Poslanci pěti stran navrhují zákaz posílat děti pod čtyři roky do ústavů

Poslankyně a poslanci z pěti stran z opozice i koalice navrhují uzákonit zákaz posílat děti, kterým ještě nebyly čtyři roky, do ústavů. Nejpozději by se mohly do ústavní péče dostat do konce roku 2023. Menší rodinná zařízení by fungovala dál jen pro děti s vážným postižením či sourozence, pokud by pro ně nebylo možné najít pěstouny. Na tiskové konferenci k představení návrhu to dnes řekli jeho autoři. Ustanovení mají doplnit novelu o ochraně dětí, o níž by Sněmovna mohla hlasovat tento týden.

Česko dlouhodobě sklízí kritiku domácích organizací i mezinárodních institucí za vysoký počet dětí v ústavech. Podle Asociace Dítě a rodina je ČR jednou z posledních zemí Evropy, kde je možné malé děti do zařízení posílat. Podle devět let staré vládní strategie se neměly děti do tří let do ústavů umisťovat od roku 2014, děti do sedmi let pak od roku 2016. Vlády od té doby ale změnu zákona neschválily a neprosadily. Upřednostnění rodinné péče před ústavem doporučoval opakovaně i vládní výbor pro práva dítěte.

Podle návrhu poslankyň a poslanců Pirátů, ANO, STAN, TOP 09 a lidovců by se v ČR mohly dávat do ústavů děti pod dva roky nejdéle do konce příštího roku, děti pod čtyři roky pak nejvýš do konce roku 2023. Zařízení by dál fungovala jen pro děti s handicapem či skupiny sourozenců. "Chceme zdůraznit právo nejmenších dětí na zdravý vývoj," řekla poslankyně Pirátů Olga Richterová.

Autoři poukazují na to, že řada dětí končí v ústavech ze sociálních důvodů. Zmiňují také to, že i přes veškerou snahu ústavního personálu chlapci a děvčata nedostávají takovou péči jako v rodině a chybí jim vazby s blízkými. Připomínají, že řada krajů takzvané kojenecké ústavy ruší a podporuje pěstounskou péči a v domovech dětí ubývá. Vhodnější je podpora rodin a služby pro ně, míní zákonodárci. Pobyt v rodině je pro stát také levnější než v zařízeních.

Podle Asociace Dítě a rodina zakázalo Slovensko posílat do ústavů děti do šesti let, Polsko do deseti let a Británie do 12 let. Podle poslankyně Věry Kovářové (STAN) by po prosazení změny české děti "na ulici" nekončily. "Neděje se to v ostatních zemích EU, neděje se to v krajích, nebude se to dít ani po přijetí pozměňovacího návrhu," řekla Kovářová.

Zástupci organizací na pomoc dětem žádají změnu péče o malé děti léta. "Z praxe mohu potvrdit, že pokud budeme důsledně podporovat ohrožené rodiny, většina dětí z nich nemusí odcházet," řekla novinářům výkonná ředitelka organizace SOS dětské vesničky Jindra Šalátová. Podle klinického psychologa Radka Ptáčka existují už stovky výzkumů o škodlivosti ústavní péče pro vývoj dítěte. Experti doporučují zajistit dostatek pěstounů. Navrhují zvýšení pěstounských odměn i jejich valorizaci. Navrhují to i poslanci.

Novelu o ochraně dětí projednával minulý týden sněmovní sociální výbor. Návrhy na omezení ústavní péče nedoporučil. Ve stranách není na změně shoda. Proti úpravě se postavila i ministerstva školství a zdravotnictví, pro naopak byl resort práce.

Související

Více souvisejících

děti Poslanecká sněmovna

Aktuálně se děje

před 23 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Palestina, pásmo Gazy

Dětské osudy, které lámou srdce. Život v Gaze připravuje děti o sny i končetiny

Život v Gaze, poznamenaný dlouholetým konfliktem, přináší osudy, které lámou srdce i ty nejzkušenější. Pro některé děti je cesta za lékařskou péčí jedinou šancí na přežití, avšak jen málo z nich tuto možnost dostane. Příběhy malých pacientů, kteří unikli válečným hrůzám a byli převezeni k léčbě do Spojených států, ukazují nejen lidskou tragédii, ale také odvahu a obrovskou solidaritu. Zmapoval je server SkyNews.

včera

včera

Vladimír Putin a Robert Fico

Kreml zveřejnil detaily schůzky Putina s Ficem

Slovenský premiér Robert Fico uskutečnil pracovní návštěvu v Rusku, kde se setkal s prezidentem Vladimirem Putinem. Jednalo se o jejich první osobní schůzku od roku 2016, která přichází v době složitých vztahů mezi Moskvou a Bratislavou. 

včera

Vladimir Putin

Politico: Vítězem voleb v Rumunsku je Putin

Vůdci v zemích na východní hranici NATO byli už dlouho náchylní k manipulaci ze strany Moskvy, což bylo důsledkem desítek let špatného vládnutí. Upozornil na to server Politico s tím, že vítězem voleb v Rumunsku se stal ruský prezident Vladimir Putin.

včera

Robert Fico

Z jádra EU do pozice vyvrhela. Orbán i Fico začali hledat nepřátele společně

Od návratu Roberta Fica do premiérského křesla uběhl více než rok, a zatímco jeho čtvrtá vláda pokračuje v prosazování své agendy, debaty o geopolitickém směřování Slovenska a jeho oddanosti Západu se dostávají do pozornosti veřejnosti. Tyto diskuse přitahuje především premiérův politický posun – od původní doktríny, jež měla stavět Slovensko do „jádra Evropské unie“, k důrazu na „suverénní zahraniční politiku“. 

včera

Kim Čong-un

12 tisíc nestačí. Kim pošle Putinovi další vojáky

Jižní Korea oznámila, že detekovala přípravy Severní Koreje na další vojenské dodávky do Ruska, včetně nasazení sebevražedných dronů a dalších vojáků, aby podpořila ruskou válku na Ukrajině. Uvedla to agentura Reuters.

včera

Čelí zneužívání i týrání. Na školách v USA umírají tisíce dětí původních obyvatel Ameriky

Americký deník The Washington Post zveřejnil výsledky svého ročního vyšetřování, podle kterého na internátních školách pro původní obyvatele Spojených států zemřelo více než 3000 dětí. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy