Schillerová už nechce přispívat na mzdy, nabízí jiné řešení

Prominutí sociálních odvodů místo nynějšího proplácení náhrady mezd z kurzarbeitového programu Antivirus by upřednostnila ministryně financí Alena Schillerová (za ANO). Podle ní by změna program zjednodušila. Řekla to dnes v České televizi. Zástupci vlády jednají o podobě podpory firem s Národní ekonomickou radou vlády (NERV). Opatření by měla za deset dní projednávat i tripartita.

Přidejte svůj názor

Alena Schillerová
doporučujeme

Zaměstnavatelé, na které dopadla nařízená omezení kvůli koronaviru, mohou z programu Antivirus získat dva druhy příspěvků na náhrady mezd. Peníze a odvody musí nejdřív vyplatit a úřadům práce poslat vyúčtování, poté jim stát stanovený podíl vyplatí. Podpora se poskytuje zatím za období od 12. března do konce května. Zástupci zaměstnavatelů požadují, aby prodloužila do konce prázdnin. Ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD) to podporuje.

"Možná by stálo za to zachovat princip, ale místo refundací a komplikovaných dokládání prostě na nějakou dobu prominout sociální pojištění. Podle mě by to bylo nejjednodušší... Klonila bych se k tomu, že pokud bychom úplně opustili systém kompenzací (proplácení příspěvků na mzdy), tak odpusťme v celé výši 24,8 procenta (celé sociální odvody firem)," uvedla Schillerová.

Zaměstnavatelé mohou nyní získat z programu Antivirus 80 procent náhrady mzdy lidí v karanténě či výdělku pracovníků uzavřených provozů, a to do 39.000 korun superhrubé mzdy. Při výpadku pracovníků a surovin či snížení poptávky stát dorovná 60 procent vyplacených výdělků. "Pokud pokračovat v tomto typu podpory, tak vyměnit tuto kompenzaci za odpuštění (odvodů)," uvedla Schillerová.

Vláda v pondělí projednávala návrh zákona se snížením odvodů firmám, kterým poklesly tržby. Opatření nepodpořila a z normy ho vyškrtla. Do Sněmovny poslala úpravu odkladu sociálního pojištění. Podle Schillerové je to "velký zásah do rozpočtu" a je potřeba ještě debata. Maláčová před středečním jednáním Sněmovny řekla, že by výsledek mohl být znám příští týden a snížení odvodů firmám by bylo další podporou z programu Antivirus.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Policisté zasahovali u starosty Řeporyjí Pavla Novotného

28.05.2020 21:10 Policisté a hasiči dnes zasahovali kvůli nálezu podezřelé obálky na úřadě pražské městské části…

Poslanci se poprvé od epidemie sešli na ústních interpelacích

28.05.2020 18:57 Poprvé od vypuknutí epidemie nového koronaviru se dnes poslanci sešli ve Sněmovně na pravidelných…

Hejtmanka Jermanová (ANO) žádá policii, aby opět posoudila oznámení v…

28.05.2020 17:42 Aktualizováno Středočeská hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová (ANO) se minulý týden obrátila na policii, aby…

Zeman podepsal zákony: 500 korun i pro společníky malých s.r.o., strážníci…

28.05.2020 16:00 Společníci malých společností s ručením omezeným s nejvýše dvěma společníky, které poškodila…

Související:

Právě se děje

Další zprávy