Opozice chce jednat o řešení epidemie připraveni, Babiš ji odmítl

Lídři opozičních stran, které mají hejtmany, jsou připraveni k dalším jednáním o postupu při řešení epidemie covidu-19 s vládou. Sdělili to dnes ČTK. K jednání vlády a opozičních stran, které mají největší zastoupení v Asociaci krajů, vyzval dnes šéf asociace Martin Kuba (ODS). Podle premiéra Andreje Babiše (ANO) však nyní musí konec nouzového stavu a další podobu boje s epidemií vyřešit pouze vláda s hejtmany.

Petr Fiala
doporučujeme

Sněmovna tento týden odmítla žádost vlády, aby nouzový stav pokračoval i po neděli. Kabinet považuje opatření, která může bez stavu nouze od pondělí vyhlašovat, za nedostatečná. O situaci jednal s hejtmany v pátek, další videokonference se uskuteční dnes večer. "Situace, která vznikla nedohodou vlády a opozice ve Sněmovně, staví hejtmany do role, kdy máme být těmi, kteří během 48 hodin rozhodnou, jestli je, nebo není třeba nouzový stav," uvedl Kuba. Označil to za systémově nesprávné řešení.

Předseda ODS Petr Fiala ČTK napsal, že občanští demokraté se svými hejtmany postupují společně. "K dalším jednáním jsem vládu vyzýval opakovaně, situaci je potřeba řešit. Na jednání jsem samozřejmě připraven," uvedl Fiala.

Jednat je připraven také předseda lidovců Marian Jurečka. "Požádal jsem již včera (v pátek) premiéra, ať jsme přítomni na včerejším jednání s hejtmany. Já jsem připraven jednat, protože jen jednání je cesta, jak najít dobré řešení," uvedl. Jednání by se mělo podle něj týkat zástupců vlády, hejtmanů a předsedů stran, kteří jsou ochotni sednout k jednacímu stolu. "Za KDU-ČSL je takové jednání jedinou cestou k řešení," dodal.

Předseda Starostů a nezávislých (STAN) Vít Rakušan ČTK napsal, že spolu s šéfem Pirátů Ivanem Bartošem vyzýval premiéra k jednání už v pátek, ale bez odezvy. "Sliby premiéra, že je ochoten jednat, se nenaplnily. Musíme všichni, i pan premiér, překonat svá ega," uvedl Rakušan. Vyjádření Pirátů, které v Asociaci krajů zastupuje pražský primátor Zdeněk Hřib, ČTK shání.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Policie údajně zatkla poslance Lubomíra Volného

07.03.2021 14:54 Aktualizováno Nezařazený poslanec Lubomír Volný měl být po dnešní demonstraci na Václavském náměstí zatčen. Uvedl…

Povinné testy by podle Havlíčka měly platit i pro malé firmy a úřady

07.03.2021 14:00 Povinné testování zaměstnanců by mělo brzy platit i pro malé podniky do 50 pracovníků a malé úřady.…

Schodek 500 miliard vydrží do poloviny roku, uvedla Schillerová

07.03.2021 12:39 Navýšený schodek státního rozpočtu ve výši 500 miliard korun, který koncem února schválila Sněmovna…

Stát podle Schillerové připravuje souhrnný kompenzační program

07.03.2021 12:26 Stát připravuje pro podnikatele souhrnný kompenzační program COVID 21, postaven by měl být na…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama