Nevidím důvod, proč přidat jen důchodcům, míní ekonomka. Vláda uplácí voliče, reaguje Adamová

Avizovaný jednorázový příspěvek ve výši šesti tisíc korun pro penzisty je podle ministryně financí Aleny Schillerové (ANO) reakcí na jejich spotřební koš, kdy rostou jejich životní náklady, a pak také na skutečnost, že si nemohou přivydělat. Předsedkyně opoziční TOP 09 Markéta Pekarová Adamová je ale přesvědčená, že za ním stojí snaha "koupit" si voliče před podzimními krajskými a senátními volbami. Nesouhlas s bonusem vyjádřila také hlavní ekonomka Raiffeisen Bank Helena Horská.

Šéfka resortu financí v pořadu Události, komentáře na ČT24 vyloučila, že by se jednalo o volební trik s tím, že vláda i nadále přispívá ostatním skupinám obyvatel, včetně rodičů s malými dětmi, podnikatelů či zaměstnanců v podobě ošetřovného, 25 nebo Antiviru. S ohledem na státní pokladnu by ale byla spíše pro menší příspěvek, tedy čtyři tisíce korun.

Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) přišla s bonusem pro důchodce takzvaným "rouškovným" ve výši šest tisíc korun. Jak tomu ale nakonec, by mělo do týdne rozhodnout vedení koalice. "Zvyšujeme tím množství peněz do ekonomiky, které budou utraceny. Ekonomika peníze pro spotřebu potřebuje,“ vyjádřila se k tomu místopředsedkyně poslaneckého klubu ČSSD Kateřina Valachová. "Chceme, aby ekonomika šla vpřed,“ podotkla.

Předsedkyně TOP 09 poznamenala, že senioři jsou významnou volební skupinou, na níž chce vláda cílit. Mnohem více smysluplný by jí přišel rozvoz účinných antivirových roušek důchodcům. Taktéž nešetřila kritikou vůči vládě, která odbrzdila dluhovou brzdu na úkor příštích generací. Nejen letos, ale i v příštích letech poroste veřejné zadlužení. Schillerová se bránila, že roušku lze bez problémů zakoupit i za čtyři koruny. Moderátorka Světlana Witowská jí však uvedla do reality s tím, že nejlevnější rouška stojí 30 korun. 

Ekonomka Horská argumentovala, že připravovaný bonus nelze odůvodnit tím, že mají důchodci ve srovnání s ostatními vyšší životní náklady. "Nevidím důvod, proč by se jedné skupině mělo přidávat na úkor jiné,“ vysvětlila s tím, že dobře na tom nejsou například samoživitelky, a že přerozdělování peněz akorát přispěje ke zhoršení vztahů mezi věkovými skupinami. "Krize dopadne na jednotlivce s malými dětmi a na sociálně slabé,“ poznamenala. 

Shoda nebyla ani v nedávno prodlouženého programu Antivirus do konce října. Horská je toho názoru, že měl vzít za své, jakmile se zrušila mimořádná opatření. Stěžovala si také na špatné načasování, kdy se firmy o jeho prodloužení dozvěděly osm dní před očekávaným ukončením, což jim komplikuje plánování. Ekonomka se také nechala slyšet, že by se měla na ekonomiku rozsvítit jakási pomyslná světla, aby bylo jasné, v jakém se nachází stavu. Co se týče trhu práce, tak tam by mělo dojít k přesunu pracovních sil ze zasažených odvětví a firem tam, kde může docházet k jejich dalšímu rozvoji.

Pekarová Adamová řekla, že prodloužení stavu jenom odkládá problém, jelikož pouze konzervuje neudržitelná pracovní místa, a že by se mělo současně krize využít k restrukturalizaci ekonomiky.

Související

Více souvisejících

důchody Světlana Witowská (moderátorka) důchodci, senioři Jana Maláčová (ČSSD) Kateřina Valachová Alena Schillerová Markéta Pekarová Adamová

Aktuálně se děje

před 9 minutami

před 36 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Putin vyrazí poprvé od znovuzvolení na zahraniční cestu. Tentokrát si nevybral Bělorusko ani Turecko

Ruský prezident Vladimir Putin oznámil, že se plánuje v květnu vydat na návštěvu do Číny. Bude to jeho první zahraniční cesta od opětovného zvolení do prezidentské funkce, která má posílit vztahy mezi Moskvou a Pekingem. Uvedla to agentura AFP.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy