Opoziční koalice apelují na vládu, aby uznávala protilátky

Koalice Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) opět vyzvala vládu, aby začala u lidí zjišťovat hladinu protilátek na koronavirus. Zástupci stran to řekli na dnešní tiskové konferenci ve Sněmovně. Také koalice Pirátů a hnutí STAN apeluje na uznávání protilátek jako dokladu o bezinfekčnosti, což uvedla v dnešní tiskové zprávě.

Vláda ČR

Podle lidoveckého poslance Víta Kaňkovského ministerstvo zdravotnictví jedná jen se svým expertním panelem a nepřibírá do diskuse odborníky, kteří mají na protilátky jiný názor. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) v neděli v České televizi uvedl, že debatu na toto téma chce dokončit v září.

Šéf poslaneckého klubu TOP 09 Vlastimil Válek apeloval na vládu, aby mobilní očkovací týmy objížděly v regionech nenaočkované lidi a snažily se jim vysvětlit význam vakcinace. Pokud lidé očkování odmítnou, měly by jim týmy podle Válka nabídnout alespoň otestování na množství protilátek.

Podle místopředsedy ODS Martina Kupky je nutné, aby vláda daleko lépe prezentovala očkování veřejnosti a bránila dezinformacím. Zároveň by kabinet měl přestat přemýšlet o nefunkčních plošných opatřeních, ale tam, kde to je nezbytně nutné, se zaměřit na lokální kroky.

Obě opoziční koalice se shodly, že je problematické vysoké číslo dosud nenaočkovaných seniorů. Podle dat Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) je bez ochrany očkováním nebo prodělaným covidem-19 asi 435.000 seniorů.

Piráti a STAN se domnívají, že by měla vláda umožnit lidem vybrat si vakcínu. Navrhovali též očkování v lékárnách. Považují za chybu, že u škol vláda dotuje PCR testy pouze 200 korunami, a většina zařízení tak přistoupila na méně spolehlivé antigenní testy.

Podle ministra Vojtěcha testování ve školách po tomto týdnu skončí. V prvním termínu po zahájení školního roku minulý týden testy potvrdily 116 pozitivních případů nákazy. Plošně bude dál platit nošení roušek ve společných prostorech škol. Nevyloučil ale, že by se časem mohly testy ve školách opět zavést na lokální úrovni. Piráti a STAN vzhledem k zhoršující se situaci v některých lokalitách nepovažují ukončení testování za správné.

Piráti a Starostové také po vládě považují přípravu strategie pro další měsíce. "Stejně tak jsme žádali vládu, aby dopředu nastavila jasné podmínky pro maloobchod a služby, aby i v případě zhoršení situace mohly v co nejširším rozsahu fungovat. A s tím dopředu nastavit i spravedlivé a dostatečné kompenzace. Jestli se tak stalo, nikdo netuší, podle současných vyjádření vlády to tak nevypadá," uvedl předseda STAN Vít Rakušan.

Epidemie koronaviru v Česku dál zrychluje, v úterý laboratoře odhalily 588 nakažených. Více pozitivních testů za jeden den bylo naposledy 25. května. Dál roste i reprodukční číslo, k dnešku stouplo na 1,48 z předchozích 1,36.

Babiš večer vystoupí s projevem ke státnímu svátku

28.10.2021 13:05 Premiér Andrej Babiš (ANO) dnes večer vystoupí s projevem, jeho tématem bude dnešní státní svátek…

Klaus: Česko stojí na křižovatce, začíná jít o všechno. Zkritizoval snahy…

28.10.2021 12:49 Česko opět stojí na klíčové křižovatce, na které začíná jít o všechno. V Míčovně na Pražském hradě…

Maláčová žádá Babiše o svolání vlády, jako řešení vidí dotace pro…

27.10.2021 20:35 Aktualizováno Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) požádala premiéra Andreje Babiše (ANO) o…

Nemáme nástroje k řešení dopadů cen energií, tvrdí ministerstvo práce

27.10.2021 16:53 Aktualizováno Ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV) oznámilo, že nemá žádné nástroje, s jejichž pomocí by…

Vláda by mohla o růstu minimální mzdy rozhodnout 5. listopadu

27.10.2021 15:49 Vláda by o zvýšení minimální mzdy pro příští rok mohla rozhodovat v pátek 5. listopadu.…

Česko se hodlá co nejaktivněji zapojit do přípravy nové Strategické…

27.10.2021 14:41 Česká republika se hodlá co nejaktivněji zapojit do přípravy nové Strategické koncepce…

NCOZ prověřuje okolí prezidenta Zemana ve dvou samostatných kauzách

27.10.2021 14:08 Aktualizováno Policisté z Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) začali prověřovat okolí prezidenta…

Podle Babiše je rozhodnutí Senátu o zvýšení platů politiků podvod nové…

27.10.2021 12:49 Aktualizováno Rozhodnutí Senátu, který dnes zamítl návrh dosluhující vlády ANO a ČSSD na zmrazení platů ústavních…

Vystrčil jednal s tchajwanským ministrem o hospodářské spolupráci či…

27.10.2021 12:21 Předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS) dnes jednal s tchajwanským ministrem zahraničí Josephem Wuem o…

Senát zamítl zmrazení platů vrcholných politiků

27.10.2021 11:12 Platy vrcholných politiků by měly vzrůst příští rok asi o šest procent. Senát dnes zamítl návrh…

Související:

Právě se děje

reklama