Piráti uspěli u soudu. Nemusí platit pokutu, kauza se vrací k dalšímu řízení

Piráti uspěli u Krajského soudu v Brně, kde se bránili pokutě 55.000 korun od Úřadu pro dohled nad hospodařením politických stran a politických hnutí. Soud dnes rozhodnutí úřadu zrušil a věc vrátil k dalšímu řízení, řekla bez detailů mluvčí soudu Eva Angyalossy. Dohledový úřad uvedl, že nemá k dispozici celé rozhodnutí soudu, a proto se nemůže vyjádřit. Piráti rozhodnutí soudu uvítali.

Přidejte svůj názor

Česká pirátská strana
doporučujeme

Piráti dostali pokutu 55.000 korun za to, že v termínu před sněmovními volbami, které se uskutečnily v roce 2017, nezveřejnili na internetu informace o financování volební kampaně ani údaje o dárcích. Proti pokutě se rozhodli bránit u soudu a ten jim vyšel vstříc. "Rozhodnutí úřadu se ruší a věc se mu vrací k dalšímu řízení," řekla Angyalossy. K odůvodnění neřekla nic bližšího.

"Jsme rádi, že soud uznal, že původně vyměřená pokuta byla neopodstatněná, jelikož zákon o volbách a občanský zákoník neuvádí přesnou lhůtu, hovoří pouze o takzvané obvyklé denní době," řekla mluvčí strany Karolína Sadílková. Podle ní Piráti dodrželi veškeré náležitosti. "Ostatně Piráti jsou od počátku stranou s transparentním hospodařením, kdy lze veškeré výdaje i dary v rámci kampaní či hospodaření strany obecně vždy veřejně dohledat," dodala Sadílková.

Mluvčí úřadu Linda Hrubešová ČTK řekla, že úřad nemá k dispozici celé rozhodnutí soudu. "Proto se k věci nemůžeme vyjádřit. Obecně vítáme každé rozhodnutí soudu, které úřadu umožní dále zpřesňovat jeho výkladovou praxi," uvedla Hrubešová. Úřad může podat kasační stížnost, podle Hrubešové ale není jasné, jak bude postupovat.

Dohledový úřad rozdal už mnoho pokut v souvislosti s různými volbami. Ze sněmovních stran dostali jako Piráti stejnou pokutu za stejný prohřešek v parlamentních volbách i Starostové a nezávislí, kteří se také brání u soudu, a také KSČM obdržela pokutu 68.000 za nezveřejnění dárců v termínu a neoznámení internetových stránek úřadu. U STAN ani KSČM dosud soud nerozhodl, uvedla mluvčí Hrubešová.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Tajná kompro nahrávka? Babiš neskutečně zuřil. Novinář prozradil pikantní…

22.10.2019 23:11 Aktualizováno Slovensko žije kauzou kolem spisu Gorila. Investigativní novinář Marek Vagovič píšící pro server…

Předsedkyní hnutí ANO v Brně se stala Karin Karasová

22.10.2019 21:41 Předsedkyní hnutí ANO v Brně-městě se dnes stala starostka městské části Brno-Královo Pole Karin…

Zeman navštíví 16. listopadu Slovensko, s Čaputovou otevře Český dům

22.10.2019 17:18 Prezident Miloš Zeman navštíví 16. listopadu Slovensko. Setká se se slovenskou prezidentkou Zuzanou…

Horní Rakousy žalují na Česko v Bruselu. Spor o Temelín a Dukovany eskaluje

22.10.2019 17:03 Aktualizováno Rakouská spolková země Horní Rakousy se obrátila na Evropskou komisi (EK) s požadavkem, aby…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama