ODS, TOP 09 a lidovci chtějí ve Sněmovně jednat o odškodňovacím zákonu

Koalice opozičních ODS, TOP 09 a lidovců žádá, aby poslanci projednali ve středu, před čtvrteční schůzí o žádosti vlády o nouzovém stavu, alespoň v prvním čtení návrh odškodňovacího zákona. Lídři koalice to uvedli dnes před zahájením jednání Sněmovny.

Petr Fiala
doporučujeme

Podle návrhu by měl stát platit podnikatelům plnou výši fixních nákladů, pokud kvůli vládním opatřením museli činnost zastavit. V případě omezení činnosti by šlo o náhradu poloviny fixních nákladů. Obnovit by opozice chtěla také odpuštění odvodů pro živnostníky a malé firmy.

"To je nepřekročitelná podmínka, abychom se mohli s vládou nějakým způsobem bavit," uvedla předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová s odkazem na sliby, které podle ní vláda učinila v předchozích měsících, ale nenaplnila. O parametrech zákona je podle Adamové koalice ochotna diskutovat a případně je upravit. "Nám nejde o to, aby vládní koalice zvedla ruce pro naše znění. Voláme po dialogu," doplnil předseda ODS Petr Fiala.

Koalice Spolu žádá také postupný návrat žáků a studentů do škol. V první fázi by se měla prezenční výuka obnovit pro první stupeň a deváté třídy základních škol a maturitní a závěrečné ročníky škol středních. Umožněna by podle opozičních stran měla být i praktická výuka v odborných školách, a to i v omezených skupinách, a individuální výuka v základních uměleckých školách. Pro všechny učitele by měl kabinet zajistit respirátory FFP2, pro plošné testování žáků jsou pak podle ODS, KDU-ČSL a TOP 09 nutné šetrné antigenní testy.

ODS, KDU-ČSL a TOP 09 dále před odpolední schůzkou opozice a vládních stran o nouzovém stavu chtějí, aby vláda předložila krizovou legislativu a pandemický zákon.

Žádost o další prodloužení nouzového stavu do 16. března vláda schválila v pondělí. Nyní končí nouzový stav s nedělí 14. února. V minulých případech podpořili vládu poslanci KSČM, kteří ji v dolní komoře tolerují. Širší vedení komunistů ale v pátek doporučilo poslancům tentokrát pro prodloužení nehlasovat.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Poslanci si v době pandemie odhlasovali vyšší příspěvky

03.03.2021 21:59 Aktualizováno Poslanecké kluby budou letos dostávat na svůj provoz asi o desetinu vyšší příspěvky ze sněmovního…

Blatný nebere jako útok Zemanova slova, že je vyhořelý

03.03.2021 21:41 Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) nebere jako útok slova prezidenta Miloše Zemana, že na…

Sněmovna upřednostnila verzi stavebního zákona se státními úřady

03.03.2021 19:41 Poslanci dnes rozhodli, že základem pro další projednávání návrhu nového stavebního zákona už…

ODS schválila koaliční dohodu Spolu i podobu kandidátek

03.03.2021 19:15 Vedení ODS dnes schválilo koaliční smlouvu s lidovci a TOP 09 i kandidátní listiny pro letošní…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama