Opozice oceňuje práci BIS, Hrad se ohradil vůči slovům o dezinformacích

Lídři sněmovních stran v souvislosti s dnes zveřejněnou výroční zprávou Bezpečnostní informační služby (BIS) většinou oceňují práci kontrarozvědky. Někteří zástupci opozice na tiskových konferencích před začátkem jednání také kritizovali prezidenta Miloše Zemana, který má dlouhodobě k BIS výhrady. Vláda podle ministryně financí Aleny Schillerové (za ANO) ke zprávám přistupuje zodpovědně. Komunisté a SPD ve zprávě postrádají informace o jiných než ruských a čínských špionech. Mluvčí Hradu Jiří Ovčáček ČTK sdělil, že považuje za nepřijatelné, aby BIS označovala lidi s odlišným názorem za dezinformátory.

Předseda klubu KDU-ČSL Jan Bartošek práci BIS vnímá jako kvalitní a profesionální. Považuje za pozitivní, že popisuje aktivity Ruska a Číny. "Každá z těchto zemí postupuje jinak, ale každopádně patříme do silné zájmové oblasti těchto mocností," řekl. Ocenil i to, jak BIS řeší činnost potenciálních islamistických radikálů či aktivity Íránu.

Podle šéfa poslanců ODS Zbyňka Stanjury se ukazuje, že BIS funguje dobře. Zpráva je podle něj vodítkem, jak by měla vláda přistupovat k zahraniční politice. "Mnohdy vidíme snahu zlehčovat a karikovat zprávy BIS," varoval. Vyjádřil přání, aby vláda naopak věnovala zprávě pozornost natolik, aby zprávy za několik let mohly konstatovat zlepšení situace.

Předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová míní, že rizika, na něž upozorňuje BIS, se prohlubují. "Je to i vizitka toho, že vláda k závěrům nepřistupuje dost aktivně," uvedla. Vyzvala kabinet, aby nebral na lehkou váhu, kým je na Hradě obklopen prezident Miloš Zeman.

Výroční zpráva BIS: „Proruští aktivisté tak, ať již vědomě či nevědomě, podporovali vlivové operace RF a prosazovaliruské zájmy na úkor zájmů ČR."Bohužel je jejich velitel na Hradě...Budeme tlačit na vládu, aby to řešila a požadovat snížení počtu členů diplomatického sboru RF.

— Markéta Adamová (@market_a) November 26, 2019

Vláda podle Schillerové všechny informace, které od BIS dostává v některém z režimů utajení, pečlivě probírá a přistupuje k nim zodpovědně. "Bavíme se o nich a každý v rámci své kompetence s nimi pracujeme. Já se tím budu určitě velmi pečlivě zaobírat," řekla ministryně.

Zpravodajské služby podle místopředsedy vládní ČSSD Romana Onderky aktuálně nepožadují navýšení rozpočtů s odůvodněním, že aktivity cizích špionů rostou. "V případě takových požadavků se ale nebudeme bránit takové požadavky podpořit," uvedl. Předseda klubu ČSSD Jan Chvojka rozhovor o možném posílení rozpočtu označil za potenciální téma pro koaliční debatu s ANO.

Předseda poslaneckého klubu STAN Jan Farský řekl, že BIS odvádí skvělou práci. "I díky ní je ČR jednou z nejbezpečnějších zemí na světě, mají to ale těžké," uvedl. Práci podle něj komplikuje kontrarozvědce Zeman, mimo jiné tím, že opakovaně opomenul vládní návrh na jmenování jejího ředitele Michala Koudelky generálem.

Ovčáček označil za fakt, že na území ČR působí agenti cizích mocností. "A je úlohou BIS takové agenty odhalovat. Co je absolutně nepřijatelné, aby BIS označovala lidi s odlišným názorem za dezinformátory. To je útok na svobodu slova," napsal Ovčáček ČTK. BIS označila šíření dezinformací proruskými aktivisty za nejzávažnější hrozbu pro ústavnost Česka.

Člen výboru pro bezpečnost Lukáš Kolářík (Piráti) však označil zprávu o "ruských trollech" za nijak překvapivou. Organizované skupiny podle něj dokážou strhnout debatu na sociálních sítích směrem, kterým chtějí, a ovlivňují tím lidi. "Chtěl bych apelovat na čelní představitele ČR, aby nezvěrozhodňovali práci BIS," uvedl.

Zpráva BIS je další z mnoha závažných varování, že Rusko a Čína se v žádném případě nezřekly svých manipulativních taktik. Apeluji na ústavní činitele, aby nepodlamovali důvěru v naše vlastní bezpečnostní složky, jak se to bohužel nezřídka kdy děje.

— Lukáš Kolářík (@kolarik_lukas) November 26, 2019

Předseda KSČM Vojtěch Filip zprávě vyčítá, že se zabývá jen riziky z Ruska a Číny. "Těch rizik je víc. Postrádáme ve zprávě informace o aktivitách jiných zpravodajských služeb, zejména ekonomické rozvědky USA, o kterou se třeba zajímá zpravodajská služba v sousedním Německu," uvedl Filip.

Podobný názor má podle místopředsedy Radima Fialy také SPD. Hnutí podle něj jasně podporuje práci BIS pro ochranu zájmů republiky. "Je ale důležité, aby monitorovala všechny země, nejen Čínu a Rusko," řekl. BIS ve zprávě píše, že se věnuje všem tajným službám působícím v ČR, ruské a čínské aktivity jsou prioritními kvůli jejich rozsahu.

Související

Michal Koudelka

Vláda chce urychlit výstavbu OZE, prezidentovi navrhla povýšení šéfa BIS Koudelky.

Příprava výstavby obnovitelných zdrojů energie ve vybraných lokalitách by v Česku neměla trvat déle než rok. K dosažení tohoto cíle má přispět vymezení tzv. akceleračních zón určených pro jejich výstavbu podle pravidel, která schválila vláda na středečním jednání. Navrhla také povýšení šéfa BIS Michala Koudelky do hodnosti generálmajora. 

Více souvisejících

BIS Jiří Ovčáček Markéta Pekarová Adamová Jan Farský Zbyněk Stanjura Miloš Zeman Vojtěch Filip (KSČM) Michal Koudelka (BIS) špionáž Rusko Jan Bartošek Alena Schillerová Roman Onderka Česká pirátská strana

Aktuálně se děje

před 3 minutami

před 36 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Izraelská invaze do Rafahu se blíží. Město opouští statisíce lidí

Podle izraelských médií opustily město Rafah v Pásmu Gazy před blížící se izraelskou ofenzívou až statisíce lidí. Uvedla to agentura DPA.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy