Prezident Zeman svolal kvůli koronaviru svůj poradní tým

Prezident Miloš Zeman svolal na sobotu 4. dubna další jednání svého poradního týmu. Bude se opět věnovat boji s nákazou novým typem koronaviru. ČTK to dnes řekl prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček. Schůzky, která se tradičně uskuteční v Lánech, se zúčastní ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD), ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO) a policejní prezident Jan Švejdar.

Miloš Zeman
doporučujeme

Podle prezidentova kancléře Vratislava Mynáře se na schůzce budou vyhodnocovat krizová opatření, která se v České republice kvůli šíření koronaviru zavedla. Účastníci schůzky se budou bavit o tom, nakolik se osvědčila a jakých chyb se do budoucna při podobných krizích vyvarovat. Tématem bude i rozvoj policie.

Zeman se sešel se svými poradci nad problematikou koronaviru už v polovině března. Jednání se zúčastnil i ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). Mluvili o aktuální situaci v Česku či o vládních opatřeních. Prezidentův poradní tým tehdy podpořil kroky ministra zdravotnictví a vyzval občany, aby se začlenili do pomoci ve zdravotních, sociálních a souvisejících službách.

Prezident v nejbližší době dostane k podpisu zákony, které vláda připravila kvůli epidemii koronaviru. Šestici zákonů v úterý schválila Sněmovna. Dnes je projedná Senát, výjimkou je zákon o státním rozpočtu, o kterém horní komora nerozhoduje. Vláda v něm navrhla prohloubení schodku letošního státního rozpočtu ze 40 miliard na 200 miliard korun. Doručení rozpočtu Zemanovi očekává Ovčáček "v brzké době", prezident je připraven rozpočet podepsat ještě dnes.

Senátoři dnes posoudí rozšíření ošetřovného, pozastavení elektronické evidence tržeb a posunutí termínu maturit a přijímacích zkoušek na střední školy. Mají také rozhodnout o půlročním odpuštění minimálních záloh na zdravotní a sociální pojištění, které platí osoby samostatně výdělečně činné. Pokud Senát normy schválí, musí je ještě stvrdit Zeman. "Pan prezident zákony podepíše, jak mu budou doručeny," uvedl dnes Ovčáček. Později dodal, že podpis zákonů schválených Senátem je v plánu po jejich doručení ve čtvrtek.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Sněmovna žádá vládu, aby zajistila vyšetření otravy Bečvy. Rezignaci…

03.12.2020 13:19 Aktualizováno Sněmovna žádá vládu, aby zajistila důkladné vyšetření dvojího úniku chemikálií z letošního září a…

Rozjedou se vleky? Vláda podle Havlíčka rozhodne o lyžařských areálech v…

03.12.2020 13:06 Vláda by se pravděpodobně v pondělí měla domluvit, zda povolí provoz lyžařských středisek, případně…

Zemřel francouzský exprezident Valéry Giscard d'Estaing (†94), měl covid.…

03.12.2020 12:20 Aktualizováno Ve věku 94 let zemřel bývalý francouzský prezident Valéry Giscard d'Estaing. Oznámil to Elysejský…

Pražský hrad zůstává pro veřejnost uzavřen, Mynář to zdůvodnil obavou z…

03.12.2020 11:21 Pražský hrad se dnes návštěvníkům neotevřel. Prezidentův kancléř Vratislav Mynář rozhodnutí…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama