Úplný nesmysl, odsoudil Benda návrh Maláčové o platech. Proti jsou i soudci

Ministerstvo práce a sociálních věcí znovu zamýšlí snížení nebo zmražení platů ústavních činitelů, soudců a prokurátorů, a to buď o třetinu nebo pětinu. Proti se staví například poslanec Marek Benda (ODS), Jan Volný (ANO) a prezidentka Soudcovské unie Daniela Zemanová.

Marek Benda
doporučujeme

"Zoufalí lidé dělají zoufalé věci,“ vyjádřil se k tomu předseda sněmovního ústavněprávního výboru a poslanec ODS v rozhovoru pro Český rozhlas Plus.

"ČSSD stále propadá, za měsíc máme volby a červený svetr nefunguje, tak ministryně Maláčová přichází s úplnými nesmysly. Přece nejde říct, že snížím platy státním zástupcům a soudcům o třetinu. To přece nemůže nikdo myslet vážně,“ nechal se slyšet s poukazem na blížící se říjnové volby do krajských zastupitelstev a Senátu.

"Je to horší revoluce, než v soudnictví předvedli v Polsku nebo Maďarsku. Vyvolá to strašidelnou kritiku Česka ze všech mezinárodních organizací," říká Benda.

Ministryně práce počítá se dvěma alternativami, a to buď se zachováním statutu quo, tedy setrvání na letošních částkách i v následujících dvou letech, tedy zmrazení platů, anebo přechodu k novému algoritmu výpočtu se základem 68 400 korun. Dřívější návrh na snížení platů soudců přitom už zrušil Ústavní soud.

V případě politiků činí platová základna 2,5 násobek průměrného platu státních zaměstnanců z předloňského roku, u soudců jde o trojnásobek.

Stejného názoru, byť mírnějšího, je i místopředseda poslaneckého klubu vládního ANO a zároveň i sněmovního rozpočtového výboru Jan Volný. "Nemyslím si, že poslanci nebo soudci mají zásadně vyšší platy, než jsou v republice. Klíč, který jsme před čtyřmi lety dávali složitě dohromady, vychází z průměrného platu občanů, což je nejserióznější a nejčistší,“ vysvětlil.

Je-li ekonomika v expanzi, pak stoupají i platy, včetně těch pro politiky a soudce. V době recese je tomu zase opačně. 

"Kdyby ale někdo opravdu myslel vážně pomoc lidem zasažených koronavirem, tak ať se nás 200 poslanců domluví a každý pošle na nějaký účet 80 tisíc korun, což asi odpovídá tomu ročnímu zmrazení. Uvidíme na něj my i média a ať se z něj zaplatí lidem, kteří měli ztrátu. Nebo pozůstalým po zemřelých na covid-19,“ navrhl poslanec ANO. 

Dále pokračoval s tím, že by se k výzvě mohli připojit i senátoři, komunální politici a jiní "bohatí" lidé. Poslanec Benda je toho názoru, že je současný model, od něhož se odvíjí platy politiků a soudců, dobrý.

"Jediné, co poslanci v debatách vznášeli, je, jestli je správné, aby se se to odvíjelo od průměrných platů ve veřejném sektoru, nebo od celého hospodářství včetně soukromého sektoru,“ konstatoval s tím, že návaznost na veřejnou sféru má za následek, že platy rostou politikům pomaleji než kdyby vzorec vycházel ze soukromého sektoru. 

Proti se staví i soudci

Návrh Maláčové se nelíbí například prezidentce Soudcovské unie ČR a soudkyni Městského soudu v Praze Daniele Zemanové.

"Máme tady nějakou právní úpravu, která opakovaně prošla testem u Ústavního soudu. Ale v případě tohoto návrhu není dodržena žádná z těchto podmínek. Takže to není seriózní návrh a těžce se o něm proto dá diskutovat," nechala se slyšet.

"Budeme dělat vše proto, abychom stabilitu soudů nemuseli vymáhat soudně," odpověděla prezidentka na otázku, zda by se Soudcovská unie neváhala soudit v případě přijetí návrhu. 

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Další skandál kolem rozesílání roušek. Jak pošta získala osobní údaje…

24.09.2020 17:20 Rozesílání ochranných prostředků seniorům prostřednictvím České pošty prověřuje Úřad pro ochranu…

Covid: Česko zařazeno mezi sedm nejrizikovějších zemí v Evropě

24.09.2020 16:58 Vývoj epidemie covidu-19 v sedmi evropských zemích, mezi nimiž je Česká republika, vyvolává velké…

Rouškovné 5000 Kč podpořil sněmovní výbor beze změn, návrh lidovců zamítnut

24.09.2020 16:54 Sněmovní sociální výbor dnes podpořil vládní návrh na poskytnutí příspěvku 5000 korun všem…

MPSV má mít na výdaje 702 miliard. Zvýšení přídavků na děti zůstává nejisté

24.09.2020 16:17 Ministerstvo práce má mít příští rok výdaje zatím kolem 702 miliard korun. Proti původnímu návrhu…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama