Petříček chce s Pompeem jednat o bezpečnosti, u večeře nebude chybět plzeňské pivo

Ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) chce se svým americkým protějškem Mikem Pompeem jednat o bezpečnosti, boji s terorismem či o rozvoji obchodních vztahů. Bude s ním chtít mluvit i o událostech v Bělorusku. Řekl to dnes na tiskové konferenci v Praze. S Pompeem se Petříček setká dnes odpoledne v Plzni, kde si připomenou letošní 75. výročí konce druhé světové války.

Tomáš Petříček
doporučujeme

Cesta amerického ministra zahraničí se připravovala už na květen v souvislosti s výročím konce druhé světové války, kvůli pandemii koronaviru ale byla odložena. Oba politici proto dnes budou jednat v Plzni, kterou americká armáda na konci války osvobodila. 

Pompeo zahajuje v Česku svou cestu po čtyřech středoevropských zemích, při níž navštíví také Slovinsko, Rakousko a Polsko. "Jsme rád, že zahájením středoevropského turné právě v Česku potvrzujeme velmi dobré vztahy mezi Českou republikou a Spojenými státy," řekl Petříček.

Při jednání s Pompeem chce navázat na témata, která česká a americká diplomacie projednávala už v minulosti, tedy na bezpečnostní spolupráci, na otázky vztahů s Čínou a Ruskem, rozvoj obchodních vztahů, boj proti terorismu nebo rozvoj vědecké a technické spolupráce.

V otázce bezpečnosti budou oba politici podle Petříčka mluvit o společném působení v Afghánistánu nebo o další spolupráci při boji proti terorismu i v jiných oblastech světa. Bude s ním chtít mluvit i o reakci mezinárodního společenství na události v Bělorusku a jeho hlavním městě Minsku, kde režim prezidenta Alexandra Lukašenka tvrdě potlačil demonstrace odmítající výsledek nedělních prezidentských voleb.

O vztazích s Čínou by měl Pompeo mluvit i na své schůzce se Zemanem nebo při vystoupení v Senátu. Prezident a horní komora se přitom v postoji k Číně významně rozcházejí, podle Petříčka ale nebylo nutné předem sjednocovat jejich pozice. "Mike Pompeo, věřím, že projedná jak s prezidentem, tak se zástupci Senátu pohled Spojených států na vztahy s Čínou. My ale jako členský stát Evropské unie vycházíme z toho, že máme zájem na budování vztahů EU-Čína. Necheme zde nějakým způsobem přispívat k vytváření dvou bloků, nechceme návrat ke studenoválečné situaci," řekl.

Petříček ale zároveň upozornil na to, že EU je blízkým partnerem Spojených států a vnímá řadu argumentů, které Washington vůči Pekingu vznáší. Český ministr také zdůraznil, že i když mají EU a USA řadu sporů, stále převažují věci, které oba bloky spojují.

Petříček a Pompeo v Plzni navštíví muzeum Patton Memorial Pilsen a společně položí věnce u památníku Díky, Ameriko! Na závěr společného programu oba ministry čeká prohlídka pivovaru Plzeňský Prazdroj a neformální večeře v pivovaru za účasti amerického velvyslance Stephena Kinga. Petříček v té souvislosti řekl, že chce představit Pompeovi české kulturní dědictví, kterým je plzeňské pivo.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Babiš přiznal, že důchodovou reformu vláda asi nestihne

17.09.2020 17:41 Aktualizováno Nynější vláda pravděpodobně nestihne připravit důchodovou reformu. Při sněmovních interpelacích to…

Babiš: Schodek rozpočtu se k 16. září prohloubil na 254 miliard

17.09.2020 16:50 Státní rozpočet vykazoval k 16. září schodek 254 miliard korun. Proti konci srpna se schodek…

Říjnových voleb se chce účastnit 67 procent lidí

17.09.2020 16:31 K říjnovým volbám do Senátu a krajských zastupitelstev chce přijít 67 procent lidí, z toho 42…

Strany řeší, jak kvůli covidu-19 upravit své volební štáby

17.09.2020 15:30 Do poslední chvíle budou pravděpodobně politické strany zvažovat, jakou podobu bude mít s ohledem…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama