Poslance čeká další debata o státním rozpočtu, chtějí přesunout desítky miliard korun

Poslanci budou na nadcházející řádné schůzi schvalovat návrh státního rozpočtu na příští rok, který navrhla vláda se schodkem 320 miliard korun. Budou se také muset vypořádat s předlohami, které jim vrátil Senát. Patří k nim čtveřice zákonů nové odpadové legislativy, která má zejména posunout konec skládkování o šest let na rok 2030. Před schvalováním je ve Sněmovně například takzvaný nízkouhlíkový zákon, který se týká výkupu elektřiny z plánovaného bloku Jaderné elektrárny Dukovany.

Schůze dolní komory začne v úterý odpoledne. Plánovaná je na dva týdny. S týdenní přestávkou na jednání výborů by schůze měla skončit v pátek 18. prosince. Kromě úterního projednání zákonů vrácených Senátem by se měli poslanci vzhledem k epidemii covidu-19 nadále scházet v polovičním počtu. K případnému přehlasování senátních úprav předloh jsou nutné hlasy nadpoloviční většiny všech poslanců, tedy nejméně 101 z nich.

Návrh rozpočtu bude jedním z nejsledovanějších bodů schůze. Poslance čeká ve středu jeho druhé čtení a o dva týdny později závěrečné schvalování. Ve druhém čtení dostanou poslanci příležitost vznášet své návrhy na přesuny peněz uvnitř rozpočtu, jeho základní paramenty včetně deficitu už měnit nemohou. Dosud se sešly požadavky na přesuny peněz řádově za desítky miliard korun.

Závěrečné schvalování rozpočtu zkomplikoval postoj rozpočtového výboru, jenž tento týden nepřijal příslušné doporučení pro plénum. Doporučení nezískalo podporu vládních sociálních demokratů ani komunistů, kteří v dolní komoře menšinový kabinet ANO a ČSSD tolerují. Poslancům KSČM se totiž nepodařilo prosadit ve výboru snížení armádních výdajů o deset miliard korun. Se svými požadavky na přesuny peněz neuspěli ani sociální demokraté.

V případě nového odpadového zákona chce Senát zejména odsunout jeho účinnost o rok. Podle senátorů nejsou dostatečně připraveny prováděcí předpisy, což by mohlo po konci letoška způsobit chaos v nakládání s odpady. Různé úpravy žádá horní komora v dalších souvisejících předlohách. Novelu, která má stanovit minimální počet sběrných míst na obaly, zcela odmítl. Podle kritiků by předloha fakticky zachovala monopol jedné z obalových společností. Senátoři poslancům vrátili k opětovnému projednání také třeba vodní novelu proti suchu, kterou by chtěli zjednodušit obnovu koryt malých toků.

Předloha související s Dukovany budí kritiku části opozice. Prosazuje například, smlouva o výkupu elektřiny respektovala české bezpečnostní zájmy, což míří proti možným dodavatelům stavby elektrárny z Ruska a z Číny. Před schvalováním je ve Sněmovně také například nová regulace zdravotnických prostředků a horní novela, která má odvrátit případné budoucí výdaje státu na odstraňování následků hornické činnosti v případě nezodpovědného hospodaření těžebních společností.

Návrh programu schůze Sněmovny čítá celkem více než 490 bodů. Stejně jako při minulých schůzích se nepředpokládá, že se poslanci stihnou vypořádat se všemi.

Související

Andrej Babiš

Babiš kvůli migračnímu paktu zaútočil na Fialu s Rakušanem

Expremiér Andrej Babiš (ANO) označil unijní migrační pakt na čtvrteční mimořádné schůzi za největší zradu v novodobých českých dějinách, ze které obvinil premiéra Petra Fialu (ODS) a ministra vnitra Víta Rakušana (STAN). Dohoda podle Babiše obsahuje skryté uprchlické kvóty a zavazuje země k přijímání migrantů z afrických či blízkovýchodních zemí. 

Více souvisejících

Poslanecká sněmovna státní rozpočet zákony Jaderná elektrárna Dukovany

Aktuálně se děje

před 3 minutami

před 3 minutami

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

před 32 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Tanky ABRAMS, ilustrační fotografie

Ukrajina stáhla z bojiště americké Abramsy

Ukrajina dočasně stáhla z bojiště americké tanky Abrams M1A1. Ukázaly se jako zranitelné při útocích ruskými drony, uvedla agentura AP s odvoláním na zdroje v americké armádě.

před 8 hodinami

včera

Film Rivalové

RECENZE: Rivalové rozehrávají drama milostného trojúhelníku na tenisovém kurtu

Česká kina pohostí rozhodující tenisový zápas, který v závěru není ani tak důležitý ze sportovního hlediska, jako z toho osobního. Stojí proti sobě dva muži, jejichž mladistvé přátelství skrečovala společná láska k jedné ženě. Rivalové v melodramatických konturách konstruují milostný trojúhelník, jehož exekuce je jedna z těch nejlepších za poslední dobu. 

včera

Harvey Weinstein

Odvolací soud zrušil odsuzující verdikt nad Weinsteinem

Nejvyšší soud amerického státu New York ve čtvrtek zrušil rozsudek nad hollywoodským producentem Harveym Weinsteinem z roku 2020, ve kterém byl uznán vinným ze sexuálních trestných činů. Nařídil zároveň nový proces v případě.

včera

Dvojí kvalita potravin? Nestlé čelí vážnému obvinění, má nadržovat bohatším zemím

Švýcarská potravinářská firma Nestlé odmítla tvrzení nevládní organizace Public Eye, která tvrdila, že do svých výrobků v rozvojových zemích přidávala cukr, zatímco ve stejných produktech na evropském trhu je prodává bez cukru.  

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy