Úplný nesmysl, odsoudil Benda návrh Maláčové o platech. Proti jsou i soudci

Ministerstvo práce a sociálních věcí znovu zamýšlí snížení nebo zmražení platů ústavních činitelů, soudců a prokurátorů, a to buď o třetinu nebo pětinu. Proti se staví například poslanec Marek Benda (ODS), Jan Volný (ANO) a prezidentka Soudcovské unie Daniela Zemanová.

Marek Benda

"Zoufalí lidé dělají zoufalé věci,“ vyjádřil se k tomu předseda sněmovního ústavněprávního výboru a poslanec ODS v rozhovoru pro Český rozhlas Plus.

"ČSSD stále propadá, za měsíc máme volby a červený svetr nefunguje, tak ministryně Maláčová přichází s úplnými nesmysly. Přece nejde říct, že snížím platy státním zástupcům a soudcům o třetinu. To přece nemůže nikdo myslet vážně,“ nechal se slyšet s poukazem na blížící se říjnové volby do krajských zastupitelstev a Senátu.

"Je to horší revoluce, než v soudnictví předvedli v Polsku nebo Maďarsku. Vyvolá to strašidelnou kritiku Česka ze všech mezinárodních organizací," říká Benda.

Ministryně práce počítá se dvěma alternativami, a to buď se zachováním statutu quo, tedy setrvání na letošních částkách i v následujících dvou letech, tedy zmrazení platů, anebo přechodu k novému algoritmu výpočtu se základem 68 400 korun. Dřívější návrh na snížení platů soudců přitom už zrušil Ústavní soud.

V případě politiků činí platová základna 2,5 násobek průměrného platu státních zaměstnanců z předloňského roku, u soudců jde o trojnásobek.

Stejného názoru, byť mírnějšího, je i místopředseda poslaneckého klubu vládního ANO a zároveň i sněmovního rozpočtového výboru Jan Volný. "Nemyslím si, že poslanci nebo soudci mají zásadně vyšší platy, než jsou v republice. Klíč, který jsme před čtyřmi lety dávali složitě dohromady, vychází z průměrného platu občanů, což je nejserióznější a nejčistší,“ vysvětlil.

Je-li ekonomika v expanzi, pak stoupají i platy, včetně těch pro politiky a soudce. V době recese je tomu zase opačně. 

"Kdyby ale někdo opravdu myslel vážně pomoc lidem zasažených koronavirem, tak ať se nás 200 poslanců domluví a každý pošle na nějaký účet 80 tisíc korun, což asi odpovídá tomu ročnímu zmrazení. Uvidíme na něj my i média a ať se z něj zaplatí lidem, kteří měli ztrátu. Nebo pozůstalým po zemřelých na covid-19,“ navrhl poslanec ANO. 

Dále pokračoval s tím, že by se k výzvě mohli připojit i senátoři, komunální politici a jiní "bohatí" lidé. Poslanec Benda je toho názoru, že je současný model, od něhož se odvíjí platy politiků a soudců, dobrý.

"Jediné, co poslanci v debatách vznášeli, je, jestli je správné, aby se se to odvíjelo od průměrných platů ve veřejném sektoru, nebo od celého hospodářství včetně soukromého sektoru,“ konstatoval s tím, že návaznost na veřejnou sféru má za následek, že platy rostou politikům pomaleji než kdyby vzorec vycházel ze soukromého sektoru. 

Proti se staví i soudci

Návrh Maláčové se nelíbí například prezidentce Soudcovské unie ČR a soudkyni Městského soudu v Praze Daniele Zemanové.

"Máme tady nějakou právní úpravu, která opakovaně prošla testem u Ústavního soudu. Ale v případě tohoto návrhu není dodržena žádná z těchto podmínek. Takže to není seriózní návrh a těžce se o něm proto dá diskutovat," nechala se slyšet.

"Budeme dělat vše proto, abychom stabilitu soudů nemuseli vymáhat soudně," odpověděla prezidentka na otázku, zda by se Soudcovská unie neváhala soudit v případě přijetí návrhu. 

Závěť prince Philipa zůstane tajná a zapečetěná ještě nejméně 90 let. Proč?

17.09.2021 08:38 Závěť zesnulého prince Philipa, manžela britské panovnice Alžběty II., bude zapečetěná a tajná…

Na permské univerzitě střílel osmnáctiletý mladík. Na místě je osm mrtvých

20.09.2021 11:02 Osm mrtvých si vyžádala dnešní střelba na Permské státní univerzitě, informovaly tiskové agentury s…

O kolik porostou platy ve veřejné sféře? Maláčová chce dohodu do konce září

19.09.2021 14:30 Sociální demokracie trvá na růstu mezd ve veřejné sféře pro příští rok o šest procent. Ministryně…

V Česku přibylo 301 případů koronaviru a ubylo hospitalizovaných

19.09.2021 09:55 Laboratoře v Česku v sobotu odhalily 301 případů koronaviru, o 50 víc než před týdnem. Víc…

Dálnici D1 u Říčan zastavila vážná nehoda

20.09.2021 06:48 Nehoda s těžkým zraněním uzavřela v noci dálnici D1 za Prahou. Řidiči několik hodin neprojeli…

Poslanci budou řešit Zemanovy stížnosti na BIS

20.09.2021 10:44 Stálá sněmovní komise pro kontrolu Bezpečnostní informační služby (BIS) ve čtvrtek z vlastní…

Přísaha stáhla z voleb kvůli lustračnímu osvědčení dva kandidáty

20.09.2021 08:13 Hnutí Přísaha Roberta Šlachty stáhlo z kandidátních listin pro sněmovní volby dva kandidáty, kteří…

Rok od otravy řeky Bečvy. Vyšetřovat vědce, který rozporuje znalecký…

19.09.2021 22:01 Aktualizováno Místopředseda sněmovní komise k vyšetřování otravy řeky Bečva Marian Jurečka (KDU-ČSL) považuje za…

Klaus v nemocnici absolvoval kontrolu a navštívil Zemana

19.09.2021 17:44 Bývalý prezident Václav Klaus dnes navštívil Ústřední vojenskou nemocnici, kde byl do pátku…

Schillerová nechce prudké zvýšení úrokové sazby ČNB, zdraží to obsluhu…

19.09.2021 17:25 Aktualizováno Ministryni financí Aleně Schillerové (za ANO) se nelíbí případné razantní zvýšení úrokové sazby.…

V sobotních obecních volbách účast překročila 60 procent

19.09.2021 16:05 Aktualizováno V obecních zastupitelstvech 13 obcí, v nichž se v sobotu konaly volby, usednou většinou nezávislí…

Maláčová věří ve vládní dohodu o mzdách ve veřejné sféře do konce září

19.09.2021 14:20 Aktualizováno Sociální demokracie trvá na růstu mezd ve veřejné sféře pro příští rok o šest procent. Ministryně…

Schodek státního rozpočtu bude letos kolem 400 miliard, řekla Schillerová

19.09.2021 13:52 Aktualizováno Schodek státního rozpočtu za celý letošní rok bude zřejmě kolem 400 miliard Kč, řekla dnes v pořadu…

Jurečka vzal svá slova ohledně manželství pro všechny zpět

18.09.2021 18:08 Aktualizováno Předseda lidovců Marian Jurečka ustoupil od požadavku, aby koaliční partneři KDU-ČSL - ODS a TOP 09…

Termín řádného sjezdu dnes komunisté posunuli na polovinu května 2022

18.09.2021 16:06 Termín řádného sjezdu KSČM, který se měl původně konat loni v dubnu, dnes komunisté posunuli na…

Související:

Právě se děje

reklama