Pro poslance pravidla neplatí? Plný plat berou, i když jsou nemocní

Běžně pracující občané pobírají v případě nemoci šedesát procent svého platu. To se ale nedá říct o poslancích, kteří jsou navzdory své pracovní neschopnosti placení, jako by normálně seděli ve Sněmovně.

"Omluven ze zdravotních důvodů." I tak častokrát začínají schůze Sněmovny, když její řídící čte jména poslanců, kteří jsou nemocní, a tudíž se nemohli dostavit. U běžných zaměstnanců by to znamenalo, že jim bude náležet pouhých 60 % mzdy. V případě politiků tomu tak není.

Ač se to může jevit jako nespravedlivé, jedná se bohužel o pravdu. Zatímco pracující občané mají během stonání výrazně menší příjem, poslanci a senátoři si nemohou zoufat. Případy, kdy se kvůli nemocem omlouvají z jednání parlamentních komor, navíc nejsou ojedinělé.

"Je to na zodpovědnosti každého poslance. Za Piráty si neschopenku bereme, když jsme nemocní. Zaměstnavatel poslance je celý národ,“ nechala se v rozhovoru pro CNN Prima NEWS slyšet pirátská poslankyně Olga Richterová s tím, že i její kolegové si v případě nemoci berou klasickou neschopenku.

Předseda poslaneckého klubu České pirátské strany Jakub Michálek se toto dokonce snažil i uzákonit, ale ve Sněmovně nenašel dostatečnou podporu. 

"Není to úplně fér. Poslanci jsou volení zástupci lidu a jako takové je vnímám spíš jako zaměstnance všech občanů ČR. Proto si nemyslím, že by se na ně v případě nemocenské měla vztahovat jiná pravidla než na ostatní zaměstnance. Možná by pak i pro zrušení karenční doby hlasovali všichni poslanci a poslankyně,“ vyjádřila se šéfka resortu práce Jana Maláčová (ČSSD).

"Teď jsou prioritou platy poslanců,“ konstatovala a zmínila svůj návrh snížit platy členům zákonodárných sborů, který zamýšlí prezentovat na koaliční radě.

Předsedkyně TOP 09 by však byla pro zachování statu quo. "Vychází to z vcelku jednoduchého důvodu. Poslanci nejsou zaměstnanci, jsou do funkce voleni, a tudíž nemají třeba ani něco, čemu se říká u zaměstnanců dovolená, ale ani pracovní dobu a podobně,“ nechala se slyšet.

"Jakkoliv chápu, že to lidem připadá zvláštní, tak si myslím, že to zdaleka není tak zásadní věc k řešení, na rozdíl třeba od problémů důchodové a zdravotnické reformy či jak postavit ekonomiku na nohy,“ podotkla.

Poslanci a senátoři mají základní měsíční plat ve výši 90 800 korun hrubého, k němuž ale dostávají i náhrady. Náklady na stravné a reprezentaci činí v jejich případě 13 500 korun a při cestách ve vztahu k vzdálenosti bydliště mají nárok na až 50 500 korun. V případě předsedů obou legislativních komor se jedná o částku 243 800 korun a u šéfů parlamentních výborů, komisí a delegací o 127 800 korun.

Související

Andrej Babiš

Babiš kvůli migračnímu paktu zaútočil na Fialu s Rakušanem

Expremiér Andrej Babiš (ANO) označil unijní migrační pakt na čtvrteční mimořádné schůzi za největší zradu v novodobých českých dějinách, ze které obvinil premiéra Petra Fialu (ODS) a ministra vnitra Víta Rakušana (STAN). Dohoda podle Babiše obsahuje skryté uprchlické kvóty a zavazuje země k přijímání migrantů z afrických či blízkovýchodních zemí. 

Více souvisejících

Poslanecká sněmovna politika mzdy / platy nemocenská

Aktuálně se děje

před 2 hodinami

raketový systém Patriot

Ukrajina dostane od Španělska rakety Patriot

Španělsko pošle na Ukrajinu rakety Patriot. Na videokonferenci mezinárodní Kontaktní skupiny pro podporu Ukrajiny to dnes oznámila španělská ministryně obrany Margarita Roblesová. Informoval španělsky list El País v reakci na tlak spojenců z EU a NATO.

včera

včera

Vinice, ilustrační fotografie.

Vinaři vyúčtovali ztráty. Mráz způsobil škody za více než dvě miliardy

Rekordní mrazy, které minulý a tento týden udeřily v České republice, ničivě zasáhly tuzemské vinohrady. V Čechách je dopad naprosto fatální, škody tam dosahují 95 procent. Na Moravě se pohybují minimálně na úrovni 23% snížení výnosu. Aktuální průzkum mezi vinaři vyčíslil celkové škody napáchané na letošní úrodě na více než 2 miliardy korun. Vinaři ale varují, že měnící se klima není jediným problémem domácího vinařství, a žádají aktivnější přístup k jejich řešení ze strany ministerstva. 

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Vlastimil Válek

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 

včera

včera

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

včera

včera

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

včera

včera

Na Ještěd se vrátí lanovka. Město schválilo její novou podobu, bude delší

Na Ještěd bude v budoucnu opět jezdit lanovka. Liberecké zastupitelstvo ve čtvrtek schválilo záměr znovuobnovení lanové dráhy, která se před necelými třemi lety zřítila. Nová lanovka bude mít jednu kabinu na dvou lanech a prodlouženou trasu. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy