Politici vyšachovali ANO. Z deseti vítězných krajů má jisté vedení ve třech

Dojednané nebo už podepsané koalice má devět dní po volbách 11 ze 13 krajů. Hnutí ANO, které vyhrálo volby v deseti krajích, má zatím jisté vedení ve třech. V pěti krajích složí koalici strany bez vítězného hnutí ANO.

Volby, ilustrační foto

Podpisy koaličních smluv většina koalic chystá na tento týden, minulý týden byly podepsané v Moravskoslezském a Pardubickém kraji. O podobě krajské koalice se nadále jedná v Plzeňském kraji, volby tam vyhrálo ANO, o koalici budou jednat STAN a Piráti s ODS a TOP 09. Komplikovaná povolební situace je v Karlovarském kraji.

Memorandum o vzájemné spolupráci dnes podepsali v Olomouckém kraji zástupci Pirátů se STAN, ODS a Spojenců-Koalice pro Olomoucký kraj. Hejtmanem bude lídr Pirátů a STAN Josef Suchánek, dosavadní ředitel Správy kolejí a menz Univerzity Palackého. V 55členném zastupitelstvu získá tato koalice většinu 32 hlasů. Vítězné hnutí ANO zůstane s SPD v opozici.

V Plzeňském kraji se o víkendu STAN a Piráti dohodli s ODS a TOP 09, že budou v úterý odpoledne dál jednat o podobě koalice. STAN a Piráti zároveň oznámili, že už o možné koalici nebudou jednat s ANO jako s vítěznou stranou. Zástupci ODS ještě jednali s ANO, které vzneslo nárok na funkci hejtmana. To ODS odmítá a nehodlá zatím s hnutím pokračovat v jednání. Podle ANO jsou jednání s ODS pozastavená, ale nikoliv ukončená.

Komplikovaná je situace v Karlovarském kraji, strany budou pokračovat v hledání varianty většinové koalice. Koalici se pokusilo hned po volbách sestavit vítězné ANO s ODS+KDU-ČSL, s hnutím Místní a SNK1 - Starostové našeho kraje. O sestavení koalice se pokouší i STAN, Piráti a Volba pro Karlovarský kraj. Piráti odmítli nabídku ANO na koaliční spolupráci.

Tento týden by měly koaliční smlouvy podepisovat v Libereckém, Královéhradeckém, Jihomoravském a ve Zlínském kraji. Koaliční dohodu a programové prohlášení připravují v Libereckém kraji Starostové pro Liberecký kraj (SLK), Piráti a ODS, hejtmanem bude opět Martin Půta ze SLK, hotovo by chtěly mít do konce tohoto týdne. Smlouvu by mohly podepsat tento týden i čtyři subjekty v Královéhradeckém kraji. Vítězná koalice ODS, STAN a Východočeši půjde dohromady s TOP 09, KDU-ČSL a Piráty, hejtmanem bude Martin Červíček z ODS.

Ve Zlínském kraji je podpis koaliční smlouvy plánovaný na pátek, vítězné hnutí ANO se dohodlo s Piráty, ODS a ČSSD, hejtmanem bude Radim Holiš z ANO. Smlouvu ještě musejí schválit stranické orgány zastoupených subjektů. Do pátku by měli mít smlouvu podepsanou i v Jihomoravském kraji. Kraj povede koalice KDU-ČSL, Pirátů, ODS se Svobodnými a Starosty pro jižní Moravu, hejtmanem by měl být lidovec Jan Grolich. Koalice se obejde bez vítězného hnutí ANO.

Ve Středočeském kraji budou tento týden pracovat na programovém prohlášení, které bude součástí koaliční smlouvy. Vítězní Starostové se na spolupráci dohodli s ODS, Piráty a Spojenci pro Středočeský kraj, hejtmankou bude Petra Pecková za Starosty. V Jihočeském kraji chtějí koalici uzavřít ODS s ČSSD a KDU-ČSL s TOP 09 a Jihočechy, hejtmanem bude Martin Kuba z ODS.

Znění koaliční smlouvy se připravuje také v kraji Vysočina. Na povolební spolupráci se dohodlo uskupení ODS a Starostů pro občany s dalšími čtyřmi stranami, vítězné hnutí ANO mezi nimi není. Hejtmanem bude Vítězslav Schrek z ODS. V Ústeckém kraji se na spolupráci dohodlo vítězné ANO s druhou ODS a Spojenci pro kraj, hejtmanem bude Jan Schiller (ANO). Jména radních a priority chtějí mít koncem tohoto týdne domluvené.

Už minulý týden byly podepsány koaliční smlouvy v Moravskoslezském a Pardubickém kraji. V Moravskoslezském kraji se na spolupráci dohodli zástupci vítězného hnutí ANO s ODS kandidující společně s TOP 09, s lidovci a nově proti předchozímu volebnímu období se sociálními demokraty. Koalice bude mít v 65členné krajské radě převahu 46 hlasů, hejtmanem bude znovu Ivo Vondrák z ANO. V Pardubickém kraji podepsali v pátek koaliční smlouvu na další období zástupci uskupení 3PK - Pro prosperující Pardubický kraj, ODS s TOP 09, Koalice pro Pardubický kraj (KPK) a STAN. Kraj potřetí za sebou povede hejtman Martin Netolický (3PK).

Studentským volbám vévodily obě opoziční koalice

21.09.2021 18:30 Aktualizováno Studentské volby do Sněmovny vyhrála koalice Piráti a Starostové, která získala 30,4 procenta hlasů…

Tendr na Dukovany by mohla vypsat ještě současná vláda, připustil to…

21.09.2021 17:27 Tendr na stavbu nového bloku Jaderné elektrárny Dukovany by mohla po sněmovních volbách oficiálně…

MPSV vyplatilo poradcům přes 4 miliony, Stropnický mezi nimi není

21.09.2021 16:48 Ministerstvo práce vyplatilo v prvním pololetí za poradenské služby přes 4,2 milionu korun. Většinu…

Prezident Zeman ani dnes neopustí nemocnici

21.09.2021 15:42 Prezident Miloš Zeman ještě dnes zůstane v Ústřední vojenské nemocnici (ÚVN). ČTK to potvrdila…

Maláčová předloží vládě návrh krizového ošetřovného pro případ zavírání…

21.09.2021 14:52 Aktualizováno Ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD) se chystá v pondělí vládě předložit návrh na zavedení…

Schillerová kritizuje očekávaný růst sazeb ČNB

21.09.2021 11:10 Očekávané zvyšování úrokových sazeb Českou národní bankou není podle ministryně financí Aleny…

Růst minimální mzdy na 18.000 Kč je mimo debatu, míní Schillerová

21.09.2021 10:29 Návrh koaliční ČSSD na zvýšení minimální mzdy z nynějších 15.200 na 18.000 korun je mimo debatu. Na…

Policie opět navrhuje obžalovat premiéra Babiše

20.09.2021 20:57 Pražští kriminalisté dnes předali doplněný vyšetřovací spis v dotační kauze Čapí hnízdo Městskému…

Zeman nadále zůstává v nemocnici. Jde o jeho nejdelší hospitalizaci

20.09.2021 19:46 Prezident Miloš Zeman i dnes zůstával v péči lékařů Ústřední vojenské nemocnice v Praze.…

Vláda chce těsně před volbami zmrazit platy politiků

20.09.2021 15:53 Vláda chce těsně před volbami 5. října projednat ve Sněmovně návrh na zmrazení platů politiků. Dnes…

Související:

Právě se děje

reklama