Předsedové parlamentních komor se předávání státních vyznamenání na Hradě nezúčastní

Předsedové parlamentních komor Miloš Vystrčil (ODS) a Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) se pondělního předávání státních vyznamenání na Hradě nezúčastní. Zdůvodnili to dnes tím, že si pamatují proputinovské postoje prezidenta Miloše Zemana. Ze stejných důvodů pozvání odmítl místopředseda Senátu Jiří Růžička z klubu Starostů. Rovněž místopředsedové Sněmovny Jan Bartošek a Olga Richterová (Piráti) na Hrad nepřijdou.

Pozvaní poslanci ANO včetně svých místopředsedů dolní komory naopak na Hradě budou. Mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček k neúčasti předsedů parlamentních komor sdělil ČTK, že na to nebude reagovat.

Předávání vyznamenání se nezúčastní ani předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský nebo rektor Univerzity Pardubice Libor Čapek.

Předseda Senátu Vystrčil na twitteru v poledne uvedl, že je připraven se v zájmu státu účastnit pracovních schůzek se Zemanem, na které ale zván není. "Místo toho mě nyní Miloš Zeman zve, abych podpořil jeho přístup 'já nic, já muzikant'. Omlouvám se, nemohu. Slavnostního večera na Hradě se nezúčastním. Mám příliš dobrou paměť," uvedl Vystrčil.

Předsedkyně Sněmovny Pekarová Adamová na twitteru oznámila, že pokládá za správné, že Zeman "otočil", když minulý týden odsoudil ruskou agresi proti Ukrajině a ruského prezidenta Vladimira Putina přirovnal k šílenci. "Ale nemohu zapomenout, kdo u nás před agresivním a imperialistickým chováním Vladimira Putina dlouhá léta zavíral oči," zdůvodnila svou neúčast na ceremoniálu.

Z obdobného důvodu odmítl pozvání Růžička. "Považuji za nemyslitelné, abych pozvání přijal v době, kdy vojska Ruské federace útočí na svobodnou a demokratickou zemi, ničí ji, zabíjejí, vraždí civilisty a ohrožují bezpečnost v celé Evropě. Navíc hostitel dlouhá léta podporoval nenávistný ruský režim i samotného prezidenta Putina a dodával mu zdání legitimnosti jeho počínání," uvedl.

"Teď je čas pomáhat Ukrajině. Neplánuji to," odpověděl Bartošek na dotaz ČTK, zda na Hrad půjde. Richterová uvedla, že se omluvila z pracovních důvodů. Omluvil se i předseda poslanců TOP 09 Jan Jakob nebo předseda poslanců STAN Josef Cogan. "Na předávání vyznamenání z osobních důvodů nepůjdu," uvedl na dotaz ČTK. Předseda sněmovního bezpečnostního výboru Pavel Žáček (ODS) sice pozvánku dostal, na ceremoniál ale také nepůjde. "Na počátku minulého volebního období jsem se zařekl, že si počkám na lepšího prezidenta," napsal ČTK.

Rychetský pro Deník N dnes uvedl, že na akci nepůjde "z principu". "Nepovažuji pro mě za přijatelné účastnit se akce, kterou pořádá pan prezident Zeman," řekl předseda ÚS. Proč se omluvil z pondělního předávání státních vyznamenání na Hradě rektor pardubické univerzity, škola neuvedla. "Víc to nebudeme komentovat," sdělila ČTK mluvčí univerzity Martina Macková. Z rektorů ale Čapek nebude jediným, který se slavnostního aktu na Hradě nezúčastní. Do Prahy se nechystají ani rektoři Janáčkovy akademie múzických umění, olomoucké Univerzity Palackého, Západočeské univerzity v Plzni a Univerzity Hradec Králové.

Místopředsedové Sněmovny Karel Havlíček a Jana Mračková Vildumetzová naopak pozvání přijali, stejně jako předsedkyně poslanců ANO Alena Schillerová. Zúčastní se i šéf ANO a bývalý premiér Andrej Babiš. "Já tam určitě půjdu. Když mám pozvání, proč bych tam nešel. My jsme byli pozváni prezidentem, teď někdo z toho zase dělá politiku. Prezident jasně odsoudil ruskou agresi a Putina," řekl. Poslanci ANO se podle Babiše rozhodnou každý sám. Předseda senátorského klubu Jaroslav Větrovský (ANO) už ve čtvrtek ČTK sdělil, že pozvání nedostal. Vyjádření zástupců SPD se ČTK získat nepodařilo.

Zeman se prostřednictvím svého advokáta rozhodl podat na zástupce Senátu trestní oznámení pro sabotáž kvůli tomu, že během loňské prezidentovy hospitalizace zvažovali možnost dočasně převést jeho pravomoci na další ústavní činitele. Důvodem bylo stanovisko prezidentova lékaře, že Zeman po určitý čas nebyl schopen vykonávat žádní pracovní povinnosti.

Zeman 7. března předá ocenění osobnostem, které se rozhodl vyznamenat k loňskému a předloňskému 28. říjnu. Předloni se ceremoniál neuskutečnil kvůli sílící koronavirové epidemii, loni kvůli léčbě prezidenta v Ústřední vojenské nemocnici.

Související

Více souvisejících

státní vyznamenání Markéta Pekarová Adamová Miloš Vystrčil (ODS)

Aktuálně se děje

včera

Film Rivalové

RECENZE: Rivalové rozehrávají drama milostného trojúhelníku na tenisovém kurtu

Česká kina pohostí rozhodující tenisový zápas, který v závěru není ani tak důležitý ze sportovního hlediska, jako z toho osobního. Stojí proti sobě dva muži, jejichž mladistvé přátelství skrečovala společná láska k jedné ženě. Rivalové v melodramatických konturách konstruují milostný trojúhelník, jehož exekuce je jedna z těch nejlepších za poslední dobu. 

včera

Harvey Weinstein

Odvolací soud zrušil odsuzující verdikt nad Weinsteinem

Nejvyšší soud amerického státu New York ve čtvrtek zrušil rozsudek nad hollywoodským producentem Harveym Weinsteinem z roku 2020, ve kterém byl uznán vinným ze sexuálních trestných činů. Nařídil zároveň nový proces v případě.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Policie ČR, ilustrační fotografie.

Inspekce obvinila policisty, kteří před pražským barem napadli několik lidí

Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) ve středu obvinila dvojici příslušníků policie, kteří v únoru v opilosti napadli několik osob před barem na pražském Smíchově. Policie v dubnu zprostila muže zapojeného do incidentu výkonu služby, už dříve označila jeho jednání za neakceptovatelné a neomluvitelné.

včera

včera

včera

včera

včera

Mrtvá těla se svázanýma rukama? Bují podezření na válečné zločiny Izraele v Pásmu Gazy

Úřad vysokého komisaře OSN pro lidská práva (OHCHR) vyzval v úterý k mezinárodnímu vyšetření zpráv o masových hrobech v nemocnicích v Pásmu Gazy, které byly zničeny při obléhání izraelské armády. Podle OHCHR mohlo totiž dojít k páchání válečných zločinů.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy