Miloše Zemana a dvoudennímu odkladu jmenování Petra…

Sněmovní výbory už budou řídit noví předsedové, plénum je potvrdilo

26.11.2021 11:29 Aktualizováno Sněmovní výbory už budou řídit noví předsedové. Sněmovna je dnes ve funkcích potvrdila. Debatu k…

SPD neprosadila sněmovní debatu o zrušení nouzového stavu

26.11.2021 09:55 Poslanci hnutí SPD neprosadili sněmovní debatu o zrušení nouzového stavu, který vyhlásila končící…

Pražský primátor Hřib se pokusí příští rok ve volbách obhájit svůj post

26.11.2021 08:25 Pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti) se pokusí v příštím roce ve volbách obhájit svůj post. Ve…

Zeman je zpět v nemocnici, nakazil se koronavirem. Příznaky nemá

25.11.2021 22:05 Aktualizováno Prezident Miloš Zeman byl dnes večer převezen do Ústřední vojenské nemocnice (ÚVN) kvůli…

V Česku bude od půlnoci znovu platit nouzový stav. Další opatření se…

25.11.2021 22:03 Aktualizováno V Česku bude kvůli epidemii covidu-19 znovu platit nouzový stav. Vláda v demisi ho na dnešním…

Související:

Právě se děje

reklama