Sněmovní debata o otrávené Bečvě k závěru nevedla, Brabec z ní nechce pomník

Sněmovní debata o otrávené Bečvě dnes nevedla k závěru. Opoziční poslanci poukazovali na to, že zářijový případ stále vzbuzuje mnoho otázek. Opět se zmiňovala chemička Deza, která patří do skupiny Agrofert ze svěřenských fondů premiéra Andreje Babiše (ANO). Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) zdůrazňoval, že nechce, aby se z kauzy stal takzvaný pomník.

Richard Brabec

Brabec uvedl, že si nedovede představit, že by se únik kyanidu do Bečvy nedošetřil. "Jinak by zůstala pachuť," řekl. Případ vyšetřuje policie, znalec by jí měl poskytnout stanovisko k rozboru vzorků nejpozději ve druhé polovině prosince. Brabec se také ohradil proti nařčením, že by něco kryl.

Například lidovce Ondřej Benešíka zajímalo mimo jiné to, zda byl zdrojem znečištění skutečně kanál z někdejší Tesly v Rožnově pod Radhoštěm a proč byla velmi rychle vyloučena Deza. Předsedkyni TOP 09 Markétu Pekarovou Adamovou zajímalo, zda je Deza stále prověřována.

"Nemám víc informací, než máte vy," reagoval Brabec. Poznamenal, že inspekce životního prostředí vyloučila na počátku z podezření drtivou většinu z 21 subjektů, vznikl ale mylný dojem, že se jednalo jen o Dezu. Podle informací dnešního deníku Právo je možné, že se kyanid do řeky dostal oficiálně neevidovaným kanálem ve Lhotce nad Bečvou na Valašskomeziříčsku.

Poslanec ODS Stanislav Blaha míní, že státní orgány tajily informace o ekologické katastrofě a nyní se snaží zamést případ pod koberec, což Brabec odmítl. Soudí, že záležitost nakonec skončí u soudu. "A tam je potřeba, aby důkazy obstály," dodal.

Lidovci chtěli mimo jiné prosadit, aby Sněmovna požádala vládu, aby zajistila důkladné vyšetření úniku chemikálií do Bečvy a dohlédla na exemplární udělení pokut i na povinnost proplatit nahradu způsobené škody. Blaha chtěl, aby Brabec poslance informoval na měsíc o dalším vývoji případu.

Když se mělo hlasovat, v sále bylo pět desítek poslanců. Sněmovna může hlasovat při účasti nejméně 67 přítomných členů. Předseda Sněmovna Radek Vondráček (ANO) proto odročil další projednávání věci na neurčito.

Pospíšil dál povede pražskou buňku TOP 09

19.06.2021 18:02 Bývalý ministr spravedlnosti a europoslanec Jiří Pospíšil dnes obhájil vedení pražské organizace…

Kulhánek se sešel se Zemanem, jednali o prioritách diplomacie

19.06.2021 15:56 Česko usiluje o uspořádání dvou summitů během předsednictví EU, které zemi čeká v druhé polovině…

ČSSD má volební program, kandidátky schválí až v červenci

18.06.2021 18:48 Říjnové sněmovní volby budou v očích ČSSD zápasem o to, kdo zaplatí náklady epidemie covidu-19.…

Nejvýznamnějším uskupením s xenofobními prvky je podle ministerstva nadále…

18.06.2021 16:22 Nejvýznamnějším uskupením s dominujícími "xenofobními a vyhroceně nacionalistickými prvky" zůstalo…

Sněmovna schválila klouzavý mandát pro ministry z řad poslanců

18.06.2021 13:44 Členové vlády by do budoucna mohli dobrovolně předat poslanecký mandát náhradníkům, dokud by měli…

Právo bránit sebe i jiné se zbraní bude v Česku ústavně zakotveno

18.06.2021 12:45 Aktualizováno Právo bránit sebe i jiné se zbraní za zákonných podmínek bude ústavně zakotveno. Sněmovna dnes beze…

Čím víc komunistů bude kandidovat na prezidenta, tím spíš do volby půjdu.…

17.06.2021 21:59 Aktualizováno ROZHOVOR – Zatím odmítá definitivně potvrdit, zda bude kandidovat na prezidenta České republiky.…

Babiš členství Česka v EU nezpochybňuje. Hovoří ale o eurokratech

17.06.2021 12:57 Aktualizováno Česká republika je pevně začleněna do Evropské unie a otázka jejího členství v ní by neměla být…

Volby by dle průzkumu vyhráli Piráti a Starostové. Koalice Spolu dotáhla…

16.06.2021 20:35 Aktualizováno Volby do Poslanecké sněmovny by na začátku června vyhrála opoziční koalice Pirátů a STAN, která…

Poslanci se za týden sejdou ke zvýšení důchodů o 300 korun

16.06.2021 17:07 K vládnímu návrhu na dodatečné zvýšení starobních, invalidních, pozůstalostních o dalších důchodů o…

Související:

Právě se děje