Ondráčkovo plagiátorství se politikům řešit nechce. KSČM zůstává chladná

Předseda ODS Petr Fiala neočekává, že poslanec Zdeněk Ondráček (KSČM) vyvodí důsledky z toho, že Univerzita Palackého v Olomouci potvrdila plagiátorství u jeho disertační práce. Zohlednit by to podle něj měli voliči.

Přidejte svůj názor 279 komentářů

Zdeněk Ondráček
doporučujeme

Poslanec KSČM Jiří Dolejš uvedl, že Ondráčkova sebereflexe by byla na místě, je ale předčasné, aby se tím zabývalo vedení strany. To dnes odpoledne na svém pravidelném zasedání Ondráčkovu kauzu neřešilo. Mluvčí Helena Grofová poté ČTK tlumočila stanovisko místopředsedy KSČM Stanislava Grospiče, že se k věci nikdo vyjadřovat nebude.

"Je to uzavřená záležitost. Je to záležitost pana poslance Ondráčka, takže se k tomu nikdo vyjadřovat nebude," tlumočila jeho stanovisko Grofová a zopakovala, že Ondráček čeká na přímé sdělení univerzity. Univerzita dnes potvrdila, že užil v práci pasáže z jiných zdrojů, aniž je citoval. V Olomouci získal Ondráček doktorát před osmi lety.

Fiala novinářům řekl, že Ondráček by měl vyvodit závěry nejen z této kauzy, ale i z dalších pochybení, včetně účasti na potlačování protirežimních demonstrací před třiceti lety. Předseda ODS však předpokládá, že tak Ondráček neučiní, z čehož mají vycházet voliči.

"Samozřejmě opisovat se nemá a při prokázaném pochybení je nějaká sebereflexe logická. Je ale především na kolegovi Ondráčkovi, jak nyní zareaguje," řekl Dolejš ČTK. Samotná obhajoba práce údajně není zpochybněna, poznamenal. Že by se tím vedení strany mělo zabývat, označil za předčasné. Ondráček, který se účastní jednání Sněmovny, odmítl opakovaně žádost novinářů, aby se k posudku vyjádřil. Po mluvčí pouze vzkázal, že o věci bude komunikovat s univerzitou, až dokument dostane písemně.

Místopředsedkyně klubu KSČM Hana Aulická Jírovcová novinářům řekla, že pokud by se informace k poslancům KSČM oficiálně dostala, asi ji klub projedná. "Jestli se to bude řešit i na výkonném výboru, to nevím," uvedla.

Ondráček podle univerzity užil v práci s názvem Násilí jako sociálně patologický jev v rodině pasáže z jiných zdrojů, aniž je citoval. Z výsledku kontroly také vyplývá, že většinu teoretické části, která tvoří více než polovinu textu, sestavil jako kompilát z poznatků, které byly v době jejího vzniku známé, aniž je sám analyzoval nebo kriticky posoudil jejich vztahy a souvislosti. Kontrola došla k závěru, že porušil zásady a zvyklosti tvůrčí vědecké práce, které obsahuje etický kodex zaměstnanců a studentů UP. Ze strany univerzity ale z toho pro Ondráčka neplyne žádný postih. Kvůli tomu, že není v současné době členem akademické obce UP, nemůže být dán podnět k projednání tohoto případu Etickou komisí rektora UP, ani zahájeno disciplinární řízení. Protože disertační práci obhájil už v roce 2011, nelze zahájit ani řízení o zneplatnění obhajoby.

Univerzita jeho práci prověřila podruhé. Poprvé to bylo, když ji odevzdal. Každá závěrečná práce na olomoucké univerzitě se povinně vkládá do programu na odhalování plagiátů Theses od roku 2011. Tehdy se však nenašlo nic podezřelého. Nyní ji zkontrolovali odborní pracovníci studijního oddělení a pedagogické fakulty.

Loading...
Vstupte do diskuze (279)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Krnáčová návrat do velké politiky vzdala, v čele ANO v Praze opět Říčař

12.11.2019 22:09 Pražskou organizaci ANO nadále povede Jan Říčař. Rozhodl o tom dnes krajský sněm hnutí. Pro Říčaře…

Zaorálek míří do Francie jednat s významnými kulturními institucemi

12.11.2019 19:29 Posílení kulturní spolupráce Česka s Francií je jedním z hlavním cílů dvoudenní návštěvy ministra…

"Ihned přijměte dětské uprchlíky." Hamáček dostal ostrý dopis od Pražských…

12.11.2019 17:37 Aktualizováno Členky spolku Pražské matky vyzvaly dnes ministra vnitra Jana Hamáčka (ČSSD), aby okamžitě podnikl…

Porostou v ČR daně? Senát o sporném balíčku rozhodne zřejmě do Mikuláše

12.11.2019 13:41 Senát o vládním návrhu na zvýšení daní rozhodne pravděpodobně do Mikuláše. Daňový balíček musí…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama