ODS chce navýšit podporu pro živnostníky, lidovci žádají vládu o masivnější podporu ekonomiky

Opoziční ODS chce dnes formou pozměňovacího návrhu k předloze projednávané v Senátu prodloužit pomoc pro živnostníky postižené opatřeními proti epidemii koronaviru do konce června. Návrh počítá s postupným navyšováním denní částky z dubnových 500 korun na den, přes 700 korun na den v květnu po 900 korun na den v červnu.

Přidejte svůj názor 95 komentářů

Červíček, Martin
doporučujeme

Návrh představil před jednáním horní parlamentní komory předseda senátního klubu ODS Martin Červíček.

Návrh podle občanských demokratů reaguje na vládní plány na postupné rozvolňování omezení přijatých kvůli epidemii. Ty počítají s pozvolným otevíráním ekonomiky podle rizikovosti jednotlivých aktivit. Například kadeřnictví by tak měla být otevřena až mezi posledními na konci května. I když vicepremiér Karel Havlíček (za ANO) počítá s dalšími kompenzacemi, dosavadní vládní opatření včetně podpory živnostníků jsou naprogramovaná ke konci dubna.

"Není přípustné, aby možnost čerpat kompenzační bonus byla pouze do konce dubna. Osoby samostatně výdělečně činné nepotřebují drobnou almužnu, ale skutečnou pomoc," uvedl Červíček. Vláda podle něj diskriminuje některé skupiny občanů prostřednictvím svých nařízení.

Podporu živnostníkům a dalším osobám samostatně výdělečně činným ve formě jednorázového příspěvku 25.000 korun jako kompenzaci dopadů krize související s koronavirem podepsal minulý týden prezident Miloš Zeman. O takzvaný kompenzační bonus bude možné požádat do konce června, finanční správa začala žádosti přijímat před velikonočními svátky.

Ministerstvo financí odhaduje, že státní pokladnu opatření vyjde až na 17,5 miliardy korun. Příspěvek 500 korun denně je určen především těm, koho ekonomicky poškodila situace kolem epidemie koronaviru. Vyplácet se bude za období od 12. března do 30. dubna.

Lidovci žádají vládu o masivnější podporu lidem i firmám postiženým restrikcemi kvůli epidemii koronaviru, a to i za cenu zvýšení schodku státního rozpočtu. Rozsáhlejší okamžitá pomoc zabrání růstu výdajů v budoucnu kvůli zvýšené nezaměstnanosti, řekl dnes předseda KDU-ČSL Marian Jurečka. 

"Pokud pomůžeme v těchto měsících, nebudeme to muset řešit v následujících letech politikou zaměstnanosti, což by nás stálo násobně víc," uvedl Jurečka na tiskové konferenci na internetu. Lidovci podle něj předloží novely zákonů, které umožní zvýšit ošetřovné na 80 procent vyměřovacího základu ze současných 60 procent, zajistí státní podporu i lidem pracujícím na dohodu nebo těm, kdo provozují živnost jen jako vedlejší pracovní činnost, a předloží návrh, aby stát hradil podnikatelům, jejichž provozovny svým nařízením uzavřel, až 70 procent nájemného.

Podobné návrhy lidovci předkládali, už když se projednávala ve Sněmovně vládní ekonomická opatření pro řešení následků epidemie koronaviru. Úpravy ale tehdy menšinový kabinet ANO a ČSSD tolerovaný KSČM nepodpořil.

KDU-ČSL také bude chtít po vládě záruky toho, že současné programy podpory budou pokračovat i po 30. dubnu, protože podle vládního harmonogramu postupného návratu k běžnému životu bude řada podniků zavřená i po tomto datu. Chtějí i prodloužení kurzarbeitu, což je opatření, které má motivovat firmy, aby nepropouštěly zaměstnance.

Jurečka dnes také vyzval vládu k podpoře českého průmyslu, která by vedla k vytváření nových pracovních míst. "Chceme, aby vláda představila plán masivních investic do nových oborů, které mohou naši ekonomiku rychle a zásadně nastartovat," řekl. Jako příklad perspektivních oborů zmínil tuzemské firmy zaměřené na nanotechnologie.

Loading...
Vstupte do diskuze (95)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Senát zvažuje, že by ho Sněmovna ve věci NKÚ nemohla přehlasovat

06.06.2020 09:35 Senát možná bude požadovat, aby jej Sněmovna při změnách pravomocí Nejvyššího kontrolního úřadu …

Zeman letos opět plánuje dovolenou na Vysočině a v Lánech

06.06.2020 09:28 Prezident Miloš Zeman letos opět plánuje strávit dovolenou na Vysočině a v Lánech. Termíny, kdy si…

"Svině nevděčný," vynadal poslancům Topolánek. Hrušínský mluví o…

05.06.2020 22:06 Aktualizováno Kvůli rozhodnutí Poslanecké sněmovny, která odmítla poděkovat Tchaj-wanu za pomoc při koronakrizi,…

Česko vyhostilo dva ruské diplomaty, Babiš ocenil práci BIS v kauze ricin

05.06.2020 22:04 Aktualizováno Česko vyhostilo dva ruské diplomaty v souvislosti s kauzou údajné hrozby českým komunálním…

Související:

Právě se děje

Další zprávy