Sněmovní debata o otrávené Bečvě k závěru nevedla, Brabec z ní nechce pomník

Sněmovní debata o otrávené Bečvě dnes nevedla k závěru. Opoziční poslanci poukazovali na to, že zářijový případ stále vzbuzuje mnoho otázek. Opět se zmiňovala chemička Deza, která patří do skupiny Agrofert ze svěřenských fondů premiéra Andreje Babiše (ANO). Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) zdůrazňoval, že nechce, aby se z kauzy stal takzvaný pomník.

Richard Brabec
doporučujeme

Brabec uvedl, že si nedovede představit, že by se únik kyanidu do Bečvy nedošetřil. "Jinak by zůstala pachuť," řekl. Případ vyšetřuje policie, znalec by jí měl poskytnout stanovisko k rozboru vzorků nejpozději ve druhé polovině prosince. Brabec se také ohradil proti nařčením, že by něco kryl.

Například lidovce Ondřej Benešíka zajímalo mimo jiné to, zda byl zdrojem znečištění skutečně kanál z někdejší Tesly v Rožnově pod Radhoštěm a proč byla velmi rychle vyloučena Deza. Předsedkyni TOP 09 Markétu Pekarovou Adamovou zajímalo, zda je Deza stále prověřována.

"Nemám víc informací, než máte vy," reagoval Brabec. Poznamenal, že inspekce životního prostředí vyloučila na počátku z podezření drtivou většinu z 21 subjektů, vznikl ale mylný dojem, že se jednalo jen o Dezu. Podle informací dnešního deníku Právo je možné, že se kyanid do řeky dostal oficiálně neevidovaným kanálem ve Lhotce nad Bečvou na Valašskomeziříčsku.

Poslanec ODS Stanislav Blaha míní, že státní orgány tajily informace o ekologické katastrofě a nyní se snaží zamést případ pod koberec, což Brabec odmítl. Soudí, že záležitost nakonec skončí u soudu. "A tam je potřeba, aby důkazy obstály," dodal.

Lidovci chtěli mimo jiné prosadit, aby Sněmovna požádala vládu, aby zajistila důkladné vyšetření úniku chemikálií do Bečvy a dohlédla na exemplární udělení pokut i na povinnost proplatit nahradu způsobené škody. Blaha chtěl, aby Brabec poslance informoval na měsíc o dalším vývoji případu.

Když se mělo hlasovat, v sále bylo pět desítek poslanců. Sněmovna může hlasovat při účasti nejméně 67 přítomných členů. Předseda Sněmovna Radek Vondráček (ANO) proto odročil další projednávání věci na neurčito.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Policie odložila kauzu známek, kvůli níž skončil ministr Kremlík

25.11.2020 21:10 Policie odložila kauzu tendru na elektronické dálniční známky, kvůli níž v lednu skončil ve funkci…

Schillerová: Po uvolnění omezení není důvod prodloužit Antivirus

25.11.2020 20:18 Kdyby se do konce roku uvolnila nařízená omezení podnikání, nebyl by důvod prodlužovat dál…

Schvalování daňového balíčku v Senátu může být 10. i 17. prosince

25.11.2020 20:05 Schvalování daňového balíčku v Senátu bude podle jeho předsedy Miloše Vystrčila (ODS) záležet na…

Schodek letošního rozpočtu je podle Babiše aktuálně 305 miliard

25.11.2020 19:29 Schodek státního rozpočtu k dnešku činí zhruba 305 miliard korun. Hospodaření státu se tak vyvíjí…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama